Ruszyły konkurs i przetargi na budowę kompleksu sportowego przy Olimpijskiej

Dwie pełnowymiarowe tafle lodowe, w tym jedna z widownią na około 2500 osób, ogólnodostępny basen spełniający wymogi do uprawiania piłki wodnej, sauny, odnowa biologiczna, kawiarnia, sklepy i kilka pokoi gościnnych – to wszystko składa się na nowoczesną, sportową halę wielofunkcyjną. Bytomski Sport Sp. z o.o. /miejska spółka/ właśnie ogłosił konkurs na wykonanie koncepcji architektonicznej obiektu, który ma powstać przy ul. Olimpijskiej w Bytomiu.

Wraz z konkursem rusza postępowanie przetargowe na modernizację Stadionu im Edwarda. Szymkowiaka w Bytomiu. Będzie się odbywać w formule „zaprojektuj i buduj”. Za inwestycje odpowiedzialna jest spółka Bytomski Sport. Czas potrzebny na realizację inwestycji podzielony został na dwie fazy – prace projektowe oraz roboty budowlane. Całość realizacji powinna zająć około 26 miesięcy. Nowy stadion na 8470 miejsc siedzących /z możliwością rozbudowy o dodatkowe 2,5 tysiąca miejsc/ będzie spełniał wymogi Polskiego Związku Piłki Nożnej, dzięki czemu będzie na nim można rozgrywać mecze ekstraklasy. Modernizacja stadionu powinna zamknąć się w kwocie ok. 35 mln zł.

Warto dodać, że przy budowie stadionu wykorzystana zostanie istniejąca infrastruktura, zarówno podgrzewana murawa, jak również oświetlenie, co znacząco zmniejsza koszty realizacji przedsięwzięcia.

Oferty, na realizację ww. przedsięwzięcia, zainteresowane firmy mogą składać do 1 lutego 2017 roku.

Cały wspomniany wyżej kompleks sportowy /wraz ze stadionem/ docelowo będzie służyć mieszkańcom Bytomia i okolicznych miast, amatorsko uprawiającym sport, jak również zrzeszonym w klubach sportowych. W Bytomiu działa prawie 90 klubów i stowarzyszeń sportowych, które nie mają stosownego zaplecza sportowego.

Trudno już nawet nazwać lodowiskiem popularną „stodołę” przy ul. Pułaskiego. Obiekt, ustawiony tymczasowo 40 lat temu za chwilę przestanie spełniać jakiekolwiek normy bezpieczeństwa, a nasi hokeiści mają wspaniałe wyniki i brak im tylko lodowiska z prawdziwego zdarzenia. Podobnie jest z piłką wodną, basen przy ul. Parkowej jest zbyt krótki, aby rozgrywać na nim zawody i przeprowadzać treningi. Efektem tego jest konieczność wynajmowania przez naszych waterpolistów basenów w ościennych miastach – mówi Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Kolejnym etapem działań będzie budowa hali ul. Olimpijskiej i Piłkarskiej. Konkurs na nowoczesną, sportową halę wielofunkcyjną ma charakter otwarty, mogą w nim wziąć udział pracownie architektoniczne mające doświadczenie w projektowaniu podobnych obiektów. Celem inwestycji jest stworzenie obiektu, który będzie wykorzystywany przez mieszkańców. Planowana jest realizacja polityki open door i realizacja programów aktywizacji poprzez sport, grup wykluczonych społecznie. Planowane jest również pełne dostosowanie oraz wyposażenie obiektu w sprzęt umożliwiający aktywność fizyczną dla ludzi o ograniczonej sprawności ruchowej – wyjaśnia Jakub Snochowski – Prezes Zarządu Spółki Bytomski Sport. Przeprowadzenie tego postępowania w formie konkursu daje możliwość wyboru najlepszej koncepcji pod względem nie tylko architektonicznym i urbanistycznym, ale i funkcjonalnym, ekonomicznym i efektywnym eksploatacyjnie. Co równie ważne, obiekt w przyszłości ma spełniać wymagania przyszłych użytkowników – dodaje.

Wkrótce rozpoczną się też procedury przetargowe na remont boiska treningowego ze sztuczną nawierzchnią. Na ten cel Bytomski Sport Sp. z o.o. otrzymał dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości ponad półtora miliona złotych. Natomiast koszt budowy wielofunkcyjnej hali szacowany jest na ok. 70 milionów złotych, większość środków na ten cel ma pochodzić ze źródeł zewnętrznych.

Koszt całej inwestycji /modernizacja stadionu, budowa wielofunkcyjnej hali sportowej oraz powstanie centrum boisk treningowych/ będzie kosztować ok. 115 mln zł.

Wszystkie filmy

Polonia Bytom Fanshop

Betclic kod: PBO1920