Puchar Polski: Turza Śląska najbliższym miejscem zmagań Polonii Bytom

Rozgrywki ligowe Polonia Bytom rozstrzygnęła już na swoją korzyść. Do zgarnięcia w tym sezonie pozostało jeszcze trofeum za zdobycie Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. Pierwszy krok do zwycięstwa w rozgrywkach podopieczni trenera Adama Burka będą mogli wykonać w środowe, późne popołudnie podczas spotkania w Turzy Śląskiej. Będzie to mecz z wieloma podtekstami.

 

Jednym z czterech zespołów, które pozostały w walce o awans do finału jest Unia Turza Śląska. Klub z południowych granic naszego województwa w minioną sobotę zapewnił sobie mistrzostwo II grupy 4. ligi śląskiej i czeka już na swojego rywala w walce o przepustkę do rozgrywek 3. ligi. Zanim to jednak nastąpi, także i nasi rywale mają nadzieję na osiągnięcie dwóch sukcesów w czerwcu. Pucharowa droga Unii Turza Śląska rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku, kiedy to Uniści pokonali na wyjeździe Rozwój Bełsznicę 10:0. W kwietniu tego roku, drużyna byłego trenera Polonii Bytom Ryszarda Wieczorka, który objął klub z Turzy Śląskiego na początku marca, pokonała w finale Podokręgu Racibórz LKS Krzyżanowice 5:1. Podczas pierwszego etapu rozgrywek, najlepszymi strzelcami naszego środowego rywala okazali się Mateusz Danieluk (5 bramek) oraz Kamil Kucharski (4 bramek). Część wojewódzką Unia rozpoczęła natomiast – podobnie jak drużyna Polonii Bytom – on tzw. wolnego losu. Po trenerze Wieczorku, stery w Unii przejął niecały miesiąc temu były reprezentant Polski, Seweryn Gancarczyk. Dla zawodnika mającego w swoim piłkarskim CV grę m.in. w Metalliście Charków, Górniku Zabrze czy Lechu Poznań, jest to pierwsza samodzielna praca trenera w seniorskiej piłce. Awans do półfinału pucharowego grania zapewniła ekipie 41-letniego trenera wyjazdowa wygrana 3:1 z Sarmacją Będzin. Na listę strzelców wpisali się wówczas wspomniany już wcześniej Danieluk oraz dwukrotnie, jeden z dwójki – co ciekawe – Francuzów w składzie Unii, Kilian Benvindo. Mający ofensywne aklinacje 22-latek wraz ze swoim krajanem, obrońcą Gaoussou Ballo, do naszego pucharowego przeciwnika trafili z początkiem kwietnia z francuskich boisk niższych lig. Jednym z filarów gry ofensywnej naszego rywala jest natomiast 26-letni Sławomir Musiolik, którego sympatycy Niebiesko-Czerwonych zapewne pamiętają z sezonu 2016/2017 oraz rundy jesiennej sezonu 2018/2019, kiedy to reprezentował barwy Królowej Śląska.

 

Swojemu środowemu przeciwnikowi drużyna dwukrotnego mistrza Polski ma coś do udowodnienia. Kibice pamiętający najnowszą historię meczów Pucharu Polski z pewnością niezbyt przychylnie wracają do maja ubiegłego roku, kiedy to właśnie w Turzy Śląskiej zakończyła się przygoda Niebiesko-Czerwonych z wojewódzkich etapem tych rozgrywek. W obecnej kadrze Polonii Bytom znajduje się ośmiu zawodników, pamiętających tamto spotkanie. Są nimi: Mateusz Anklewicz, Michał Bedronka, Krzysztof Hałgas, Dominik Budzik, Dominik Konieczny, Jakub Siwek, Patryk Stefański oraz Dawid Krzemień. Jedynie ten ostatni nie będzie miał okazji do rehabilitacji za tamto spotkanie, bowiem z powodu kontuzji sezon 2022/2023 dla naszego wychowanka się już zakończył. Siódmy wymieniony zawodnik, a więc Patryk Stefański, do kolejnego meczu pucharowego podejdzie po absolutnym zdominowaniu spotkania, który zapewnił Polonistom awans do najlepszej czwórki rozgrywek. Chociaż mecz z rezerwami tyskiego GKS-u nie rozpoczął się po myśli naszej drużyny, to później jeden z najbardziej doświadczonych zawodników przebywających wówczas na boisku zdobył kolejne pięć bramek w meczu, popisując się nie lada wyczynem, kradnąc niejako całe show. Łącznie Patryk ma na swoim koncie 8 bramek, biorąc pod uwagę drogę przebytą przez podopiecznych Adama Burka od pierwszego meczu na etapie Podokręgu Bytom, po środowe spotkanie. Wywołaliśmy już do “tablicy” naszego trenera, który jest niejako kolejnym mianownikiem półfinałowego starcia. Mieszkający na co dzień nieopodal Turzy Śląskiej 33-letni szkoleniowiec doskonale zna tamte rejony, a po raz ostatni w roli pierwszego trenera mierzył się na obiekcie przy ul. Bogumińskiej w sierpniu 2020 roku. Wtedy jako szkoleniowiec wodzisławskiej Odry pokonał wysoko ekipę prowadzoną przez trenera Marka Hanzela 6:2, mając wówczas do dyspozycji Patryka Dudzińskiego czy Arkadiusza Wosia, dziś zawodników Unii Turza Śląska. Po raz ostatni Polonia Bytom w półfinale Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim zameldowała się w sezonie 2014/2015. Niecałe osiem lat temu (dokładnie 10 stycznia – przyp. red.) odpadliśmy z walki o finał, rywalizując z Grunwaldem Ruda Śląska. Na bramkę… wspomnianego już dzisiaj Patryka Stefańskiego odpowiedział trzykrotnie Mateusz Dreszer i niestety zamiast udziału w finale, musieliśmy wówczas obejść się smakiem.

 

Dokładnie 11 maja 2022 roku obie drużyny spotkały się po raz ostatni we wspomnianej już wcześniej rywalizacji pucharowej. Mimo sporej przewagi Polonistów, nie udało się na obiekcie przy ul. Bogumińskiej zdobyć choćby jednego gola. Bardzo ładnym uderzeniem popisał się na szesnaście minut przed końcem regulaminowego czasu gry Bartosz Łyczko, zdobywając jedynego gola w meczu. Gospodarze w półfinale rozgrywek meldują się co ciekawe po raz drugi z rzędu. Rok temu po pucharowym spotkaniu w Turzy Śląskiej, nasza drużyna udała się trzy później na mecz ligowy do… Pawłowic. W tym roku sytuacja się powtórzy, jednak wolelibyśmy, aby tym razem na obiekt Pniówka udać się w dużo lepszych nastrojach, aniżeli było dwanaście miesięcy temu.

 

W równolegle odbywającym się spotkaniu, Odra Wodzisław Śląski o drugie miejsce w finale wojewódzkiej edycji Pucharu Polski powalczy z czwartoligową Unią Rędziny.

 

Oficjalny bukmacher naszego Klubu, firma Superbet, przygotowała na środowy mecz specjalną ofertę. Ich zdaniem faworytem środowej potyczki są goście, a zwycięstwo Niebiesko-Czerwonych wyceniane jest po kursie 1.40. Za trafne wytypowanie remisu w pucharowym meczu, Superbet wypłaci Wam natomiast 5.25. Zwycięstwo Unii Turza Śląska, Superbet wycenia natomiast po kursie 5.75. Więcej zdarzeń dotyczących pucharowego meczu z udziałem Polonii Bytom, znajdziecie na stronie internetowej oficjalnego bukmachera naszego Klubu, firmy Superbet.

 

Puchar Polski na szczeblu Śląskiego ZPN, sezon 2022/2023

Półfinał (07.06.2023 r.)

Unia Turza Śląska – BS Polonia Bytom

ul. Bogumińska 17, Turza Śląska

godz. 17:30

Transmisja: PBTV.

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę