Najstarsze Derby Górnego Śląska, a więc starcie nie tylko o ligowe punkty!

Już jutro, w sobotę 26 października o godzinie 19:20 na stadionie przy ul. Cichej 6 po ośmiu latach przerwy odbędą się Najstarsze Derby Górnego Śląska, a więc jedno z najbardziej prestiżowych spotkań na Śląsku, w którym naprzeciw siebie staną drużyny Ruchu Chorzów i Polonii Bytom. Stawką spotkania będą nie tylko ligowe punkty, ale także, a może przede wszystkim – uznanie kibiców! Jest więc o co grać! 

 

Drużyny niebiesko-czerwonych i niebieskich ostatni raz zmierzyły się dokładnie 9 kwietnia 2011 roku w ramach rozgrywek o mistrzostwo polskiej Ekstraklasy. Osiem lat temu górą byli bytomianie, którzy po bramkach Błażeja Telichowskiego oraz Grzegorza Podstawka w obecności blisko 900 kibiców z Bytomia wywieźli komplet punktów z Cichej 6. Co zmieniło się od tej pory w Bytomiu i Chorzowie? Naprawdę wiele. W kadrach obydwu zespołów na próżno szukać zawodników pamiętających tamto spotkanie. Zmieniły się także rozgrywki, w których obecnie występują drużyny, które łącznie na swoim koncie posiadają 16 tytułów Mistrza Polski. Pomimo realiów zaledwie III-ligowych jednego możemy być pewni. Zarówno Polonia, jak i Ruch nadal mogą liczyć na wsparcie swoich kibiców, którzy w sobotni wieczór powinni zapełnić chorzowski stadion, a atmosfera piłkarskiego święta pozwoli niejednemu kibicowi przypomnieć sobie czasy ekstraklasy.

 

Wracając jednak na ziemię, podopieczni trenera Kamila Rakoczego przystępują do jutrzejszego starcia z Ruchem, mając za sobą trzy kolejne zwycięstwa z rzędu, nad ekipami ROW-u Rybnik, Śląska II Wrocław, a także Lechii Zielona Góra. Nasz zespół po rozegraniu 12 ligowych kolejek zajmuje 6 pozycję w ligowej tabeli mając na swoim koncie 20 punktów i zaledwie trzy oczka straty do liderujących zespół ze Zdzieszowic oraz Wrocławia. Przed tygodniem niebiesko-czerwoni na stadionie przy ul. Frycza Modrzewskiego w Bytomiu Szombierkach podejmowali Lechię Zielona Góra, a więc do tej pory wyżej notowany zespół, który w swoim składzie posiada klasowych zawodników jak Łukasz Garguła, czy Wojciech Okińczyc. Popisy ofensywnych zawodników z Zielonej Góry na nic się zdały jednak w Bytomiu. Polonia pewnie pokonała swojego przeciwnika 4:0, a bramki dla bytomian w drugiej części spotkania zdobywali niezawodny Marcin Lachowski, Mariusz Fornalczyk, a dwa trafienia dołożył Dawid Krzemień. Podopieczni Kamila Rakoczego notują więc serię trzech kolejnych zwycięstw z rzędu, a tym razem na przeszkodzie “Królowej Śląska” stanie 14-krotny Mistrz Polski, a więc Ruch Chorzów.

 

“Niebiescy” do rozgrywek III ligowych przystąpili z drobnymi problemami natury organizacyjnej, co znalazło swoje odbicie w decyzji Komisji Licencyjnej Śląskiego Związku Piłki Nożnej, która jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek ukarała zespół prowadzony przez trenera Łukasza Beretę odjęciem dwóch punktów w ligowej tabeli. Chorzowianie z czasem nabierali jednak rozpędu, a aktualnie zajmują 9 pozycję w ligowej tabeli z dorobkiem 17 punktów, na które złożyło się 5 zwycięstw, 4 remisy i 3 porażki. Przed tygodniem drużyna Ruchu udała się na derbowe starcie do Rybnika, które zakończyło się zwycięstwem Ruchu 2:0. Bramki dla zespołu trenera Berety zdobył Mariusz Idzik, który w obecnych rozgrywkach już 7 razy odnajdywał drogę do siatki rywali, tym samym z identyczną liczbą bramek co nasz najlepszy strzelec, Marcin Lachowski, znajduje się na drugim miejscu w klasyfikacji strzelców ligi tuż za plecami Wojciecha Caniboła z Pniówka Pawłowice, który na swoim koncie ma trzy trafienia więcej. Można więc rzec, że jutrzejsze spotkanie będzie także starciem jednych z najlepszych snajperów ligi, a więc Marcina Lachowskiego z Mariuszem Idzikiem. W drużynie z Chorzowa występuje dwóch wychowanków bytomskiej Polonii, którzy stanowią o sile drużyny Ruchu. Marcin Kowalski swoją przygodę z piłką zaczynał w grupach młodzieżowych Polonii, tą samą drogę przeszedł Tomasz Foszmańczyk, a więc kapitan Ruchu, który w jutrzejszym starciu derbowym nie wystąpi ze względu na nadmiar żółtych kartek.

 

Niebiesko-czerwoni w obecnych rozgrywkach wyróżnia skuteczność zdobywania punktów w spotkaniach wyjazdowych. Zawodnicy trenera Rakoczego do tej pory z wyjazdowych wojaży przywieźli do Bytomia 10 oczek, a co ważne aż 7 z tych punktów Polonia zdobyła w starciach derbowych z innymi przedstawicielami naszego regionu. Do tej pory nasz zespół w pokonanym polu zostawił drużyny z Zabrza oraz Rybnika, natomiast w spotkaniu z Tarnowskimi Górami zanotowaliśmy remis. Potencjalne zwycięstwo w jutrzejszym spotkaniu pozwoli naszej drużynie zapewnić sobie miano najlepszej śląskiej drużyny w rozgrywkach III ligi, biorąc pod uwagę zasłużone śląskie klubu jak Górnik Zabrze, Ruch Chorzów, Gwarek Tarnowskie Góry. W Najstarszych Derbach Górnego Śląska nie zobaczymy przy ławce rezerwowych trenera Rakoczego, który po otrzymaniu czerwonej kartki w spotkaniu z Zieloną Górą, decyzją Wydziału Dyscypliny Śląskiego Związku Piłki Nożnej został odsunięty od prowadzenia drużyny na trzy kolejki ligowe. Drużynę w jutrzejszym spotkaniu z ławki rezerwowych poprowadzi zatem II trener bytomian – Tomasz Włoka. Oficjalnie spotkania przy Cichej 6 nie obejrzą także kibice Polonii, którzy zostali ukarani zakazem wyjazdowym do końca bieżącej rundy, jednak jeśli wierzyć doniesieniom prasowym, nasi kibice dzięki uprzejmości klubu i kibiców z Chorzowa zasiądą jutro na trybunach, aby dopingować nasz zespół. W związku z tym nie pozostaje nam nic innego, niż liczyć na głośny doping i zwycięstwo niebiesko-czerwonych w Najstarszych Derbach Górnego Śląska!

 

 

Najstarsze Derby Górnego Śląska Ruch Chorzów – Polonia Bytom, sobota 26 października godz. 19:20 ul. Cicha 6 Chorzów 

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę