Następna taka noc dopiero za 100 lat!

Tygodnie przygotowań, bezsenne noce, wiele momentów zwątpienia, mnóstwo małych zwycięstw, zaangażowanie i ciężka praca wielu osób – to wszystko przełożyło się na sukces Gali 100-lecia Polonii Bytom. Już dziś wiemy, że tak jak my wspominaliśmy dawne sukcesy, tak i przyszłe pokolenia będą wspominać tę galę! Przeżyjmy tę noc jeszcze raz!

Gala 100-lecia Polonii Bytom połączona ze Sportowym Laurem Bytomia była wyjątkową okazją do ponownego przeżycia wielu sportowych emocji. Zaproszeni goście wchodząc po rozłożonym przed Bytomskim Centrum Kultury czerwonym dywanie mogli momentami odnieść wrażenie podobne do tego, które towarzyszy gwiazdom w Cannes czy w dawnym teatrze Kodaka w Los Angeles. Takie odczucia nikogo nie zaskakiwały, ponieważ noc taka jak ta trafia się raz w życiu!

Sportowy Laur Bytomia

Urodzinowa Gala Polonii Bytom została poprzedzona przez uroczystość wręczenia Sportowych Laurów Bytomia, która też przeżywa swoją okrągłą, 20-stą rocznicę. Statuetki dla najbardziej zasłużonych sportowców przyznano w następujących kategoriach – Sportowiec Senior, Sportsmenka Senior, Sportowiec Junior, Drużyna, Trener oraz Dorobek sportowy, czyli całokształt kariery . Do nagrody Prezydenta Bytomia w dziedzinie sportu zgłoszono 46 kandydatów.

Najlepszym bytomskim sportowcem 2019 roku został judoka Paweł Drzymał, a wyróżnienie dla najlepszej sportsmenki powędrowało do rąk hokeistki Magdaleny Czaplik. Laur Sportowca juniora przyznano Mateuszowi Kuchmanowi, aktualnemu Mistrzowi Polski Juniorów w biegu na 1500 metrów. Najlepszą drużyną została jubilatka Polonia Bytom, w imieniu której nagrodę odebrał kapitan drużyny Marcin Lachowski. Laur trenera odebrali ex aequo Janusz Sowa – trener karate tradycyjnego oraz Grzegorz Skibniewski – trener Fight Club Bytom. Specjalnie wyróżnienie za całokształt kariery przyznano hokeiście Januszowi Syposzowi – pięciokrotnemu Mistrzowi Polski w tej dyscyplinie i byłemu reprezentantowi Polski. Wyróżnienie Prezydenta Bytomia otrzymał piłkarz i wychowanek Polonii Bytom, reprezentant Polski Mariusz Fornalczyk.

W przerwach między nagrodami Sportowych Laurów, a Galą 100-lecia uroczystość uświetniły występy artystów z Miejskiego Domu Kultury nr. 2. Galę Sportowych Laurów Bytomia poprowadził Pan Krzysztof Wieczorek.

Gala 100-lecia Polonii Bytom

Po zakończeniu uroczystości związanych ze Sportowym Laurem Bytomia nadszedł czas na gwóźdź programu, dla którego przybyli do Bytomia działacze piłkarscy i zawodnicy z całej Polski – Gala 100-lecia Polonii Bytom, uświetniona dwoma występami Kasi Grzesiek – finalistki programu telewizyjnego Must Be The Music, znanej z działalności solowej jak i współpracy z takimi artystami jak Pawbeats czy Quebonafide.

Prowadzona przez Rafała Rymarza Gala rozpoczęła się od ukazania tego, co w naszej historii najcenniejsze – osiągnięć, tradycji, połączenia dwóch kultur, ludzi, sukcesów, charakteru i kibiców.

Tak emocjonujące inauguracja była wstępem, po którym na scenę wszedł Prezes Bytomskiego Sportu Polonii Bytom Sławomir Kamiński. W swoim przemówieniu Prezes Polonii podkreślił, jak cenna jest historia jubilatki, jednocześnie nie zapominając o tym, jak trudna jest teraźniejszość, w której klub aktualnie się znalazł. Pan Kamiński podziękował wszystkim, którzy pomogli Polonii powstać w momencie, gdy wszyscy spisywali ją na straty jednocześnie podkreślając, że wszystko idzie w dobrą stronę, ale sporo ciężkiej pracy nadal przed nami.

Następnie na scenę wyszedł Prezydent Miasta Bytomia Mariusz Wołosz, w swoim przemówieniu podkreślający rolę Polonii Bytom w życiu codziennym mieszkańców i młodzieży. Prezydent Bytomia w swojej mowie wskazywał, że w drodze po sukces nie ma dróg na skróty oraz, że najlepsze lata Polonii Bytom jeszcze przed nami.

Kolejnym gościem na scenie był Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula, który na ręce Prezesa Sławomira Kamińskiego złożył pamiątkowy grawer życząc jubilatce wszystkiego, co najlepsze.

Odznaczenia za działalność piłkarską w Polsce

Przemowy naszych znakomitych gości były wstępem do kolejnego etapu gali przeznaczonego dla osób zasłużonych dla polskiej piłki nożnej. Tego wieczoru wręczono następujące odznaczenia:
– Srebrna Odznaka PZPN-u powędrowała do rąk Pana Edwarda Lonki
– Brązowa Odznaka PZPN-u powędrowała do rąk Pana Czesława Bryłki, Pana Huberta Chwolika, Pana Bolesława Gruszki, Pani Celiny Jabłońskiej oraz Pana Edwarda Rackiego
– Brązowy medal za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej w Polsce otrzymał Pan Władysław Kłoczko
– Złotą Odznakę ŚZPN otrzymał Pan Paweł Harmak, Pan Henryk Perlak, Pan Marek Wójcik oraz Pan Jan Wrona
– Srebrną Odznakę ŚZPN otrzymał Pan Maciej Gicz oraz Pan Marcin Lachowski
– Brązową Odznakę ŚZPN otrzymał Pan Damian Binek, Pan Robert Sztandera oraz Pani Gabriela Wójcik

Prezentacja 11-stki 100-lecia Polonii Bytom

Pokazowe wyświetlenie 11-stki 100-lecia poprzedził Prezes Stowarzyszenie Kibiców Klubu Polonia Bytom Dawid Rojek. Prezes SKK osobiście przywitał legendy klubu – Pana Władysława Kłoczko, Pana  Ryszarda Grzegorczyka, Pana Zygmunta Anczoka i Pana Jana Banasia, a także wszystkich zgromadzonych, którzy mieli istotny wpływ na historię Polonii Bytom, którym następnie podziękował. Wtedy też rozpoczęła się prezentacja długo wyczekiwanej 11-stki 100-lecia Polonii Bytom!

Jubileuszowa drużyna została uformowana w systemie 3-4-3, a jej trenerem wybrano Michała Matyasa. Dostępu do bytomskiej bramki miał bronić Edward Szymkowiak, a wspierać go mieli w linii obrony Józef Dymarczyk, Walter Winkler oraz Zygmunt Anczok. Linia pomocy legendarnej drużyny Polonii Bytom miała się składać z Ryszarda Grzegorczyka, Jacka Trzeciaka, Marcina Lachowskiego i Jana Banasia. Za zdobywanie goli w wybranej głosami kibiców drużynie odpowiedzialni byli Kazimierz Trampisz, Henryk Kempny oraz Jan Liberda. Prezentację 11-stki 100-lecia zakończyła minuta ciszy, która uczciła pamięć zmarłego 6-lutego Jana Liberdy oraz wszystkich ludzi związanych z klubem, których już nie ma wśród nas.

Prezentacja drużyny na rundę wiosenną sezonu 2019/2020

Gdy już poznaliśmy legendarną 11-stkę przyszedł czas na powrót do teraźniejszości i poznanie drużyny, która w rundzie wiosennej będzie walczyć o jak najlepsze wyniki w III Lidze.

Bramkarzami na rundę wiosenną zostali Maciej Wierzbicki, Krzysztof Kamiński i Dawid Gargasz.

W linii obrony naszych bramkarzy wspierać będą Łukasz Matusiak, Dominik Budzik, Krzysztof Hałgas, Jakub Belica, Wojciech Mróz, Michał Bedronka i Norbert Radkiewicz.

Odpowiedzialność za obronę jak i za atak wezmą na siebie pomocnicy Mariusz Fornalczyk, Tomasz Pośpiech, Dawid Rudnik, Filip Żagiel, Dominik Konieczny, Jakub Czajkowski, Dawid Krzemień, Patryk Stefański, Przemysław Mizgała i Marcin Lachowski.

Zdobywanie goli to zadanie, które przypadnie Łukaszowi Krakowczykowi i Adamowi Żakowi.

Doświadczonych zawodników w grze będą wspierać młodzieżowcy Patryk Krążyński, Oskar Dzikiewicz, Leon Fulianty, Jakub Wróbel i Dawid Kozicki.

Dowództwo nad drużyną i jej poczynaniami sprawować będzie trener Kamil Rakoczy wspierany przez Tomasza Włokę, Dawida Mroza i Mirosława Kuczerę. Kierownictwem drużyny dalej będzie zajmował się legendarny Jerzy Szpernalowski, a o zdrowie i dyspozycję naszych piłkarzy zadba Radosław Borowiec.

Coś się kończy, coś się zaczyna

Gala 100-lecia była wyjątkową okazją do podsumowania pięknego wieku solenizantki. Frekwencja na gali, płynące zewsząd gratulacje i pełne otuchy słowa są dowodem na to, jak mocno w sercach kibiców piłkarskich w całym kraju wyryta jest bytomska Polonia. Każdy wie, w jaki trudnej sytuacji znalazła się drużyna i klub, ale takie wieczory jak ten pokazują, iż jedna rzecz jest w życiu pewna – POLONIA BYTOM NIGDY NIE ZGINIE!

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Betclic kod: PBO1920