Pierwsze dwa tygodnie okresu przygotowawczego okiem trenera Kamila Rakoczego [wywiad]

Za nami pierwsze dwa tygodnie okresu przygotowawczego do startu sezonu III ligi 2020/2021. Niebiesko-czerwoni w tym czasie zdążyli już rozegrać cztery spotkania sparingowe, a przed inauguracyjnym starciem z Gwarkiem Tarnowskie Góry, rozegramy jeszcze dwa sparingi. Trener Kamil Rakoczy w rozmowie z naszym portalem opowiedział o pierwszych kilkunastu dniach przygotowań, a także planach drużyny na najbliższy sezon. Zapraszamy do lektury! 

 

 

 

Połowa okresu przygotowawczego za nami pora więc na pierwsze podsumowania. Jak oceni trener pierwsze dwa tygodnie przygotowań do startu sezonu?

 

Nie będę tutaj odkrywczy i oryginalny, jeżeli powiem, że za nami okres ciężkiej i wytężonej pracy. Obciążenia treningowe od początku były wysokie, natomiast kolejne kilkanaście dni to okres, w którym będziemy odrobinę luzować z tych obciążeń, tak aby zespół był optymalnie przygotowany na pierwszą ligową kolejkę. Nie ukrywam, że ucieszyła mnie pauza w pierwszej kolejce sezonu 2020/2021, dzięki temu mamy kilka dni więcej na przygotowania i jestem pewien, że zespół będzie gotów na starcie z Gwarkiem Tarnowskie Góry.

 

 

Przed startem przygotowań do nowego sezonu spekulowano, że w Bytomiu dojdzie do wielu zmian, szczególnie tych personalnych. Czy jest trener zadowolony ze stanu osobowego obecnie trenującej w Polonii kadry?

 

Największym naszym sukcesem jest niewątpliwie utrzymanie większości zawodników, którzy stanowili siłę drużyny w poprzednim sezonie. Oczywiście ponieśliśmy straty, ale odejście Mariusza Fornalczyka do Pogoni Szczecin, czy Kuby Czajkowskiego na szczebel centralny, to naturalne aspekty funkcjonowania Polonii Bytom w dzisiejszych czasach. Cieszymy się, że nasi zawodnicy cieszą się zainteresowaniem klubów z ekstraklasy, czy też I ligi. Do Bytomia trafili w letnim okienku transferowym Robert Chwastek oraz Kacper Czajkowski, którzy jestem przekonany, że mogą stanowić o sile drużyny i od pierwszych dni treningowych prezentują się bardzo dobrze. Trenuje z nami także grupa trzech młodzieżowców, którzy w najbliższych dniach podpiszą kontrakty z Polonią i zwiększą nasze pole manewru, jeżeli chodzi o konieczność wystawiania młodzieżowców w składzie meczowym. Jedyna tak naprawdę dużą zmianą jest dla nas system treningów, ponieważ te odbywają się w tym sezonie popołudniami i niewątpliwie potrzeba nam trochę czasu, aby do tej sytuacji się przyzwyczaić. Taka sytuacja była jednak konieczna, ponieważ Prezes wraz z dyrektorem musieli dokonać korekt finansowych, a co za tym idzie znacznie uszczuplić budżet płacowy. Mimo to zawodnicy postanowili zostać z nami w Bytomiu na nowych warunkach i w nowych realiach. To na pewno bardzo cieszy i daje nadzieję na dobry wynik w nowym sezonie.

 

Pierwsze gry kontrolne za nami. Na razie brak zwycięstwa, ale nie widzę, aby trenera to martwiło?

 

Nie przykładam dużej wagi do rezultatów gier kontrolnych. Zwłaszcza w tych pierwszych tygodniach zależało nam na tym, aby ocenić przydatność zawodników, którzy od lipca rozpoczęli pracę z nami. Pracujemy mocno nad aspektami motorycznymi, a co także bardzo ważne, chcieliśmy w pierwszych sparingach dać szansę naszej zdolnej młodzieży z Akademii. W pierwszym sparingu z Dramą Zbrosławice to właśnie 15-latkowie dali impuls i sprawili, że spotkanie zakończyło się remisem. Sparingi z Hutnikiem, rezerwami Rakowa, a także Goczałkowicami dały nam już jednak wiele odpowiedzi dotyczących personaliów, ale także możemy z tych spotkań wyciągnąć wiele aspektów, które mamy jeszcze do poprawy. Przed nami jeszcze dwie gry kontrolne, w których będziemy chcieli wejść już na nieco wyższe obroty.

 

W sezonie 2019/2020 Polonia jako beniaminek rozgrywek zajęła ostatecznie drugie miejsce, jakie cele stawia Polonia przed sobą w nowym sezonie?

 

Tak jak wspomniałem, Polonia musi odnaleźć się dzisiaj w nieco innych realiach, niż miało to miejsce lata wcześniej. Dzisiaj w spółce Bytomski Sport Polonia Bytom wszystko jest poukładane i ma ręce i nogi, a co za tym idzie, nie pozwalamy sobie na życie ponad stan. Wiemy, na co nas stać, ale także wiemy, czego oczekują od nas kibice. Polonia Bytom to klub, w którym w każdym meczu drużyna musi grać na 100% z wiarą o zwycięstwo i dopisanie do swojego konta kolejnych trzech punktów i z takim podejściem będziemy rozpoczynać sezon. W tym sezonie będzie wiele ciekawych spotkań, takie drużyny jak Rekord, rezerwy Górnika, Ślęza, czy też Gwarek będą bardzo niebezpieczne, a oczywiście na papierze murowanym faworytem do awansu jest chorzowski Ruch, który będzie musiał sprostać presji, która na nich będzie ciążyć w trakcie trwania każdej minuty tego sezonu. My chcemy godnie reprezentować barwy dwukrotnego Mistrza Polski w piłce nożnej i pokazać dobrą ofensywną piłkę, jednocześnie w dalszym ciągu trzymając się naszej filozofii, która polega na stawianiu na bytomską młodzież.

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę