“Uważam, że siłą naszej akademii są ludzie, którzy ją tworzą”. Akademia Polonii Bytom, a proces certyfikacji PZPN – wywiad z trenerem Tomaszem Włoką

“Ogólnie uważam, że siłą naszej akademii są ludzie, którzy ją tworzą, ponieważ grupa trenerów w Polonii Bytom to nie tylko merytorycznie przygotowani do zawodu trenerzy, ale przede wszystkim pasjonaci piłki nożnej i w dużej mierze kibice Polonii Bytom”. Kilka dni po przyznaniu przez Polski Związek Piłki Nożnej certyfikatów, dla najlepszych szkółek piłkarskich w naszym kraju, porozmawialiśmy z Tomaszem Włoką, a więc nie tylko drugim trenerem pierwszego zespołu Polonii Bytom, ale także jednym z koordynatorów naszej akademii, która otrzymała srebrną gwiazdkę w procesie certyfikacji. Podczas rozmowy zapytaliśmy o to, co jest największą siłą akademii Polonii Bytom, jak pracuje się przy Olimpijskiej z młodzieżą, a także jakie cele na najbliższe miesiące stawia przed sobą Polonia Bytom w zakresie szkolenia młodzieży. 

 

 

 

Trenerze, na początek gratulacje. Nasza akademia otrzymała w ostatnich dniach srebrną gwiazdkę w procesie certyfikacji szkółek PZPN. Na początku mam jednak prośbę, aby trener opowiedział o idei certyfikacji szkółek, którą zaproponował Polski Związek Piłki Nożnej.

Certyfikacja szkółek PZPN to projekt, który ma na celu wyróżnienie tych podmiotów, które najsolidniej oraz najrzetelniej pracują w naszym kraju z młodzieżą. Zadaniem PZPN było wykazanie tych szkółek, które spełniają szereg wytycznych, ale chyba najważniejszą zaletą systemu jest to, że od tej chwili PZPN będzie stale kontrolować rozwój szkółek, a to oznacza, że do programu szanse mają dołączyć inne szkółki, ale także łatwo można będzie stracić miejsce w gronie najlepszych.

 

Miesiące wytężonej pracy ze strony osób odpowiedzialnych za organizację szkółek i akademii, aż w końcu w piątek 29 listopada PZPN ogłosił listę przyznanych złotych, srebrnych, a także brązowych gwiazdek. Obserwujemy spore poruszenie w środowisku piłkarskich, które towarzyszy nadaniu certyfikatów. Nasza akademia aplikowała na srebrną gwiazdkę i takie też wyróżnienie otrzymaliśmy. Jak trenerze w naszym przypadku wyglądał pełen proces przygotowawczy?

Rzeczywiście, proces ten trwał bardzo długo, był to czas blisko 8 miesięcy wytężonej pracy z naszej strony. Dokumentacja w procesie certyfikacji przygotowywana była już od marca, wiemy doskonale, że zdobycie niezbędnych dokumentów, jak chociażby zaświadczenia o niezaleganiu w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym było zadaniem, przed którym stanęła spółka i wywiązała się z tego zadania w 100%. Pion sportowy spółki w tym czasie pracował nad przygotowaniem finalnej wersji autorskiego systemu szkolenia młodzieży, który jest podstawą działalności naszej akademii, tak naprawdę jest to w tej chwili swoista „Biblia” Polonii Bytom, a co za tym idzie, przygotowanie finalnej wersji zajęło nam sporo czasu. Jednogłośnie podjęliśmy decyzję, iż pracować będzie na naszym autorskim programie szkoleniowy, jest to oczywiście zdecydowanie bardziej wymagające dla nas, jako pionu sportowego, jednak jeżeli chcemy w odpowiedni sposób rozwijać młodzież w naszym klubie, to musimy pokazać, że mamy na to pomysł. Stąd też decyzja, aby aplikować na gwiazdkę srebrną. Pod względem procedur byliśmy przygotowani na starania o złotą gwiazdkę, jednak uznaliśmy, że przez pierwszy rok chcemy spokojnie wprowadzić wszelkie szczegóły zawarte w naszym systemie szkolenia, natomiast w kolejnej edycji na rok 2021 będziemy starać się o gwiazdkę złotą. Co do przyznanych gwiazdek, czy też nieprzyznanych innym klubom, to jestem przekonany, że kapitału w PZPN podjęła przemyślane decyzję i dzisiaj w programie swoje miejsce znalazły najlepsze ośrodki szkolące młodzież w kraju.

 

Tak jak już trener wspomniał, podstawową ideą programu certyfikacji szkółek PZPN jest nie samo nadanie certyfikatów, ale przede wszystkim realizacja wszelkich zadań, do których szkółki zobowiązały się w trakcie całego procesu. Mówił trener już o naszym systemie szkolenia, jednak czym on różni się od programów szkoleniowy AMO, na których bazowała większość certyfikowanych szkółek.

Nasz autorski system szkolenia młodzieży swoje podstawy budowane miał ponad pięć lat temu, kiedy to grupa trenerów Akademii, mając na celu dobro naszej młodzieży, ale także patrząc przyszłościowo – dobro pierwszej drużyny, rozpoczęło pracę budową podstaw akademii w zakresie taktyki, czy też przygotowania siłowego i motorycznego. Ostatni rok to czas zintensyfikowania naszych działań, grupa ludzi, która odpowiedzialna jest za szkolenie młodzieży w naszym klubie, zebrała wszelkie swoje doświadczenie, a także wiedzę, aby zbudować program, dzięki któremu nasza młodzież będzie mogła w odpowiedni sposób się rozwijać. Niewiele klubów w Polsce zdecydowało się na swój autorski programy, gdyż każdy system szkolenia przesłany do siedziby PZPN był skrupulatnie weryfikowany i nawet drobne błędy w różnego rodzajach aspektach szkolenia miały wpływ na ostateczne odrzucenie projektu. W pierwszej fazie procesu weryfikacji uzyskaliśmy od PZPN kilka wskazówek, które miały na celu podniesienie jakości naszego systemu. Pozytywne opinie na temat systemu szkolenia, które otrzymaliśmy, pokazały nam, że idziemy w dobrą stronę w dziedzinie szkolenia młodzieży, co chcemy w najbliższych latach przełożyć na sukcesy Polonii Bytom, zarówno w rozgrywkach młodzieżowych, ale także i seniorskich.

 

Wiemy o tym, że wytyczne ze strony PZPN pozwalały szkółkom, aby w procesie certyfikacji zgłosić zaledwie kilka grup rocznikowych. Jak to wygląda w przypadku naszej akademii?

My potraktowaliśmy proces certyfikacji całościowo. Nie wyobrażaliśmy sobie sytuacji, aby jakakolwiek z grup młodzieżowych naszej akademii nie była ujęta w procesie, dlatego też wszystkie grupy, od rocznika 2007 do rocznika 2014 są objęte srebrną gwiazdką, którą przyznał na PZPN. Wśród 11 zgłoszonych grup mamy blisko 200 zawodników, nad którymi szkoleniowo pieczę trzyma 14 trenerów, wśród których aż 8 posiada licencję UEFA A. Dążymy do tego, aby szkolenie w naszej akademii było spójne, tak aby każdy nasz zawodnik od momentu przystąpienia do klubu, aż do samego końca prowadzony był w sposób jasny i przemyślany, a przy tym zgodny z systemem szkolenia, o którym już tak wiele powiedzieliśmy.

 

Trenerze, wiele wymagań ze strony PZPN w procesie certyfikacji. Z którymi aspektami nasza akademia miała największe problemy. Patrząc na ilość dzieci w naszej akademii, czy nie było problemu dotyczącego personelu w postaci wykwalifikowanych trenerów.

Tak jak już wcześniej wspomniałem, w procesie certyfikacji zgłoszonych zostało 14 trenerów, wśród których aż 8 posiada licencję UEFA A, a pozostali trenerzy w dalszym ciągu podnoszą swoje kwalifikacje, tak aby uzyskać właśnie dyplom z oznaczeniem A. Ogólnie uważam, że siłą naszej akademii są ludzie, którzy ją tworzą, ponieważ grupa trenerów w Polonii Bytom to nie tylko merytorycznie przygotowani do zawodu trenerzy, ale przede wszystkim pasjonaci piłki nożnej i w dużej mierze kibice Polonii Bytom. Praca w takim gronie to prawdziwa przyjemność, gdyż nie czuć tutaj, że trenerzy przychodzą do pracy, ale właśnie przychodzą tutaj, aby tworzyć swój własnych klub, które są ważną częścią.

 

Jakie więc plany przed pionem sportowym akademii w najbliższym czasie?

Najbliższe miesiące to ponownie czas wytężonej pracy nad udoskonaleniem naszego systemu szkolenia, który chcemy uzupełnić o aspekty pracy w sferze mentalnej, czy też pracujemy nad programem dotyczącym dietetyki. Gotowy dokument będziemy chcieli zatwierdzić w PZPN, a następnie wydać i opatentować, jako nasz autorski produkt związany ze szkoleniem młodzieży. Poza tym przed nami czas systematycznej pracy, która będzie oceniania przez weryfikatorów z ramienia PZPN, tutaj jednak nie mamy żadnych obaw, gdyż poziom naszej pracy cały czas idzie do przodu, a w 2020 roku czeka nas wszystkich jeszcze więcej nowości związanych z pracą pionu sportowego, co mam nadzieję, że pozwoli nam wzbić się na jeszcze wyższy poziom, a to przełoży się na rozwój młodzieży szkolonej w Bytomiu.

 

 

Rozmowę przeprowadził Adam Bochenek

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę