Stadion im. Edwarda Szymkowiaka

Historyczny Stadion Polonii Bytom zlokalizowany jest w pobliżu Śródmieścia, przy ul. Olimpijskiej 2 w Bytomiu. Patronem obiektu jest Edward Szymkowiak – wieloletni bramkarz Polonii i legenda naszego klubu.

Historia byłego stadionu Polonii sięga roku 1929, kiedy to Bytom zarządzany był przez niemiecką administrację. W okresie przedwojennym obiekt nosił nazwę feldmarszałka oraz prezydenta Niemiec Paula von Hindenburga. W tym okresie był on areną kilku spotkań reprezentacji Śląska Niemieckiego i Śląska Polskiego.

stadion_1_1

Zdjęcie lotnicze z 1938 r.

Największą widownię na stadionie przy Olimpijskiej, około 60000 widzów, skupiło spotkanie Polonia Bytom – Schalke 04 w 1965 roku w ramach rozgrywek o Puchar Intertoto.

W latach 2007 – 2008, po awansie Polonii do Ekstraklasy, stadion przeszedł gruntowną renowację dostosowującą go do wymogów licencyjnych PZPN.

Wymiary płyty boiska wynoszą 105 na 78 metrów. Na stadionie zamontowano wówczas nowoczesne oświetlenie o mocy 1840 luksów oraz system podgrzewania murawy. Jesienią 2008 roku zakończono budowę zadaszenia na głównej trybunie. W sezonie 2013/2014 pojemność stadionu wynosiła 2000 miejsc siedzących (1300 na głównej trybunie, 500 na sektorze I-szym oraz 200 w sektorze gości).

stadionnowe

Zdjęcie stadionu z 2016 r.

W pobliżu stadionu znajduje się boisko treningowe ze sztuczną murawą oraz hala sportowa dżudoków Czarnych Bytom wraz z hotelem dla gości.

Obecnie częściowo wyłączony z użytku stadion przy Olimpijskiej wykorzystywany jest do rozgrywania meczów sparingowych oraz do treningów na płycie boiska. Na obiekcie nie ma miejsc siedzących, rozbiórce uległ także dawny budynek klubowy, zwany ,,krzywym domkiem”. W sezonie 2022/2023 pierwsza drużyna rozgrywała na nim mecze mistrzowskie bez udziału publiczności. Obecnie stanowi bazę treningową pierwszej drużyny oraz akademii piłkarskiej.

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę