Piłkarska jesień wkracza w decydującą fazę. W piątek gramy z Olimpią Elbląg!

W listopadzie obiekt przy ul. Piłkarskiej w Bytomiu będzie świadkiem kilku naprawdę ciekawie zapowiadających się spotkań. Wraz z początkiem nowego miesiąca drużyna Polonii Bytom powalczy o poprawienie ligowej pozycji z drużyną z północy naszego kraju. Na przeciwko Niebiesko-Czerwonych w piątkowy wieczór stanie zespół Olimpii Elbląg.

 

Polonia Bytom razem z trzema innymi zespołami 2. ligi utworzą już jutro dwie pary, które rozpoczną zmagania w 16. kolejce ligowej. Dla podopiecznych trenera Łukasza Tomczyka będzie to jeden z trzech meczów o punkty, które rozegrają przed własną publicznością do końca listopada. Zanim jednak w całości poświęcimy się przyszłotygodniowemu meczowi Fortuna Pucharu Polski z Arką Gdynia, niemniej ważnym starciem jest właśnie piątkowe spotkanie z Olimpią Elbląg. W obozie Niebiesko-Czerwonych czuć niedosyt związany z ostatnimi meczami zarówno z Sandecją, jak i Chojniczanką. Poloniści w swoich dwóch ostatnich spotkaniach nie wykorzystali gier w przewadze i z sześciu możliwych do zainkasowania punktów zgarnęli ledwie jeden. To z pewnością za mało na dodatkowo zmotywowaną drużynę klubu dwukrotnego mistrza Polski, która zniecierpliwiona brakiem ligowego zwycięstwa od miesiąca, dołoży w piątek wszelkich starań, aby wreszcie móc po meczu na środku boiska unieść ręce z radości z wygranej. Do szesnastego w tym sezonie meczu ligowego Poloniści przystąpią z co najmniej jedną, wymuszoną zmianą w kadrze. Na placu gry nie będziemy mogli zobaczyć Patryka Stefańskiego, który z powodu nadmiaru żółtych kartek będzie musiał w piątek pauzować. Jego miejsce w kadrze na mecz zajmie z kolei powracający po jednomeczowej banicji, jeden z kreatorów gry Polonii Bytom, Tomasz Gajda. Mimo uzyskania punktu w ubiegłym tygodniu po meczu z Chojniczanką, zwycięstwa drużyn ze strefy spadkowej spowodowały, iż do najbliższej serii gier przystąpimy z siedemnastego miejsca w tabeli. Dorobek czternastu zdobytych do tej pory punktów musi w piątek zostać powiększony, jednak nawet ewentualna wygrana nie da pewności wydostania się w przedostatniej kolejce rundy jesiennej ze strefy spadkowej. Najskuteczniejszym strzelcem wśród naszej drużyny pozostaje w dalszym ciągu Dawid Wolny. Autor pięciu w tym sezonie bramek miał swój udział w dwóch z trzech odniesionych ligowych zwycięstw w tym sezonie przez Polonię Bytom. Co ciekawe, popularny Wolniak w dalszym ciągu czeka na przełamanie podczas… pierwszych 45-ciu minut, bowiem wszystkie do tej pory bramki nasz snajper zdobywał w drugich połowach spotkań. Piątkowy mecz będzie szczególny dla pozyskanego latem właśnie z Olimpii Elbląg, Adriana Piekarskiego. Rosły stoper w barwach naszych najbliższych gości spędził dwa ostatnie sezony.

 

Przed siódmą w ligowej tabeli Olimpią Elbląg drugi tak daleki wyjazd w trakcie piłkarskiej jesieni. Dla naszego najbliższego przeciwnika sezon 2023/2024 jest ósmym z rzędu na poziomie 2. ligi. Trenerem drużyny reprezentującej wraz ze Stomilem Olsztyn województwo Warmińsko-Mazurskie jest 31-letni Przemysław Gomułka, który zarazem jest najmłodszym szkoleniowcem spośród wszystkich trenerów sprawujących swoją funkcję na trzecim poziomie rozgrywkowym w naszym kraju. Jako ciekawostkę dodajmy fakt, że opiekun Olimpii ma już w swoim trenerskim CV pracę w drużynach młodzieżowych niemieckich FSV Frankfurt oraz Wehen Wiesbaden, a także co ciekawe… w reprezentacji narodowej Afganistanu. Spoglądając w ligową tabelę, zespół Olimpii uzbierał do tej pory 23 punkty, co w bardzo wyrównanej oraz spłaszczonej zarazem górnej części tabeli, gwarantuje naszym rywalom walkę o miejsca premiowane awansem na zaplecze Ekstraklasy mimo, iż znajdują się bezpośrednio za strefą barażową. Dla przyjezdnych będzie to siódmy mecz wyjazdowy w tym sezonie. W delegacjach elblążanie prezentują się jednak nie tak dobrze, jak w meczach rozgrywanych na własnym obiekcie. Na boiskach rywali zgarnęli w tym sezonie pięć punktów, a więc o jedno “oczko” mniej niż Poloniści. Jedyną wyjazdową wygraną Olimpia odniosła jeszcze w sierpniu, zwyciężając na obiekcie przy Loretańskiej z częstochowską Skrą (2:1). Najlepszym strzelcem naszych piątkowych gości jest autor czterech bramek, Michał Kuczałek, który podobnie jak jego vis-a-vi z Polonii Bytom Dawid Wolny, wszystkie trafienia w meczach ligowych uzyskał po przerwie. Naszą uwagę przykuwa natomiast nazwisko drugiego strzelca w zespołowej hierarchii Olimpii, Adama Żaka. Były napastnik Polonii, który w 2020 roku na trzecioligowych boiskach zdobył na Królowej Śląska łącznie 20 bramek, w zeszłej kolejce z Sandecją Nowy Sącz dwiema bramkami “odblokował” się po prawie trzymiesięcznej przerwie. Poprzednie trafienie zanotował na inaugurację ligi, a miało to miejsce podczas domowego spotkania z Lechem II Poznań.

 

Po kilku sezonach przerwy znów możemy się emocjonować spotkaniem Polonii z Olimpią. Do tej pory obie drużyny mierzyły się ze sobą czterokrotnie, a po dwa mecze odbyły się w ramach rozgrywek 1. a następnie 2. ligi. W sezonie 2011/2012 dwukrotnie lepsi okazali się gospodarze. Za pierwszym razem Olimpia wygrała 2:1, natomiast w rewanżu lepsi byli Poloniści, pokonując u siebie gości 3:2. W sezonie 2016/2017 doszło do kolejnych spotkań na linii Bytom – Elbląg, lecz tym razem na poziomie 2. ligi. Przy Olimpijskiej padł wówczas bezbramkowy remis, natomiast w rewanżu górą byli gracze Olimpii, pokonując Niebiesko-Czerwonych 5:1. Spotkanie rozegrane “awansem” z rundy wiosennej w listopadzie 2016 roku było jak do tej pory ostatnim starciem obu drużyn o ligowe punkty.

 

Mecz rozpoczynający najbliższą kolejkę rozgrywek piłkarskiej 2. ligi pomiędzy Polonią Bytom a Olimpią Elbląg poprowadzi jako sędzia główny pan Robert Marciniak z Krakowa, dla którego będzie to drugie spotkanie z udziałem Polonistów w tym sezonie na tym poziomie rozgrywkowym. Poprzednio sędzia reprezentujący Małopolskie Kolegium Sędziowskie prowadził wygrane przez Niebiesko-Czerwonych domowe spotkanie ze Stomilem Olsztyn. Mamy nadzieję, że również i w piątek przyniesie on szczęście naszej drużynie!

 

2. liga, sezon 2023/2024

16. kolejka (03.11.2023 r.)

BS Polonia Bytom – ZKS Olimpia Elbląg

ul. Piłkarska 8 – Bytom, godz. 18:00

Transmisja: Pilot WP.

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę