“Czy wygrywasz, czy przegrywasz – Zostaniesz jedyną!”
103. urodziny Polonii Bytom!

Początek roku to zawsze specjalny czas dla nas wszystkich. Z radością i entuzjazmem wkraczamy w nowy rok, szczególnie pamiętając o planach oraz ważnych wydarzeniach na najbliższy czas. Dla kibiców Polonii Bytom pierwsze dni stycznia od zawsze bywają specjalne. Dziś, 4 stycznia, nasz najukochańszy Klub świętuje swoje 103. urodziny!

 

Wszystko zaczęło się 4 stycznia 1920 roku, kiedy to w odpowiedzi na noworoczny apel Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, odbyło się zebranie założycielskie “Towarzystwa Sportowego Polonia”. Szczególną aktywnością wyróżniali się wówczas dr Maksymilian Wilimowski, Alojzy Budniok i Edmund Grabianowski, który został pierwszym prezesem klubu, w którym powołano do życia sekcję piłkarską oraz zapaśniczą. Wśród wielu założonych organizacji kulturalno-oświatowych i sportowych w “Nowej Polsce”, łatwo wyszukać wiele klubów, posiadających dziś bogatą historię. Po wieloletniej nieobecności na mapie świata znów zaczęło się kreować państwo Polskie, lecz tym razem z nową wizją, nowymi celami i nową osobowością. Tak narodziła się również Polonia Bytom, której powołanie do życia w końcówce lat XX-tych ubiegłego roku życia spotkało się z pozytywnym odbiorem polskiego społeczeństwa.

 

Już miesiąc później został rozegrany pierwszy mecz piłkarskiej Polonii Bytom. Jej rywalem była wtedy Pogoń Katowice. Niestety nie znamy oficjalnego wyniku tamtego spotkania towarzyskiego. Na kilka lat w wyniku podziału granic poprzez III Powstanie Śląskie, a później II Wojnę Światową, Polonia zmuszona była zawiesić swoją działalność. Plany odbudowy klubu zaczęły się w marcu 1945 roku, a pierwsze oficjalne zebranie nastąpiło w maju tego samego roku. Prezesem został dr Jan Wilga, a w drużynie grali dawni piłkarze lwowscy, jak i polscy. Pierwsze oficjalne spotkanie w mistrzostwach Polski odbył się 14 marca 1948 roku, a Niebiesko-Czerwoni przegrali wtedy z Legią Warszawa (1:3). Pierwszym sukcesem na piłkarskiej arenie nadszedł w 1952 roku. W wyniku skróconych rozgrywek Polonia – od 1950 roku pod nazwą Ogniwo – zajęła pierwsze miejsce w swojej grupie przegrywając tylko jeden mecz – z Wisłą w Krakowie.

 

Wielkie sukcesy Polonii miały dopiero nadejść. Zdobyte w 1954 i 1962 roku mistrzostwo Polski to co prawda jedyne trofea ligowe zdobyte na jej najwyższym szczeblu, to jednak w naszej świadomości to niezwykle ważne daty. Za sukcesami na polskiej ziemi przyszły również późniejsze sukcesy na arenach międzynarodowych. Do dziś każdy kibic Polonii pamięta zdobyty w sezonie 1964/1965 Puchar Karla Rappana czy wygranie Pucharu Ameryki w roku 1965. Do dziś ten czas jest określany jako “Złota Era” w historii Polonii Bytom. Edward Szymkowiak, Kazimierz Trampisz, Henryk Kempny, Jan Liberda, Ryszard Grzegorczyk, Walter Winkler – oni wszyscy byli autorami sukcesów Królowej Śląska i do dzisiaj są odbierani jako jedni z najlepszych piłkarzy nie tylko w jej historii, ale także piłkarskiej historii Polski.

 

Późniejsze lata bywały słodko-gorzkie, a sam klub rywalizował na różnych szczeblach rozgrywkowych. Nie zmieniła się mentalność Polonii oraz jej kibiców w stosunku do Niej samej. Dziś, w rocznicę Jej 103. urodzin, może Ona patrzeć tylko w dobrym kierunku. Ma przed sobą szeroką wizję rozwoju, szczególnie w stronę przyszłych, młodych graczy. Wkraczamy w przełomowy rok, gdzie powstaje nowy obiekt sportowy dla ponad 600 wychowanków a plan szkolenia młodzieży postępuje w sposób właściwy, doceniany przez szereg specjalistów, w tym Polski Związek Piłki Nożnej, który ocenia go jako celujący dla młodego adepta futbolu. Nowe pokolenie, które na co dzień trenuje w jedynej certyfikowanej akademii piłkarskiej w mieście, ma stanowić o sile klubu w nowym stuleciu, które nie tak dawno rozpoczęliśmy.

Niech każdy sympatyk Polonii Bytom obchodzi dziś urodziny swojego Klubu na swój sposób. Chociaż to tylko sport, to właśnie dzięki niemu możemy doświadczyć niesamowitych emocji na przestrzeni tych wielu lat. Polonio, wszystkiego najlepszego!

 

W związku z naszymi urodzinami, przygotowaliśmy dla Was niespodzianki, które w ciągu dnia będą pojawiały się w naszych portalach społecznościowych.

Wszystkie filmy

bydziehaja.pl

Miejsce na twoją reklamę