Pożegnanie Legendy – ostatnia droga śp. Ryszarda Grzegorczyka

Dziś o 13:00 odbył się pogrzeb Legendy Polonii Bytom, śp. Ryszarda Grzegorczyka. Wieloletni zawodnik Polonii Bytom został tłumnie pożegnany.

W ostatniej drodze oddanemu bytomskiemu Klubowi wieloletniemu zawodnikowi towarzyszyła najbliższa rodzina, przedstawiciele miasta Bytom z Panem Prezydentem Mariuszem Wołoszem na czele, członkowie Zarządu BS Polonia Bytom, kadra szkoleniowa pierwszej drużyny oraz Akademii Piłkarskiej wraz z zawodnikami i rzeszą wychowanków, sympatycy Królowej Śląska oraz wielu gości, którzy chcieli w swój szczególny sposób pożegnać jedną z ikon bytomskiego klubu. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godzinie 13:00 w kościele pw. Św. Krzyża przy ul. Frenzla 42 w Bytomiu-Miechowicach. Towarzyszyły im reprezentacje wielu podmiotów, które wystawiły swoje poczty sztandarowe. Oddanego w całości piłce nożnej “Ryśkowi” żegnały tym samym delegacje Polonii Bytom, Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Solidarności Ziemi Bytomskiej czy Pogoni Prudnik. Następnie wszyscy zebrani w ciszy i zadumie towarzyszyli w jego ostatniej drodze na cmentarz parafialny.

Nad grobem Ryszarda Grzegorczyka odbyły się także przemowy końcowe, które wygłosili:  Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz Prezes Zarządu BS Polonia Bytom,  Sławomir Kamiński. – Co raz więcej wybitnych zawodników schodzi do “szatni”, tworząc po tamtej stronie znów wielką drużynę Polonii Bytom. Pan Ryszard Grzegorczyk był Legendą w każdym tego słowa znaczeniu. Pan Ryszard został odznaczony Medalem Miasta Bytomia, jednak ku jego pamięci czeka kolejna nagroda. To coś niezwykle cennego. Oddanie do klubowych barw, kultywowanie tradycji – tak charakterystyczne dla tej dyscypliny sportu jaką jest futbol. Obiecujemy w dalszym ciągu pielęgnować ponad 100-letnią historię Polonii Bytom – powiedział wyraźnie wzruszony Prezydent Mariusz Wołosz. Prezes BS Polonii Bytom,  Sławomir Kamiński również w sposób szczególny odniósł się do zasług śp. Ryszarda Grzegorczyka dla bytomskiej piłki. – Żegnamy dziś wielką postać. Pan Ryszard był mistrzem Polski, olimpijczykiem z Rzymu, 23-krotnym reprezentantem kraju, który dumnie zakładał biało-czerwoną koszulkę z orzełkiem na piersi. Dziękujemy Panie Ryszardzie (…) za pracę trenerską w śląskich klubach, za obecność w klubie seniora przy ul. Kolejowej podczas spotkań z Janem Liberdą, Kazimierzem Trampiszem, Walterem Winklerem, za wspólne pierogi w barze „U jasia” przy Strzelców Bytomskich, za całe okazane nam wsparcie z charakterystycznym dla siebie dystansem. Za Amerykę i Rappana pięknie dziękujemy – zakończył Prezes Zarządu bytomskiego Klubu pięknym wersem zaciągniętego z hymnu Królowej Śląska.

Trumna z śp. Ryszardem Grzegorczyk została złożona w miejscu pochówku przy odpalonych racach zebranych na cmentarzu kibiców. Moment ten nadał chwili ostatniego pożegnania “Ryśka” dodatkowego, charakterystycznego dla piłkarskich pożegnań klimatu.

Ryszard Grzegorczyk zmarł 5 listopada 2021 roku w wieku 82 lat.

 

fot. Zygmunt Maczek/zdjęcia udostępniono za zgodą Rodziny Zmarłego. 

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę