Mirosław Kuczera z licencją trenerską UEFA Goalkeeper B!

Z wielką satysfakcją możemy ogłosić, iż członek sztabu szkoleniowego bytomskiej Polonii Mirosław Kuczera, który na co dzień zajmuje się szkoleniem bramkarzy w naszym klubie, zaliczył kurs trenerski UEFA Goalkeeper B.

 

Mirosław Kuczera do sztabu szkoleniowego Polonii trafił latem 2019 roku. Był to dla niego powrót do Bytomia po kilkuletniej przerwie, bowiem występował już w naszym klubie w sezonach 2013/2014 oraz 2014/2015 w charakterze zawodnika. Obecnie opiekun bytomskich bramkarzy szlifuje swój trenerski kunszt podczas codziennej pracy zarówno przy golkiperach pierwszej drużyny Polonii, jak czuwając nad prawidłowym rozwojem bramkarzy w naszej Akademii.

 

Posiadający już wcześniej licencję trenerską UEFA B Mirosław Kuczera nie spoczął na laurach i dalej konsekwentnie realizuje swoje plany względem pracy trenerskiej. Jego kolejnym krokiem było właśnie uzyskanie licencji trenerskiej UEFA Goalkeeper B, co nie było łatwym zadaniem. Kurs poprzedzony został egzaminem wstępnym w Szkole Trenerów PZPN w Białej Podlaskiej. Chętnych na aplikację było blisko 50 trenerów, natomiast miejsc na kurs zaledwie połowę mniej. Po wynikach okazało się, że wśród szczęśliwców znalazł się także i trener Kuczera. My w klubie nie mieliśmy najmniejszych wątpliwości, że tak też się stanie!

 

 

Kurs trenerski UEFA Goalkeeper B trwał ponad pół roku. Kosztowało to wszystkich trenerów sporo pracy. Szkoleniowiec naszych bramkarzy odbył podczas kursu trzy 3-dniowe zjazdy w Białej Podlaskiej, a także jeden zjazd w Gdańsku. Szczególnie wyjazd na Pomorze był niezwykle ciekawym doświadczeniem, albowiem kurs trenerów był podpatrywany przez zagranicznych szkoleniowców, którzy bacznie obserwowali postępy w pracach. Ponadto do zaliczenia kursu Mirosław Kuczera potrzebował odbyć staże trenerskie w Rakowie Częstochowa i Wiśle Puławy, gdzie prowadził zajęcia w mikrogrupach, a także w Lechu Poznań. Nabyte w klubach z centralnych szczebli rozgrywkowych doświadczenie z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

 

W miniony poniedziałek na obiektach Polonii Bytom odbył się egzamin końcowy, który zorganizował Mirosław Kuczera. Zaliczony trening z udziałem naszych bramkarzy w formie praktycznej, a także w formie teorii sprawił, że ostatecznie kurs trenerski został przez Mirosława Kuczerę zaliczony pozytywnie. Warto zaznaczyć, iż egzaminującym naszego trenera był Andrzej Dawidziuk, obecnie trener koordynator ds. szkolenia bramkarzy w PZPN, wcześniej były trener reprezentacji Polski do lat 23, członek sztabu szkoleniowego Leo Beenhakkera. Przypomnijmy, że to właśnie jeden z najlepszych trenerów bramkarzy w naszym kraju “wypuścił” spod swoich skrzydeł Łukasza Fabiańskiego czy Radosława Cierzniaka.

 

 

Trener Kuczera stał się zatem jednym z ok. 70 trenerów bramkarzy w kraju, posiadających licencję trenerską UEFA Goalkeeper B. Kierując się schematem wymogów licencyjnych dla pracujących w naszym kraju trenerów piłkarskich,  licencja Goalkeeper B uprawnia do pełnienia funkcji trenera bramkarzy, za wyjątkiem zespołów uczestniczących w rozgrywkach Ekstraklasy i I ligi, z uwzględnieniem wymogów podręczników licencyjnych dla poszczególnych lig i klas rozgrywkowych. Jak sam jednak trener powiedział po zakończonym kursie, jego kolejnym wyzwaniem będzie kurs trenerski UEFA Goalkeeper A. Tutaj jednak zgodnie z panującymi zasadami, będzie mógł aplikować na kurs dopiero po dwóch latach.

 

Trenerze, serdecznie gratulujemy!

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę