Podsumowanie roku 100-lecia istnienia Polonii Bytom

Za nami rok świętowania 100-lecia istnienia klubu. Przyszedł czas na podsumowanie tego, co działo się przez ten czas. Mimo trudności, jakie spotkały każdego z nas, okres ten obfitował w wiele pozytywnych wydarzeń związanych z naszym klubem.

Świętowanie rozpoczęliśmy w dniu 4 stycznia. Data ta jest nieprzypadkowa, ponieważ właśnie w tego dnia w 1920 roku z inicjatywy Polskiego Komisariatu Plebiscytowego odbyło się zebranie założycielskie “Towarzystwa Sportowego Polonia”. Równo sto lat później Stowarzyszenie Kibiców Klubu Polonia Bytom zorganizowało na cześć tego wydarzenia Wielki turniej piłkarski. W hali “Na Skarpie” zagrały drużyny takie jak: Polonia Bytom, Arka Gdynia, Odra Opole, Góral Żywiec, Zagłębie Lubin oraz drużyna gwiazd ekstraklasy Polonii Bytom. Tak okazałe obchody były możliwe, dzięki Zbiórce Stulecia, trwającej cały 2019 rok.

Przy niesamowitej atmosferze i dopingu kibiców, Polonia wygrała cały turniej, pokonując w finale Arkę Gdynia 2:0.

Kolejnym istotnym punktem była uroczysta gala 100-lecia Polonii Bytom, która odbyła się 1 marca w bytomskim BECEK-u. Był to czas wspomnień, w którym wraz z legendarnymi zawodnikami Polonii przypominaliśmy sobie najważniejsze wydarzenia w historii klubu, wybieraliśmy również XI stulecia. Ponadto w towarzystwie Władz Miasta oraz wychowanków akademii zostały przedstawione plany na budowę szkolenia przyszłości Polonii Bytom.

Do Jedenastki Stulecia Polonii zostali wybrani: Edward Szymkowiak – Józef Dymarczyk, Walter Winkler, Zygmunt Anczok – Adam Banaś, Marcin Lachowski, Jacek Trzeciak, Ryszard Grzegorczyk – Henryk Kempny, Kazimierz Trampisz, Jan Liberda.

Na zakończenie gali odbyła się prezentacja zespołu Polonii przed rundą wiosenną. Nagrodę dla najlepszego piłkarza jesieni otrzymał wówczas Dominik Budzik.

Po tych kapitalnych wydarzeniach przyszedł jednak czas pandemii i niepewności. Rozgrywki sezonu 2019/2020 zostały przedwcześnie zakończone, a Polonia w rundzie wiosennej zagrała tylko raz, zwyciężając na wyjeździe z Foto-Higieną Gać 3:1. Niebiesko-Czerwoni zakończyli wówczas zmagania na 2. miejscu w lidze. W obliczu nadchodzącego okresu niepewności, piłkarze solidarnie zgodzili się na obniżkę pensji do 500zł brutto. Nie bez echa pozostawał również fakt zbliżających się wielkimi krokami Najstarszych Derbów Śląska, czyli potyczek pomiędzy Polonią, a Ruchem Chorzów. Ponownie wielkim zaangażowaniem wykazali się kibice, którzy pokazali w tym trudnym czasie, że klub może na nich liczyć. Na zorganizowane przez kibiców Wirtualne Najstarsze Derby Śląska sprzedało się ponad 8 tysięcy wejściówek, co przełożyło się na kwotę ponad 80 tysięcy złotych przekazanych w formie darowizny od kibiców dla Klubu. Na wirtualnym boisku zmierzyli się: Dawid Gargasz (Polonia Bytom) i Mateusz Bartolewski (Ruch Chorzów), mecz ten zakończył się porażką Polonii 0:4.

Po trudnym okresie, gdy piłkarze byli zmuszeni indywidualnie dbać o swoją formę, przyszedł wreszcie czas, gdy zespół mógł powrócić do wspólnych treningów i przygotowywać się do nowego sezonu. Jednak za sprawą covidowych zawirowań i faktu pauzowania przez Polonię w pierwszej kolejce, rozpoczęliśmy zmagania ligowe dopiero 22 sierpnia. Wówczas Niebiesko-Czerwoni powinni mieć już trzy spotkania za sobą. Z racji przełożonych meczów, bytomianie przez sporą część jesieni grali w rytmie trzydniowym. Jednak mimo sporego obciążenia, Poloniści mogą uznać tą rundę za udaną. Polonia najdłużej była niepokonana w całej stawce, bowiem dopiero w dziesiątym meczu przegrała z ówczesnym liderem rozgrywek – Ślęzą Wrocław. Nasza drużyna była również najlepszym zespołem w spotkaniach wyjazdowych, na dziewięć spotkań wygrała aż osiem, ulegając jedynie Zagłębiu II Lubin. Początkowa nieznacznie słabsza dyspozycja u siebie również została poprawiona, bowiem od rozgromienia 14. października Gwarka Tarnowskie Góry, aż 7:0, bytomianie wygrali wszystkie pozostałe mecze na własnym boisku. W 17. kolejce, w zwycięskim spotkaniu przeciwko Polonii Nysa, Polonia zaakcentowała i przypomniała o obchodzonej rocznicy, przywdziewając limitowaną do 25 szt. wersję koszulek meczowych.   Bardzo dobra dyspozycja zespołu poskutkowała 42 punktami i pozycją wice-lidera z dwoma punktami straty do pierwszego zespołu.

“Uważam, że jesteśmy po bardzo udanej rundzie, na osiemnaście spotkań zanotowaliśmy 13 zwycięstw, 3 remisy oraz 2 porażki. Takie statystyki budzą pewien respekt. Na pewno ukłony dla sztabu, bo przygotował nas bardzo dobrze do tej rundy. W trakcie jej trwania byliśmy również kapitalnie przygotowani pod względem analitycznym i psychicznym. Kibice mogą być zadowoleni z naszego wyniku, szkoda, że od połowy października nie mogli śledzić naszych poczynań z wysokości trybun, bo uważam, że graliśmy miłą dla oka piłkę nożną. To troszkę boli nas jako zawodników, bo dla nich gramy, a pozostały im transmisje live. To nie jest to samo, mecze oglądane na żywo pozwalają w większym stopniu emocjonować się spotkaniem. To jak jeść cukierek z papierkiem.” – tak w wywiadzie ukończoną rundę ocenił stoper Niebiesko-Czerwonych, Norbert Radkiewicz.

Listopad to także debiut aplikacji mobilnej Polonii Bytom. Jest to swego rodzaju innowacyjny kanał komunikacji Polonii z kibicami, ale również narzędzie do realizacji mniejszych celów klubu. Kibice dzięki udziałowi w licytacjach oraz zakupach mogą wspierać finansowo klub i wspólnie realizować wyznaczone cele. 16 grudnia wspólnymi siłami osiągnęliśmy pierwszy cel, którym był zakup paczek świątecznych dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz szpitalnego oddziału dziecięcego w Bytomiu. W ramach akcji Stowarzyszenia Kibiców Klubu Polonia Bytom – Niebiesko-Czerwone Święta uzbieraliśmy 2500 złotych, dzięki czemu mogliśmy uszczęśliwić w te święta wiele dzieci.

Dobre wieści do klubu przypłynęły również z Urzędu Miasta. Decyzją radnych w budżecie na przyszły rok znalazły się środki na nowe boisko wraz z zapleczem treningowym. Inwestycja ma obejmować budowę pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, umożliwiającego rozgrywanie meczów, z udziałem ponad 2,2 tys. widzów oraz budowę trzykondygnacyjnego budynku, na który będą się składać pomieszczenia szatniowe dla kilkuset młodych piłkarzy. Swoje miejsce znajdzie tu również nowo powołana sekcja e-sportu, mini muzeum Polonii Bytom i kawiarenka z tarasem dla rodziców kilkuset młodych adeptów piłki nożnej. Budynek ma stać się również nowym domem drużyny seniorów.

Rok ten był niezwykle trudny, ale również obfity w wiele pozytywnych zdarzeń dla Polonii. Dziękujemy wszystkim kibicom za wsparcie w tym czasie. Mamy nadzieję, że Nowe stulecie, które rozpocznie się lada moment, będzie dla klubu niezwykle owocne i pełne sukcesów.

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę