„Żegnamy się dzisiaj z bohaterem”. Ostatnia droga Śp. Władysława Kłoczki

Dziś o godzinie 10.00 rozpoczęła się ostatnia droga Śp. Władysława Kłoczki. Pogrzeb legendy naszego klubu odbył się na cmentarzu Mater Dolorosa przy ul. Piekarskiej w Bytomiu.

W ubiegły poniedziałek całe środowisko związane z Polonią Bytom pogrążyło się w ogromnym smutku. W wieku 97 lat odszedł od nas Władysław Kłoczko, wieloletni działacz oraz trener wielu pokoleń naszego klubu.

Pogrzeb „Władzia” zgromadził tłumy, które przyszły pożegnać klubową legendę. Nie zabrakło najbliższej rodziny, przyjaciół, przedstawicieli miasta Bytomia na czele z prezydentem Mariuszem Wołoszem, Prezesa Sławomira Kamińskiego, pracowników klubu, trenerów, zawodników pierwszej drużyny, akademii piłkarskiej, sekcji hokeja na lodzie i koszykówki, kibiców, a także rozmaitych gości. Pojawiły się także poczty sztandarowe.

Uroczystości rozpoczęły się od eucharystii, która miała miejsce w kaplicy Mater Dolorosa o 10.00 w Bytomiu, następnie pochówek nastąpił na tamtejszym cmentarzu. Oprócz samego obrzędu oficjalne przemówienia pożegnalne wygłosił Prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

– Ja sam szczególnie mocno zapamiętam każde z naszych spotkań, a zwłaszcza naszą ostatnią rozmowę kilka miesięcy temu. Byłem wówczas pod wrażeniem jego niezwykłego wigoru, niedoścignionego doświadczenia i niesamowitych barwnych opowieści, które zachowam jako cenny skarb – oznajmił Prezydent. –  Władysław Kłoczko pozostawił również w moim sercu głęboki ślad, a jego niezłomne zaangażowanie w rozwój bytomskiego sportu i ojcowskie podejście do młodzieży, pozostanie dla nas wszystkich niezatartym wzorem do naśladowania – powiedział Prezydent M. Wołosz.

Głos zabrał także Prezes Bytomskiego Sportu Polonii Bytom, Sławomir Kamiński.

– Żegnamy się dzisiaj z bohaterem, nie tylko naszym – bytomskim współtwórcą powojennej Polonii, ale takim prawdziwym przez duże B.  Bo przecież wiemy, że przeszedł gehennę okupacyjną II wojny światowej, pod jej koniec walczył w szeregach 2. Armii Wojska Polskiego jako czołgista, został ranny, a później odznaczony Brązowym i Srebrnym Medalem „Zasłużony na Polu Chwały” – mówił Sławomir Kamiński. – Historia Polonii jest pięknym zwierciadłem tego jak zawiłe są historyczne dzieje naszego Śląska. Pan Władysław był jej świadkiem niemal od samego początku. Można przecież śmiało powiedzieć, że ją współtworzył, a Polonia była w nim – dodał Prezes Polonii Bytom.

Władysław Kłoczko zmarł 12 lutego 2024 roku. Miał 97 lat.

Fot. Hubert Klimek – Miasto Bytom

Fot. Polonia Bytom

Wszystkie filmy

bydziehaja.pl

Miejsce na twoją reklamę