Międzynarodowy turniej piłki nożnej rocznika 2003 w Dechy z udziałem BS Polonia Bytom

Gdy my wszyscy w niedzielny poranek zasiądziemy do świątecznego śniadania, młodzi zawodnicy Polonii Bytom z rocznika 2003, pod opieką trenera Daniela Sroki, zmierzą się w międzynarodowym turnieju we Francji ze swoimi rówieśnikami z całego świata. W miejscowości Dechy w dniach 30.03-02.04 rozgrywana będzie 50 edycja „Marcel Buns International U15 Tournoi”, z udziałem drużyn z Francji, Holandii, Niemiec, Turcji, Czech, Kamerunu, oraz naszych niebiesko-czerwonych młodych piłkarzy.

Przed wyjazdem na turniej do Francji zapytaliśmy trenera Daniela Srokę między innymi o cele, które stawia przed swoimi chłopakami, ale także o wpływ zagranicznych wyjazdów na szkolenie młodzieży w naszym klubie.

 

Tomasz Stefankiewicz

Daniel, przed twoimi zawodnikami, młodymi chłopakami z rocznika 2003 w okresie świątecznym duże wydarzenie, wyjazd na międzynarodowy turniej piłkarski do Francji, do Dechy. Jeśli możesz, to zdradź nam, jak doszło do tego, że będziecie w tym turnieju reprezentować Polonię Bytom?

 

Daniel Sroka

Takie międzynarodowe turnieje we Francji, w okresie świąt Wielkanocnych są już pewnego rodzaju tradycją w naszym klubie. Od kilku jak nie kilkunastu lat różne roczniki korzystają z zaproszeń naszych przyjaciół z Francji. Nie mogliśmy odmówić i tym razem. Wyjazd na taki turniej to wielkie przeżycie dla tych młodych chłopaków, ale także z punktu widzenia szkoleniowego możemy wiele zyskać. Przy okazji takiego turnieju możemy zagrać sporo spotkań z przeciwnikami z różnych krajów Europy, ale też i ze świata. Dla przykładu w tym roku dane nam będzie się zmierzyć z jedną z drużyn z Kamerunu, Turcji, Holandii, Niemiec czy Czech. Świetnym doświadczeniem dla nas będzie rywalizacja z zespołami, które prezentują odmiennym styl gry, niż ten, który my prezentujemy. Warto zwrócić uwagę, że jesteśmy w tym turnieju jedyną polską drużyną, więc jest to dla nas, ale też dla całej Polonii Bytom spore wyróżnienie.

 

Tomasz Stefankiewicz

Prestiż dla całej Polonii Bytom. No właśnie. Powiedz mi czy twoi zawodnicy to odczuwają? Czy czuć już po nich tę ekscytację związaną z wyjazdem?

 

Daniel Sroka

W zasadzie od pół roku, czyli od momentu, gdy dowiedzieliśmy się, że weźmiemy udział w turnieju, chłopcy nie mówią i nie myślą o niczym innym. Cały czas wynajdują w sieci informacje dotyczące turnieju. W ostatnich dniach na Facebook’u odszukali relację z losowania grup, szukają także filmów z grą naszych potencjalnych rywali. Ich ciekawość wydaje się nie mieć końca, w pewnym momentach trzeba ich sprowadzać na ziemię.

 

Tomasz Stefankiewicz

Jako były junior Polonii, a także trener grup młodzieżowych doskonale wiesz, jak wygląda taki wyjazd. Czy mógłbyś nam powiedzieć, jakie cele są stawiane przed zawodnikami przy okazji takiego turnieju zagranicznego?

 

Daniel Sroka

Jedziemy tam stricte w celach szkoleniowych. Chcemy zagrać wszystkie 8 zaplanowanych spotkań na jak najwyższym poziomie. Nie będzie czasu na zwiedzanie pobliskich miejscowości, ponieważ skupieni będziemy głównie na piłce. Zwiedzimy jedynie miasto, w którym będziemy przebywać, a więc Dechy.

 

Tomasz Stefankiewicz

Bardzo ważne jest to, że Polonia Bytom jest obecna nie tylko w naszym regionie, ale pokazuje się też poza granicami naszego kraju przy okazji takich wydarzeń jak turniej w Dechy. W ostatnim czasie nasze drużyny miały okazję wyjechać do Hiszpanii czy też Niemiec. Jak duży to jest impuls dla młodzieży, która trenuje w Polonii?

 

Daniel Sroka

Takie wyjazdy poza granice kraju zawsze są wielką uciechą dla młodzieży. Poznajemy inną kulturę, także tę piłkarską, o czym już wcześniej wspomniałem. W każdym z tych krajów, które wymieniłeś mamy okazję obserwować różne style gry, czy też bardziej szkoleniowo inne systemy szkolenia. My jako trenerzy staramy się jak najwięcej wyciągać, podpatrywać, a następnie przenosić te dobre wzorce na własne podwórko. Ważne też jest to, że taki wyjazd mocno cementuje grupę ludzi. To buduje więzi nie tylko pomiędzy chłopakami, ale też pomiędzy nimi a klubem. Zawodnicy są dumni, że poza granicami kraju noszą herb Polonii na piersi. Zaobserwowałem także, że takie doświadczenia związane z udziałem w turniejach międzynarodowych procentują w lidze. Wracając na ligowe podwórka, chłopcy zyskują pewność siebie, w efekcie ma to przełożenie na rozgrywki ligowe.

 

Tomasz Stefankiewicz

Daniel, nie pozostaje mi nic innego, niż życzyć Ci, a także całej drużynie z rocznika 2003 powodzenia w Dechy. Wierzymy, że będziecie godnie reprezentować nasz klub na arenie międzynarodowej.

 

Daniel Sroka

Będziemy chcieli pokazać się w jak najlepszy możliwy sposób. Chcemy udowodnić, że bytomska piłka nie odstaje od pozostałych, także tej zagranicznej. Przy okazji w imieniu swoim i całej drużyny wszystkim kibicom chcielibyśmy złożyć najlepsze życzenia świąteczne, z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Wszystkiego najlepszego.

 

Naszym młodym zawodnikom życzymy samych sukcesów w trakcie trwania zawodów w Dechy. W przyszłym tygodniu na naszej stronie będziecie mogli przeczytać relację z wyjazdu rocznika 2003 do Francji, a wyniki na bieżąco postaramy się Państwu przekazywać za pośrednictwem naszego kanału na Facebook’u.

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę