Powrót po zimie – podejście drugie. Przed meczem z Gwarkiem

Tydzień temu zabrakło emocji związanych z występami Niebiesko-Czerwonych na zielonej murawie. Stęsknieni piłkarskimi poczynaniami zespołu Polonii Bytom jej sympatycy zostaną nagrodzeni już w sobotę, bowiem w meczu derbowym przyjdzie nam zmierzyć się na wyjeździe z Gwarkiem Tarnowskie Góry.

 

Początek piłkarskiej wiosny z pewnością w przypadku naszego najbliższego przeciwnika nie należał do udanych. Zespół trenera Łukasza Ganowicza rozpoczął rundę rewanżową od porażki na własnym obiekcie ze Stilonem Gorzów Wielkopolski. W ubiegłym tygodniu nagły powrót zimy uniemożliwił tarnogórzanom rozegranie wyjazdowego meczu w Zielonej Górze, co z pewnością podziałało negatywnie na morale gospodarzy sobotniego widowiska. W ligowej tabeli zajmują oni jednak na dzień dzisiejszy bezpieczne, siódme miejsce z dorobkiem 26 zdobytych punktów. Na własnym boisku nasi rywale nie spisują się tak dobrze, jak ma to miejsce na wyjazdach. Stadion przy ul. Wojska Polskiego był w tym sezonie świadkiem ledwie dwóch zwycięstw swojego zespołu, notując wygrane z przedostatnią w tabeli Stalą Brzeg oraz zamykającą stawkę Miedzią II Legnica. W żadnym wypadku tarnogórzan nie można jednak lekceważyć, bowiem mając w pamięci przegrany w Tarnowskich Górach mecz w sezonie 2020/2021 oraz ostatnią, sierpniową porażkę zanotowaną w Bytomiu-Szombierkach, trzeba mieć się na baczności w każdej części sobotniego spotkania. Nasz sobotni przeciwnik dokonał zimą kosmetycznych zmian w kadrze. Największym ubytkiem wydaje się być transfer Michała Biskupa do Rekordu Bielsko-Biała, który jesienią dla Gwarka zdobył dwanaście bramek, w tym również tą dającą zwycięstwo we wspomnianym wcześniej meczu. Kończąc wątek transferowy dodajmy, iż zimą do Gwarka dołączyli Jakub Kaczmarek z Zagłębia Sosnowiec, Kacper Bąk z Ruchu Chorzów oraz Marcin Kaczmarczyk ze Startu Jełowa. Tradycyjnie już podczas sobotniego meczu spotkamy w drużynie rywali zawodników, których kibic Królowej Śląska doskonale kojarzy z gry w Polonii. W kadrze Gwarka znajdują się Mateusz Rosół, Maciej Borycka, Daniel Barbus, Sebastian Pączko czy wypożyczony właśnie z naszego klubu, Jakub Trojanowski.

 

Przymusowa pauza w rozgrywkach ligowych trafiła się również naszej drużynie. Po tygodniu treningów i oczekiwań, wracamy już jednak do rywalizacji o punkty i nic nie powinno temu przeszkodzić. Mecz w Tarnowskich Górach będzie naszym dziesiątym spotkaniem ligowym rozgrywanym w delegacjach o stawkę w tym sezonie. Z ostatnich czterech meczów Poloniści wracali z kompletem punktów, więc aby skorzystać z szansy i zaatakować pierwszą pozycję w tabeli, podopieczni trenera Adama Burka muszą swoją serię po prostu przedłużyć. W tym celu przypomnieć można tu ostatnią wizytę Polonii na obiekcie przy ul. Wojska Polskiego, podczas której nasza drużyna wysoko pokonała miejscowego Gwarka 5:1, chociaż do przerwy przegrywała po bramce byłego zawodnika klubu dwukrotnego Mistrza Polski, Kamila Zalewskiego. Jeśli już mowa o zawodnikach Niebiesko-Czerwonych, którzy mają na swoim koncie grę w drużynie przeciwnej, to również i w tym przypadku znajdziemy taką osobę, łączącą oba kluby. Jest nią Dominik Konieczny, który w Gwarku spędził łącznie 1,5 sezonu, reprezentując tarnogórzan w ponad 40-stu meczach ligowych. Do Tarnowskich Gór udajemy się bez trójki podstawowych zawodników. Karę za kartki otrzymane w Gorzowie Wielkopolskim “odpokutować” muszą Konrad Andrzejczak oraz Ruslan Zubkov. W dalszym ciągu z powodu kontuzji pauzować musi natomiast Lucjan Zieliński, jednak w jego przypadku powrót do gry spodziewany jest znacznie szybciej, niż na początku przypuszczano. Mecz z Gwarkiem rozpocznie trudną serię meczów, rozgrywanych przez nasz zespół co trzy dni. Po konfrontacji z Gwarkiem przyjdzie nam zagrać zaległe spotkanie z Rekordem oraz przełożony na przyszłą niedzielę mecz z rezerwami Chrobrego Głogów. Oba te mecze zagramy przy Olimpijskiej.

 

Zaledwie raz w historii III-ligowych spotkań Polonii Bytom z Gwarkiem Tarnowskie Góry padł wynik nierozstrzygnięty. Było to w pierwszym meczu po powrocie naszej drużyny na ten szczebel rozgrywkowy w sezonie 2019/2020 (wynik 1:1). W ostatnich dwóch, wzajemnych meczach ligowych o zwycięstwie jednej bądź drugiej drużyny decydowała ledwie jedna bramka. Autorów tych goli (Orest Tkaczuk dla Polonii oraz Michał Biskup dla Gwarka) jednak już w swoich klubach nie ma. Ogólny bilans meczowy bytomsko-tarnogórskich starć wynosi 14:4 na korzyść Niebiesko-Czerwonych.

 

Sobotni mecz w Tarnowskich Górach poprowadzi jako sędzia główny pan Daniel Kruczyński z Żywca. Reprezentant Śląskiego Związku Piłki Nożnej to doświadczony arbiter, mający na swoim koncie wiele sezonów pracy na poziomie I ligi. W tym sezonie ma on poprowadzonych siedem meczów na III-ligowym szczeblu, w których czterokrotnie lepsi okazywali się goście. Ostatni mecz o punkty z udziałem Niebiesko-Czerwonych poprowadził w maju 2016 roku, kiedy w rozgrywkach II ligi graliśmy wyjazdowe, przegrane 0:1 starcie z Legionovią Legionowo. Tamto spotkanie z perspektywy murawy pamiętać może dwójka obecnych Polonistów. Całe spotkanie w naszej drużynie rozegrał wówczas Patryk Stefański, natomiast na ostatnie minuty meczu na placu gry pojawił się również Wojciech Mróz.

 

Stare piłkarze porzekadło głosi, że derby zawsze rządzą się swoimi prawami. Spoglądając jednak na meczowe propozycje oficjalnego bukmachera Polonii Bytom, firmy Superbet, więcej szans na zwycięstwo w sobotnim meczu daje nasz Sponsor Polonistom. Kurs na wygraną naszego zespołu wynosi w tym przypadku 1.67. Za każdą wpłaconą złotówkę na remis, Superbet wypłaci Wam natomiast 4.20. Zwycięstwo w derbowym meczu przez zespół z Tarnowskich Gór wyceniany jest przez Superbet po kursie 4.00. Więcej zdarzeń dotyczących meczu Gwarek Tarnowskie Góry – Polonia Bytom, znajdziecie na stronie internetowej oficjalnego bukmachera Polonii Bytom, firmy Superbet.

 

3. liga grupa III, sezon 2022/2023

20. kolejka (18.03.2023 r)

TS Gwarek Tarnowskie Góry – BS Polonia Bytom

ul. Wojska Polskiego 2, Tarnowskie Góry

godz. 15:00

Transmisja: Gwarek PPV.

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę