Królowo, wszystkiego najlepszego! Świętujemy 104. urodziny Polonii Bytom!

Bycie kibicem Polonii Bytom to odczucie szczególne. Doświadczamy tej jednostronnej miłości do tego Klubu na każdym kroku, niejednokrotnie przysłaniając tym swoje problemy dnia codziennego. Przeżywamy klubowe wzloty i upadki, cieszymy się z sukcesów, nie opuszczając, gdy jest w potrzebie. Dziś, w dniu 104. urodzin Polonii Bytom czujemy jednak przede wszystkim poczucie dumy i radości, bo jest z czego!

 

Niewiele jest na piłkarskiej mapie Polski klubów piłkarskich, o których sukcesach na piłkarskich arenach w kraju oraz za jego granicami powstawały książki, a ich piłkarzy porównywano do światowych legend. Jednym z nich jest Polonia Bytom. Nasza Polonia Bytom, której historia rozpoczęła się 4 stycznia 1920 roku. W trudnych, międzywojennych czasach ludność utworzonej dwa lata wcześniej Rzeczypospolitej dążyła do tworzenia i rozwoju organizacji kulturalno-oświatowych i sportowych. Po wielu latach nieobecności na mapie Europy i świata, Polacy dużą uwagę zaczęli poświęcać na kształtowaniu swojej polskości. W Bytomiu, członkowie istniejącego już Towarzystwa Sportowego “Sokół” założyli dwusekcyjny klub (piłka nożna oraz zapasy), którego pierwszym prezesem został Edmund Grabianowski. Tak narodziła się Polonia Bytom.

Szargana wojną w XX wieku Europa znów musiała przełożyć swobodne życie swoich mieszkańców na drugi plan. Na kilka lat w wyniku podziału granic poprzez III Powstanie Śląskie, a później II Wojnę Światową, Polonia zmuszona była zawiesić swoją działalność. Plany odbudowy klubu zaczęły się w marcu 1945 roku, a pierwsze oficjalne zebranie nastąpiło w maju tego samego roku. Prezesem został dr Jan Wilga, a w drużynie grali dawni piłkarze lwowscy, jak i polscy. Ważnym wydarzeniem dla historii Klubu były jubileuszowe, 20-te ogólnopolskie rozgrywki o miano najlepszej drużyny w kraju, które rozgrywane były w 1954 roku. Polonia, występująca wówczas pod nazwą Ogniwo Bytom, zostawiła za swoimi plecami m.in. Unię Chorzów, Gwardię Warszawę, CWKS Warszawę czy Gwardię Kraków, zostając po raz pierwszy w historii mistrzem Polski. W tych samych rozgrywkach królem strzelców wraz z Ernestem Pohlem (CWKS Warszawa) został napastnik Polonii, Henryk Kempny strzelając 12 bramek. Nie przypominamy o tym wydarzeniu bez przypadku. To właśnie w tym roku obchodzimy 70-tą rocznicę wywalczenia przez Polonię pierwszego tytułu mistrzowskiego.

Zdobyte w 1962 roku drugie mistrzostwo Polski przyniosły za sobą również późniejsze sukcesy na arenach międzynarodowych. Do dziś każdy kibic Polonii pamięta zdobyty w sezonie 1964/1965 Puchar Karla Rappana czy wygranie Pucharu Ameryki w roku 1965. Edward Szymkowiak, Kazimierz Trampisz, Jan Liberda, Ryszard Grzegorczyk, Walter Winkler czy wspomniany już wcześniej Henryk Kempny to autorzy sukcesów Królowej Śląska w tamtym czasie, zwanym “Złotą Erą” w niebiesko-czerwonej historii. Każdy z nich nie tylko był świetnym piłkarzem Polonii Bytom czy reprezentacji Polski, ale także niesamowitymi, młodymi oraz ambitnymi młodymi ludźmi, dla których piłka nożna i przynależność do klubowych barw była czymś najwyższym.

Dziś, jak na klub z tak bogatą tradycją przystało, urodziny obchodzone są szczególnie. Pamięta się o przeszłości, bo każdy sympatyk Polonii Bytom o tym pamiętać powinien, jednak żyje się teraźniejszością i marzy się o przyszłości. Po kilkuletniej przerwie pierwsza drużyna Niebiesko-Czerwonych powróciła tego lata do rozgrywek szczebla centralnego w naszym kraju. Akademia Piłkarska liczy obecnie ponad 500 młodych zawodników, którzy jesienią ubiegłego roku, jak i cała sportowa społeczność Bytomia, doczekała się warunków infrastrukturalnych godnych Królowej Śląska. Nowy budynek Akademii czeka na start drugiego etapu prac, a szkółka piłkarska otrzymała od Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie Złotą Gwiazdkę w Programie Certyfikacji. Jest pięknie, ale będzie jeszcze lepiej!

Polonio, dziękuję za wszystko. Polonio, króluj nam na wieki. Polonio, wszystkiego najlepszego!

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę