Mecz o panowanie w Bytomiu, czyli derby Polonia – Szombierki, sobota 13 października godz. 15:00.

Na to spotkanie czekali wszyscy sympatycy piłki nożnej w Bytomiu.  Gdy przed rozpoczęciem rozgrywek Haiz IV ligi władze Śląskiego ZPN ogłosiły terminarz gier, mieszkańcy miasta zwrócili uwagę na jeden termin: sobota 13 października 2018 r. W końcu nastał ten moment. Derby Bytomia pomiędzy Polonią Bytom a Szombierkami Bytom odbędą się już jutro na Stadionie Miejskim w Bytomiu Szombierkach przy ul. Frycza Modrzewskiego 3, początek spotkania o godzinie 15:00.

W drużynie Polonii nastroje po ostatnim ligowym spotkaniu wyraźnie dopisują. Niebiesko-czerwoni nie bez trudu pokonali w Siewierzu miejscową Przemszę 3:2 po dwóch trafieniach Marcina Lachowskiego i jednej bramce Norberta Bębenka. W dodatku warto przypomnieć, że dokładnie 9 dni temu mierzyliśmy się już z Szombierkami w spotkaniu pucharowym. Zawodnicy prowadzeni przez trenera Marcina Domagałę wyraźnie prowadzili 2:0 po godzinie gry, jednak kilka minut rozprężenia spowodowało, że zawodnicy naszego lokalnego rywala doprowadzili do remisu 2:2, ostatecznie o awansie do finału rozgrywek decydować musiała seria „jedenastek”, w której lepsi byli niebiesko-czerwoni, ostatecznie awansując do finału rozgrywek pucharowych na szczeblu Podokręgu Bytom. W naszej drużynie zabraknie jutro strzelca zwycięskiej bramki z Siewierza, a więc Norberta Bębenka, który w spotkaniu z Przemszą ujrzał 4 żółty kartonik, oznaczający przymusową pauzę. Do treningów na pełnym obciążeniu powraca już także Mariusz Przybylski, który jednak prawdopodobnie nie będzie jeszcze jutro brany pod uwagę przy ustalaniu wyjściowej „jedenastki” przez sztab szkoleniowy Polonii. Niebiesko-czerwoni w ligowej tabeli zajmują drugą pozycję ze stratą trzech oczek do lidera ze Świętochłowic. Śląsk jak do tej pory prezentuję bardzo równą i stabilną formę, jednak jutro zmierzy się z nieobliczalnym zespołem rezerw Rakowa Częstochowa, który przed tygodniem rozgromił groźną Wartę Zawiercie.

Nasz lokalny rywal do derbowego starcia przystępuje w nieco gorszych nastrojach. Co prawda na zielonej murawie Szombierki przed tygodniem uporały się z zespołem Unii Dąbrowa Górnicza 2:1, jednak w skutek błędów proceduralnych (nieregulaminowa liczba młodzieżowców przebywających na boisku w trakcie gry) „zieloni” ostatecznie stracili punkty, a spotkanie zostało zweryfikowane jako walkower 3:0 na korzyść zawodników z Dąbrowy. W związku z tym, dla zawodników trenera Radosława Osadnik była to kolejna z rzędu porażka, ponieważ dwa tygodnie wcześniej dość niespodziewanie „zieloni” ulegli na wyjeździe Zielonym Żarki.

Trudno w przypadku jutrzejszego spotkania mówić o przewadze własnego boiska. Los sprawił, że na czas modernizacji Stadionu im. Edwarda Szymkowiaka przy ul. Olimpijskiej 2, niebiesko-czerwoni swoje ligowe starcia rozgrywają na stadionie, który na co dzień należy do Szombierek Bytom. Co więcej, w jutrzejszym spotkaniu formalnym gospodarzem spotkania będzie nasza drużyna. Przewagi związanej ze znajomością boiska zatem nie będzie miała żadna ze stron, jednak to nasi zawodnicy w przypadku jutrzejszego spotkania mogą mówić o sporej przewadze, którą zapewne zapewnią im kibice. Trybuna główna Stadionu Miejskiego w Bytomiu Szombierkach przy ul. Frycza Modrzewskiego pomieścić może 500 miejsc, które zapewne szczelnie i do ostatniego krzesełka zostaną wykorzystane przez naszych kibiców. Nie zabraknie także kibiców Szombierek, którzy do swojej dyspozycji dostali 250 biletów na sektor, który znajduję się naprzeciw trybuny głównej. Zapowiada się więc kapitalne kibicowskie święto w Bytomiu.

Za drużyną Polonii przemawiają także fakty historyczne. Co prawda jutrzejsze derbowe starcie będzie pierwszym rozgrywanym na tak niskim szczeblu rozgrywkowym, jednak historia spotkań pomiędzy Polonią a Szombierkami stawia podopiecznych trenera Marcina Domagały w roli faworyta. W 46 rozegranych do tej pory spotkaniach derbowych, rozgrywanych w ramach rozgrywek ligowych, nasi zawodnicy górą byli 18-krotnie, 15 razy zwyciężyły Szombierki oraz zanotowaliśmy 13 remisów. Ostatnie derbowe spotkanie w lidze mieliśmy przyjemność oglądać w III lidze w sezonie 2014/15. Stwierdzenie „mieliśmy przyjemność” oglądać jest stwierdzeniem na wyrost, ponieważ jak dobrze pamiętamy, spotkanie rozegrane zostało w obecności zaledwie 199 kibiców zgromadzonych na trybunach Stadionu Miejskie. Spotkanie to zakończyło się bezbramkowym remisem, jednak już w rundzie wiosennej podopieczni trenującego w tym czasie bytomian – Jacka Trzeciaka, pokonali w spotkaniu przy Olimpijskiej swojego lokalnego rywala aż 3:0.

Wszyscy liczymy, że niebiesko-czerwoni powtórzą rezultat sprzed 3 lata i zgarną pełną pulę w jutrzejszym spotkaniu. Nasi zawodnicy nie mogą pozwolić sobie już na potknięcia, jeśli ich celem jest awans do baraży o III ligę. Spotkaniu derbowemu towarzyszyć będą jutro zapewne spore nerwy, dlatego już dzisiaj prosimy wszystkich fanów, aby w sposób kulturalny dopingowali naszą drużyną, skupiając się na dopingu dla zawodników w niebiesko-czerwonych koszulkach. Mamy nadzieję, że jutro około godziny  17:00 wszyscy wspólnie będziemy mogli cieszyć się z kolejnych trzech punktów, przy okazji, przynajmniej do wiosny, wiodąc prym w mieście jeśli, chodzi o rywalizację pomiędzy Polonią a Szombierkami. Wszystkich kibiców, którzy nie mogą się jutro pojawić na trybunach stadionu, lub jeśli zabraknie dla kogoś wejściówek na derby, zapraszamy na relację live, którą jak zawsze przeprowadzimy za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku. Jutro wszyscy widzimy się na Derbach !!!

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę