Statystyczne podsumowanie rundy jesiennej sezonu 2023/2024

Za drużyną Polonii Bytom pierwsza część sezonu 2023/2024 na poziomie 2. ligi. Powrót na szczebel centralny oraz co za tym idzie skala trudności związana z poziomem piłkarskim ligowych przeciwników sprawiały, że o wynikach wielu meczów decydowały niuanse. Pozycja startowa przed rundą rewanżową nie jest jednak do końca zła.

Kapryśna aura, sprawiająca mnóstwo kłopotów organizatorom meczów piłkarskich głównie pod koniec listopada oraz początku grudnia były jednymi z czynników kształtu ligowej tabeli, nie do końca odzwierciedlającej liczbę rozegranych spotkań. Dla przykładu Olimpii Elbląg pozostało do rozegrania jeszcze dwa zaległe spotkania, kiedy ledwie pięć na osiemnaście drużyn rozgrywek 2. ligi ma za sobą komplet ligowych spotkań. Nierozegrane mecze, w tym m.in. spotkanie Polonii Bytom ze Skrą Częstochowa ma się odbyć w połowie lutego. Wszystko zależy jednak od warunków pogodowych, jakie zastaniemy w połowie najkrótszego miesiąca w roku.

Skupmy się jednak na wynikach Niebiesko-Czerwonych. Przez wzgląd na konieczność gier pierwszych sześciu spotkań w roli gościa, start podopieczni najpierw trenera Adama Burka a później Łukasza Tomczyka mieli nieco utrudniony. Nie przeszkodziło to jednak Polonistom w sprawieniu niespodzianki na inaugurację sezonu 2023/2024 i wygraniu na boisku jednego z faworytów rozgrywek, Kotwicy Kołobrzeg. Do momentu rozegrania pierwszego meczu na obiekcie przy ul. Piłkarskiej w Bytomiu drużyna Królowej Śląska powróciła jeszcze z jednym punktem, wywalczonym w Stężycy. Dużo lepsza końcówka rundy sprawiła, iż mimo zajmowania obecnie pierwszej, spadkowej pozycji, strata do pierwszego bezpiecznego miejsca to zaledwie jeden punkt. Na piętnastą pozycję oraz 22 zdobyte “oczka” złożyło się pięć zwycięstw, sześć remisów oraz osiem porażek. Bilans bramkowy Polonii wynosi z kolei 21 trafień uzyskanych przez bytomian, a także 27 goli straconych.

Najlepszym strzelcem Polonistów został jesienią Dawid Wolny. Nasz napastnik ośmiokrotnie pokonywał w pierwszej części sezonu 2023/2024 bramkarzy rywali i do liderującego w zmaganiach rozgrywek 2. ligi Huberta Sobola z KKS-u Kalisz traci pięć bramek.

 1. Dawid Wolny – 8 bramek
 2. Tomasz Gajda, Lucjan Zieliński – 3 bramki
 3. Krzysztof Ropski – 2 bramki
 4. Konrad Andrzejczak, Michał Bedronka, Adrian Piekarski, Daniel Ściślak – 1 bramka

Tomasz Gajda jest drugim najlepszym strzelcem Polonii w rundzie jesiennej. Lider środka pola nie ma jednak sobie równych jeśli chodzi o asysty. Jego podania czterokrotnie otwierały jesienią drogę Polonistom do zdobycia bramek, a mamy nadzieję, że wiosną wynik ten będzie jeszcze bardziej okazalszy!

 1. Tomasz Gajda – 4 asysty
 2. Patryk Stefański – 2 asysty
 3. Michał Bedronka, Igor Ławrynowicz, Michał Szmigiel, Daniel Ściślak, Dawid Wolny, Lucjan Zieliński – 1 asysta

Najczęściej w meczowych protokołach pojawiało się jesienią nazwisko Daniela Ściślaka. Popularny “Ścisły” jako jedyny wystąpił we wszystkich 19-stu meczach Polonii w tym sezonie.

 1. Daniel Ściślak – 19 występów
 2. Konrad Andrzejczak, Tomasz Gajda, Dawid Wolny – 17 występów
 3. Krzysztof Ropski – 16 występów
 4. Dominik Budzik, Szymon Jopek, Patryk Stefański – 15 występów

Po ilościach występów naszych zawodników w rundzie jesiennej rozgrywek 2. ligi, pora na wgłębienie się w dane pod kątem minutowym. Mimo dwóch meczów pauzy za żółte kartki, zdecydowanym liderem tej klasyfikacji pozostaje Tomasz Gajda z liczbą 1454 spędzonych na boisku minut. Kolejne potwierdzenie tego, jak ważnym ogniwem w zespole jest popularny “Gajdzik”.

 1. Tomasz Gajda – 1454 minuty
 2. Eryk Mirus – 1260 minut
 3. Norbert Radkiewicz – 1196 minut
 4. Dawid Wolny – 1178 minut
 5. Michał Bedronka – 1119 minut
 6. Szymon Jopek – 1077 minut
 7. Adrian Piekarski – 1048 minut
 8. Daniel Ściślak – 1044 minut

Czasami w piłce trzeba się również uciec do fauli… Chociaż oczywiście nie powinno się tego robić zbyt często. Polonistów sędziowie jesienią często napominali kartonikami żółtego i czerwonego koloru. W efekcie tego, niektórzy nasi gracze musieli odpokutować nadmiar kartek pauzą w meczach pierwszej rundy sezonu 2023/2024.

 1. Tomasz Gajda – 8 żółtych kartek
 2. Patryk Stefański – 5 żółtych kartek
 3. Dawid Wolny – 1 czerwona kartka, 3 żółte kartki
 4. Norbert Radkiewicz – 1 czerwona kartka, 2 żółte kartki
 5. Konrad Andrzejczak, Michał Bedronka, Dominik Budzik, Dominik Konieczny, Dawid Krzemień, Michał Szmigiel, Filip Żagiel – 3 żółte kartki

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę