Derbowy powrót na Olimpijską. Zapowiedź meczu z Gwarkiem

W sobotę znów staniemy do rywalizacji ligowej. O kolejne punkty zmierzymy się w walce z Gwarkiem Tarnowskie Góry. Zarówno dla jednych, jak i dla drugich, komplet punktów w derbowym meczu będzie niezbędny do przybliżenia się do celów, jakie oba kluby wytyczyła sobie na drugą część sezonu 2021/2022.

 

Najbliższe spotkanie niebiesko-czerwonych będzie szansą na przedłużenie zwycięskiej serii. Po dwóch meczach bez zwycięstwa, podopieczni trenera Kamila Rakoczego przełamali się w Zielonej Górze, gdzie po bardzo dobrej drugiej połowie, pokonali solidny zespół Lechii. Dzięki zwycięstwu nasza drużyna zrównała się punktami z trzecią w tabeli, Miedzią II Legnica. Strata bytomian do liderującego zespołu z Lubina wynosi jedenaście punktów, jednak walka o drugie miejsce zapowiada się niezwykle zacięcie. Obecnie pozycję wicelidera zajmuje wrocławska Ślęza, która ma nad naszym zespołem zaledwie jeden punkt przewagi. Aby nie stracić kontaktu z ligowym podium, klub dwukrotnych mistrzów Polski musi w sobotę wywalczyć pełną pulę. Zwycięstwa w rywalizacjach derbowych to jednak aspekt, który w tym sezonie należy poprawić. Co prawda jesienne spotkanie w Tarnowskich Górach padło łupem Polonistów, to pamiętać należy, iż w innych konfrontacjach derbowych, a więc z rezerwami zabrzańskiego Górnika, bytomianie dwukrotnie przegrywali. Z roli gospodarza niebiesko-czerwoni wywiązują się w tym sezonie bardzo dobrze. Świadczy o tym 8 odniesionych zwycięstw, 2 remisy oraz zaledwie 3 porażki. Na Olimpijskiej gracze Polonii zagrają w tym sezonie po raz trzeci. Poprzednio, rywalizowali tu z Karkonoszami Jelenia Góra oraz w pucharowym starciu z Orłem Miedary. Oba te spotkania zakończyły się po myśli zespołu Królowej Śląska. Nie mamy nic przeciwko, aby w sobotę historia znów się powtórzyła. W naszym zespole znajdziemy dwóch zawodników z przeszłością w Gwarku. Są nimi Dominik Konieczny oraz Sebastian Pączko, którzy w tarnogórskim klubie należeli do jednych z najważniejszych postaci i do Polonii trafili właśnie ze Srebrnego Miasta. Innym zawodnikiem, któremu z pewnością Gwarek kojarzy się miło, jest Patryk Stefański. Autor wielu pięknych goli dla niebiesko-czerwonych podczas wspomnianego już wcześniej meczu w Tarnowskich Górach zanotował kapitalne trafienie, które zostało wybrane przez kibiców bramką roku 2021. Panie Patryku, prosimy zatem o powtórkę!

 

Nasi sobotni goście do derbowego meczu przystąpią z dziesiątej pozycji w tabeli. Zespół prowadzony przez trenera Łukasza Ganowicza zgromadził do tej pory 34 punkty, co obecnie pozwala tarnogórzanom “otwierać” drugą część tabeli. Przyjezdni, chociaż na sobotni mecz pokonają ledwie nieco ponad 10 km, rozegrają swój czternasty mecz “w delegacji”. Ich poprzednie wyniki pozostają bardzo zbliżone, bowiem zanotowali oni po pięć zwycięstw oraz porażek, a także cztery remisy. Dla grających obecnie piąty sezon z rzędu na boiskach 3. Ligi tarnogórzan, ubiegłotygodniowy mecz z zamykającą ligową tabelę Foto-Higieną Gać okazał się ważnym przez wzgląd na przerwanie serii pięciu, kolejnych porażek z rzędu. Zespół Gwarka pokonał “czerwoną latarnię” ligi 3:1, a duży wkład w zwycięstwo miał autor wszystkich trzech bramek dla zwycięzców, Norbert Jaszczak. Pozyskany latem z MKS-u Kluczbork zawodnik to obecnie z dorobkiem jedenastu trafień najlepszy strzelec naszego sobotniego rywala. Wspomnieliśmy wcześniej o byłych zawodnikach Gwarka w zespole Polonii, więc przyjrzyjmy się również graczom drużyny przeciwnej, którzy w swojej historii przywdziewali koszulki z herbem Królowej Śląska. Silną kolonię byłych Polonistów w zespole z Tarnowskich Gór tworzą: Mateusz Rosół, Maciej Borycka, Patryk Timochina, Dawid Jarka, Kamil Zalewski oraz Daniel Barbus. Dwójka ostatnich z racji odniesionych kontuzji, już od kilku spotkań nie może wspomóc swoich kolegów na boisku w walce o ligowe punkty. Lista zawodników mających w swoim piłkarskim CV grę w Polonii została zimą uszczuplona o postać Kacpra Czajkowskiego. Były zawodnik bytomskiego klubu trafił zimą z Tarnowskich Gór do Pelikana Łowicz. Ponadto zimą Gwarka opuścili również: Marcin Pisarek (MKS Myszków), Wojciech Pisarek (Spójnia Landek) oraz Jakub Gryc (Unia Strzybnica). W ich miejsce sprowadzono Marcela Plebana (Stadion Śląski Chorzów), Macieja Tonię (Podhale Nowy Targ), Mateusz Mielczarka (Odra Wodzisław) oraz Patryka Wiszniowskiego (Jedność Przyszowice).

 

Historia ligowych spotkań z Gwarkiem sięga sezonu 2019/2020 i zremisowanego spotkania w Tarnowskich Górach. Od tego meczu każde kolejne starcie z tym przeciwnikiem wyłaniało zwycięzcę. W sezonie 2020/2021 oraz jesienią, górą byli Poloniści, gromiąc rywali 7:0 oraz 5:1. Tarnogórzanie natomiast w konfrontacjach z bytomianami lepiej wychodzili podczas meczów pucharowych. To właśnie podczas meczu o Puchar Polski na szczeblu Podokręgu Bytom (sezon 2020/2021), obie drużyny spotkały się po raz ostatni na stadionie przy ul. Olimpijskiej. Zwycięsko z rywalizacji wyszli przyjezdni, którzy w ostatecznym rozrachunku zwyciężyli 2:1.

 

Sobotni mecz derbowy poprowadzi jako sędzia główny pan Aleksander Kozieł z Kielc. Reprezentujący Świętokrzyskie Kolegium Sędziów arbiter w swoim pierwszym sezonie na trzecioligowych boiskach poprowadził już 11 spotkań, głównie w I oraz IV grupie piłkarskiej 3. ligi. W tych meczach padły 32 bramki, a 24-letni arbiter pokazał w tym sezonie już 56 żółtych kartek, jednak zaledwie jedną czerwoną.

 

Faworytem sobotniego meczu według oficjalnego bukmachera Polonii Bytom, firmy Superbet są gospodarze. Za zwycięstwo Polonii Bytom, Superbet wypłaci Wam 1.60 za każdą wpłaconą złotówkę. Zwycięstwo gości wyceniane jest natomiast po kursie 4.85. Remis w derbach wyceniany jest przez Superbet po kursie 3.70. Po więcej zdarzeń dotyczących tego spotkania, tradycyjnie odsyłamy Was na stronę internetową oficjalnego bukmachera Polonii Bytom, firmy Superbet.

 

3. liga grupa III, sezon 2021/2022

28. kolejka (07.05.2022r)

BS Polonia Bytom – TS Gwarek Tarnowskie Góry

ul. Olimpijska 2, Bytom

godz. 15:00

transmisja: PBTV (TUTAJ)

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę