Czas na Najstarsze Derby Śląska!

Już w niedzielę Polonia przystąpi do hitowego starcia, okrzykniętego mianem Najstarszych Derbów Śląska. Niebiesko-czerwoni zmierzą się przed własną publicznością z Ruchem Chorzów, w ramach 8. kolejki rozgrywek III Ligi, Grupy III. 

Kup transmisję NDŚ

Spotkanie niewątpliwie elektryzuje całe piłkarskie środowisko. Niezależnie, na którym szczeblu grają oba kluby, zainteresowanie meczem jest ogromne, o czym świadczą wyprzedane bilety już w pierwszym dniu. Sporą cegiełkę dokładają niestety warunki związane z pandemią COVID-19 ale i tak sprzedaż kilkuset wejściówek w jedno popołudnie, robi wrażenie. Polonia dobrze zaczęła sezon i choć zdarzył się remis Górnikiem II Zabrze, to kolejne dwie wygrane dodały zespołowi pewności siebie. Zespół Kamila Rakoczego jest na chwilę obecną jedyną drużyną w swojej grupie, która nie zaznała do tej pory goryczy porażki, choć trzeba pamiętać, że Poloniści mają za sobą dopiero cztery serie gier. Pomimo rozegrania mniejszej ilości spotkań niż większość rywali, Polonia plasuje się w czołówce tabeli i spokojnie odrabia straty.

Ruch Chorzów przed rozpoczęciem sezonu i w jego trakcie typowany jest na głównego faworyta ligowych zmagań. Pierwsze kolejki pokazały, że podopieczni Łukasza Berety nie zasypali gruszek w popiele i mocno wzięli się do pracy. Zwłaszcza dyspozycja Mariusza Idzika i liczba zdobytych goli, musi budzić respekt. Jednak po serii czterech zwycięstw, chorzowianie dwukrotnie zgubili punkty. Pierwszym potknięciem był remis 2:2 z Piastem Żmigród, tydzień później natomiast Ruch musiał uznać wyższość obecnego wicelidera, Ślęzy Wrocław. Nie mniej dobrze pamiętamy, że mecze derbowe rządzą się swoimi prawami. Obydwa zespoły mają w swoich szeregach zawodników, którzy dobrze znają środowiska związane z klubami. W Ruchu Chorzów przed paroma laty grali zarówno Patryk Stefański jak i Robert Chwastek. Z kolei w kadrze ,,Niebieskich” są dwaj wychowankowie Polonii: Marcin Kowalski oraz kapitan gości, Tomasz Foszmańczyk. Ponadto do Chorzowa wrócił Łukasz Janoszka a wychowanemu na dzielnicy Stroszek zawodnikowi, nie trzeba specjalnie przypominać, jak ważne dla kibiców obydwu drużyn są to starcia.

Pasjonująco zapowiada się pojedynek dwóch strzelb: wspomnianego już wcześniej Mariusza Idzika, który może pochwalić się siedmioma bramkami po sześciu spotkaniach i Adama Żaka, który w czterech spotkaniach odnotował cztery trafienia, w tym jedno przepięknej urody z Pniówkiem Pawłowice Śląskie. Czy taktyka przygotowana przez trenerów pozwoli jednak na stworzenie z klasycznych ,,dziewiątek” głównych bohaterów widowiska?

Historia rywalizacji między tymi drużynami sięga aż 1948 roku, w ówczesnej I lidze padł remis 1:1. Dotychczas zespoły te mierzyły się aż 77 razy. Przeszłość przemawia na korzyść gości. Wychodzili oni zwycięsko z takiej potyczki aż 35 razy, Polonia natomiast mogła świętować wiktorię 20-krotnie, remisem natomiast zakończyły się 22 spotkania. Jednak na poziomie III ligi te drużyny zmierzą się dopiero po raz drugi. W zeszłorocznym meczu, którego otoczki nie powstydziłyby się drużyny z najwyższej klasy rozgrywkowej, górą wyszedł Ruch, wygrywając przed własną publicznością 3:1. Dodatkowym ,,smaczkiem” niedzielnego widowiska jest fakt, że oba kluby w tym roku świętują swoje setne urodziny a wiosną, gdy spotkanie Polonii i Ruchu nie doszło do skutku ze względu na pandemię, kibice wykupili ponad 10 tysięcy biletów, by wesprzeć oba zespoły w trudnym okresie.

Spotkanie transmitowane będzie na żywo w specjalnie przygotowanej relacji. Bilety zostały wyprzedane dlatego już teraz zachęcamy do zakupienia dostępu. Koszt to jedyne 15zł.

Kup transmisję NDŚ teraz

Szczegóły transmisji:
14:15 – Studio
Goście: Dariusz Fornalak, Mirosław Dreszer, Marek Szyndrowski
Prowadzący: Rafał Rymarz
14:50 – Transmisja meczu
Komentarz: Tadeusz Danisz, Maciej Grygierczyk.

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę