AKADEMIA PIŁKARSKA POLONII BYTOM OTRZYMAŁA ZŁOTĄ GWIAZDKĘ W PROGRAMIE CERTYFIKACJI PZPN

Gwiazdka to jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z utęsknieniem wyczekują tej pierwszej na niebie, by móc zasiąść do wigilijnego stołu, a następnie odpakować prezenty czekające pod choinką. Tegoroczne Święta dla społeczności skupionej wokół Akademii Piłkarskiej Polonii Bytom również stoją pod znakiem gwiazdki – nie tylko tej na niebie. Klub właśnie otrzymał prestiżowy Złoty Certyfikat w programie Certyfikacji Szkółek PZPN na 2024 rok.

Złota Gwiazdka PZPN trafiła do Polonii Bytom!

Program Certyfikacji PZPN dla szkółek piłkarskich to innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci w zakresie piłki nożnej. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja profesjonalizmu szkółek. Przyznanie oddziałowi szkółki piłkarskiej certyfikatu na jednym z trzech poziomów (złotym, srebrnym lub brązowym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez niego szeregu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia.

Osiągnęliśmy założony kilka lat temu cel. To ogromny sukces trenerów i całego pionu sportowego. Piłka nożna w Polonii umacnia swój fundament, którym jest szklenie młodzieży. Nasz autorski system szkolenia jest bardzo wysoko oceniany przez fachowców. Śmiało mogę powiedzieć, że jestem dumny z tego wyróżnienia.  To ogromy sukces i ukoronowanie ogromu pracy wielu moich współpracowników. Lepszego prezentu na Święta Akademia Młodych Piłkarzy nie mogła otrzymać – mówi Sławomir Kamiński, prezes zarządu spółki Bytomski Sport Polonia Bytom.

Nowa inwestycja, złoty prestiż

Akademia Piłkarska Polonii Bytom bierze udział w programie Certyfikacji Szkółek od początku jego istnienia, czyli od 2019 roku. Do tej pory, bytomska akademia mogła się pochwalić statusem srebrnej gwiazdki.

Gdy 4 lata temu rozpoczynaliśmy naszą współpracę z Ministerstwem Sportu oraz Polskim Związkiem Piłki Nożnej w ramach programu Certyfikacji wiedzieliśmy, że pod kątem sportowym jesteśmy przygotowani na walkę o złotą gwiazdkę, jednak zdawaliśmy sobie sprawę, że nadal posiadamy wiele deficytów, jak chociażby infrastruktura sportowa. Stąd też podchodziliśmy realnie do swojej pozycji na rynku akademii piłkarskich w naszym kraju – przyznaje Tomasz Stefankiewicz, dyrektor sportowy sekcji piłkarskiej.

W 2023 roku sytuacja w zakresie infrastruktury znacząco się zmieniła. Młodzi zawodnicy od września cieszą się nowoczesnym obiektem szkoleniowym przy ul. Piłkarskiej 8 w Bytomiu. Kompleks składa się z nowoczesnego budynku klubowego wraz z pełnowymiarowym boiskiem, co istotnie wpłynęło na warunki socjalne i sportowe młodych piłkarzy.

Na uzyskanie złotej gwiazdki olbrzymi wpływ miała zrealizowana inwestycja i nowy dom, jaki od niedawna posiadamy, ale to niejedyne wymogi, które musieliśmy spełnić. Jako kadra szkoleniowa w całym okresie objętym certyfikacją uczyliśmy się zasad ustalonych przez związek, nasza kadra szkoleniowa rozwijała swoje kompetencje i przygotowywała się do wskoczenia na wyższy poziom oznaczony kolorem złotym – mówi Daniel Sroka, koordynator akademii.  – Do przyszłorocznego cyklu programu Certyfikacji Szkółek PZPN przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy. Nieustannie podnosiliśmy standardy sportowe i organizacyjne w Akademii Piłkarskiej, pracowaliśmy nad ewaluacją Autorskiego Programu Szkolenia naszej Akademii – wtóruje Tomasz Stefankiewicz.

Certyfikacja to bezpieczeństwo i jakość szkolenia

Bytomska akademia od kilku lat pracuje na podstawie własnego, autorskiego systemu szkolenia. Jego autorem jest współpracujący do niedawna z akademią trener Leszek Legut. Na przestrzeni ostatnich lat w pracach edytorskich dokumentu swój udział mieli także członkowie kadry szkoleniowej, w tym trenerzy: Daniel Sroka, Aleksander Mużyłowski i Jakub Kubica.

Program certyfikacji gwarantuje jakość pracy i bezpieczeństwo, ponieważ każdy z trenerów musi planować swoją pracę z dużym wyprzedzeniem, a zawodnik zostaje dopuszczony do zajęć na podstawie ważnych i szczegółowych badań. Wymaga ona przewidywania, bieżącego uzupełniania mezocykli oraz doskonalenia własnych kompetencji, co przekłada się na jakość szkolenia młodych zawodników – mówi Aleksander Mużyłowski, trener współpracujący z kilkoma rocznikami.

Fundusze gwarantujące rozwój

Dla spółki Bytomski Sport Polonia Bytom prowadzącej Akademię, Złota Gwiazdka jest równoznaczna
ze sporym dofinansowaniem, pochodzącym z Ministerstwa Sportu i Turystyki, przeznaczanym na rozwój sportu dzieci i młodzieży.

To znaczące dla Spółki środki finansowe, które możemy przeznaczyć m.in. na zakup sprzętu sportowego, organizację meczów i turniejów, podwyższenie kwalifikacji trenerów, a tym samym podwyższanie jakości szkolenia dzieci i młodzieży, które jest jednym z priorytetów działalności spółki– ocenia Dorota Borecka-Leszczuk, dyrektor zarządzająca w spółce Bytomski Sport Polonia Bytom.

Akademia Piłkarska Polonii Bytom to jedyna certyfikowana akademia w Bytomiu. Certyfikat Złotej Gwiazdki, to najwyższa możliwa kategoria odznaczenia przez Polski Związek Piłki Nożnej. 

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę