To był rok! Czyli Polonia Bytom w ostatnich 12 miesiącach

To był bardzo ciekawy, obfitujący w wiele wydarzeń sportowych i organizacyjnych rok dla Polonii Bytom. Za nami dwanaście miesięcy ciężkiej pracy, której wyniki postaramy się podsumować w poniższym artykule.

 

Pierwsza drużyna Polonii Bytom znów należała do najlepszych zespołów III ligi. Runda wiosenna poprzedniego sezonu zapamiętana została poprzez solidne punktowanie (10 meczów bez porażki z rzędu) niebiesko-czerwonych. Drużyna wygrała dwanaście spotkań, remisując oraz przegrywając po trzy spotkania. Momentem kulminacyjnym była porażka w Chorzowie z Ruchem, dla którego była to bezbłędna wiosna. Chorzowianie zanotowali wtedy serię 16 zwycięskich meczów z rzędu, uczciwie trzeba przyznać zwyciężając ostatecznie w rozgrywkach ligowych. Po uplasowaniu się na drugim miejscu w tabeli, podopieczni trenera Kamila Rakoczego nowy sezon rozpoczęli od lekkiego falstartu i trzeba było kilku miesięcy czasu na odrabianie strat. Ostatecznie jak dobrze wiemy rok 2021 zakończyliśmy na najniższym stopniu podium, tracąc pięć punktów do drużyny z Goczałkowic. Pozycja wyjściowa do wiosennego ataku nie jest zatem zła, lecz trzeba pamiętać, aby przy rozpoczęciu piłkarskiego roku nie popełnić błędu z rozgrywek letnich.

 

Bardzo dobry rok ma za sobą nasza Akademia Piłkarska. Już w pierwszych miesiącach nowego roku pierwsi młodzi zawodnicy naszych grup młodzieżowych rozpoczęli treningi z Pierwszą Drużyną. Leon Fulianty, Jan Gawkowski czy Miłosz Pryga przecierali szlaki promocji do seniorskiej drużyny pozostałym wychowankom Polonii. W ślad za nimi poszli później Łukasz Piontek, Mateusz Anklewicz czy Kamil Wójcik, którzy wraz z nowym sezonem podpisali z klubem swoje pierwsze profesjonalne kontrakty. Warto tu również dodać, iż dwójka pierwszych zawodników w maju zadebiutowała w rozgrywkach III ligi! Ich koledzy z drużyny również mogą zaliczyć rok do udanych. Drużyna trenerów Tomasza Włoki oraz Wojciecha Mroza z roczników 2003/2004 uzyskała latem awans do I Ligi Wojewódzkiej Juniora Starszego. Początek lata to jednocześnie zakończenie ligowych zmagań. W związku z tym odbył się w naszym klubie piknik piłkarski, w którym wzięło udział ok. 300 uczestników, w skład których weszli wychowankowie naszej Akademii, pracownicy klubowi, kadra I drużyny czy osoby zaproszone. Podczas kilku, pracowitych godzin w wakacyjnym czasie, odbyło się kilka wydarzeń towarzyszących. Kadra trenerska naszej Akademii rozegrała mecz pokazowy z rodzicami wychowanków, jeden z naszych Partnerów Fabryka Formy rozdawała darmowe wejściówki na siłownię, Stowarzyszenie Kibiców Polonii Bytom udostępniło mini sklepik z klubowymi gadżetami, natomiast Magiczna Kraina zapewniła atrakcje w postaci baniek mydlanych, dmuchańców czy animacji muzycznych. Oprócz tego zaprosiliśmy na nasze wydarzenie zawodników judo GKS Czarni Bytom oraz Shark Top Team, którzy przeprowadzili pokazowe treningi dla zainteresowanych. Na duży plus zasługuje także akcja związana z wiosennymi naborami do 1. klasy podstawowej i liceum Szkól Mistrzostwa Sportowego, gdzie zostały otwarte kolejne klasy wychowujące młodych zawodników naszej Akademii.

 

 

Nowy sezon to także kilka nowych inicjatyw przeprowadzonych ze strony klubu. Od jesieni nasz klub ma przyjemność uczestniczyć w projekcie pod nazwą “Program Aktywności Lokalnej w Gminie Bytom”. Działanie współfinansowane jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego i ma za zadanie aktywizację osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym głównie dzieci i młodzież, które chcą rozwijać swoje talenty sportowe. Podczas domowych spotkań ligowych pierwszej drużyny Polonii, zorganizowaliśmy dodatkową promocję wśród naszych wychowanków, którzy coraz częściej – mimo zbliżających się chłodnych miesięcy – zaczęli częściej odwiedzać piłkarskie obiekty, na których rozgrywała swoje mecze Polonia. Należy pamiętać także o dodatkowej promocji Akademii Przedszkolaka podczas akcji marketingowych w bytomskiej Agorze. Spotkania trenerów Akademii wraz z klubową delegacją pomagało rodzicom w odpowiedzi na pytania zainteresowanych wstąpieniem w struktury naszego klubu osób. Efektem tego jest także cieszące się coraz większą obecnością na treningach zajęcia grup komercyjnych z roczników 2012-2014. Są to popołudniowe zajęcia dla dzieci, które nie uczęszczają do Szkół Mistrzostwa Sportowego. Naszą kampanię, w której znalazły się wszystkie wymienione wyżej inicjatywy nazwaliśmy ,,#nowepokolenie” i ma to na celu zwiększanie dzieci trenujących od najmłodszych lat w Akademii Piłkarskiej, aby wykreować jak największą ilość niebiesko-czerwonych wychowanków. Wszystko to sprawiło, że przekroczyliśmy liczbę aż 400 wychowanków Akademii Piłkarskiej Polonii Bytom! Latem nasza drużyna z rocznika 2009 wzięła z powodzeniem udział w IV ogólnopolskiej edycji Pucharu im. Gerarda Cieślika. Ponadto drużyny przebywały na obozie sportowym w Rybniku – Kamieniu.

 

 

Nagrodą za całoroczna pracę jest informacja, którą otrzymaliśmy kilka dni temu dotycząca przedłużenia obecności Akademii Piłkarskiej Polonia Bytom w Programie Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN na lata 2022-2023. Przypomnijmy, że przyznana naszej szkółce Srebrna Gwiazdka nie wzięła się z niczego. Warto pochwalić pracę trenerów Akademii, którzy wkładają w swoją pracę mnóstwo poświęcenia, a także udoskonalają swój warsztat trenerski dzięki uczestnictwu w różnego rodzaju konferencjom szkoleniowym. Procesem Certyfikacji zajmują się w PZPN najlepsi specjaliście od szkolenia w kraju, więc ich ocena pracy każdej ze szkółek jest bardzo ważna.

 

Niestety, rok 2021 miał także swoje smutniejsze oblicze… W czwartym kwartale roku odeszło od nas kilku, ważnych dla bytomskiej piłki osobistości. Wspomnieć tutaj należy Zenona Lisska, Eugeniusza Fabera (zdobywcę z Polonią Pucharu Ameryki), a także Ryszarda Grzegorczyka (Mistrz Polski,  Puchar Ameryki, Olimpijczyk). Polonię Bytom medialnie również można było często dostrzegać. Już 4 stycznia weszliśmy w nową dekadę podczas 101. urodzin Polonii Bytom. Ponownie zaufało nam liczne grono sponsorów, którzy zdecydowali się przez kolejny rok wspólnie przeżywać z nami sportowe emocje. Między innymi dlatego w nowy, 2022 rok wchodzimy ponownie ze współpracą z naszymi Partnerami takimi jak Stowarzyszeniem Olimp, Radex Stal, Niedax Kleinhuis Polska, Fabryką Formy, Restaurację Olimpijską, kawiarnie Po Drodze, Crazy Food, Lechbud, Bulitrans czy Weron. Powitaliśmy także nowych sponsorów klubu takich jak legalne polskie zakłady bukmacherskie Superbet czy firma Termo Garbacki. Warto również zaznaczyć, iż sezon piłkarski 2021/2022 III-ligowa Polonia Bytom rozpoczęła, nawiązując współpracę z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Bytomiu. Dzięki temu, logo bytomskiego oddziału widoczne jest na koszulkach meczowych naszych Seniorów. Warto również tutaj przypomnieć o akcjach charytatywnych, które przeprowadziliśmy na przestrzeni ostatnich miesięcy. O tym, że Polonia nie jest obca na problemy ludzi, przekonali się nasi byli oraz obecni zawodnicy. Zbiórki pieniężne na leczenie kontuzji zorganizowaliśmy dla Roberta Trznadla oraz Krzysztofa Kamińskiego.

Tradycyjnie pod koniec roku rozpoczęliśmy akcję marketingową związaną z produkcją klubowych kalendarzy. Tym razem przy współpracy z Teatrem Rozbark w Bytomiu, do udziału w sesji zaprosiliśmy oprócz zawodników pierwszej drużyny Polonii Bytom, także członków jej Akademii Piłkarskiej. Do pomocy zgłosiło się kilkunastu partnerów, zarówno tych, którzy wcześniej pomagali naszemu klubowi, jak i partnerów zewnętrznych. Całość środków finansowych pozyskana z reklam umieszczonych na kalendarzu została przeznaczona na zakup sprzętu sportowego dla wychowanków naszej Akademii Piłkarskiej. Z każdym miesiącem znacznej poprawie podlega nasz sklep on-line, który już dziś oprócz szerokiego asortymentu piłkarskiego zawiera również kolekcję koszykarską. Badając Wasze zapotrzebowanie, staramy się wyjść naszym kibicom naprzeciwko i gwarantujemy, że nasz sklep w następnym roku także będzie się rozwijał z myślą o Was! Dzięki wspomnianemu już wcześniej oficjalnemu bukmacherowi Polonii Bytom firmie SuperBet, wątek związany z naszym klubem pojawił się także w ich oficjalnym spocie świątecznym. W reklamie pojawił się kapitan naszej seniorskiej drużyny, Dawid Krzemień, który znalazł się w doborowym towarzystwie m.in. Jerzego Dudka, Jana Błachowicza czy Sławomira Peszki. To dopiero wyróżnienie!

 

 

Ostatnie dwanaście miesięcy to także zaawansowane prace przy spełnianiu jednego z największych marzeń XXI wieku w naszym klubie – piłkarskiego kompleksu sportowego z prawdziwego zdarzenia. W ramach inwestycji, spółka Bytomski Sport Polonia Bytom zamierza wybudować obiekt spełniający kryteria systemu licencyjnego PZPN oraz UEFA, składający się płyty boiska o nawierzchni syntetycznej i wymiarach 105x68m wraz z trybunami, budynkiem zaplecza szatniowo-administracyjnego, infrastrukturą oraz zagospodarowaniem terenu. W maju został rozstrzygnięty przetarg na „Modernizację i rozbudowę zespołu boisk treningowych wraz z zapleczem socjalnym przy ul. Olimpijskiej i ul. Piłkarskiej w Bytomiu – Etap II, przy jednoczesnej transformacji terenów pogórniczych”. Przetarg wygrała firma Tamex Obiekty Sportowe S.A., a sama umowa została podpisana 10 czerwca. Po kolejnych miesiącach zaawansowanych prac, złożony został wniosek o pozwolenie na budowę. Czekamy z niecierpliwością na kolejne pozytywne informacje związane z tematem naszych wspólnych marzeń!

 

 

Stosunkowo najmłodszym sukcesem bytomskiej Polonii w 2021 roku są nasze działania esportowe. Jeszcze na początku 2021 roku odbyła się I edycja turnieju „Puchar ePolonisty”, gdzie udział wzięło ponad 60-ciu graczy. Warto zaznaczyć zwycięstwo gracza w turnieju gracza o loginie Strzala03, natomiast najładniejsze trafienie w turnieju przypadło użytkownikowi o nicku KorbaBytom. Łączna ilość wyświetleń turnieju to 7000! Olbrzymim sukcesem okazał się grudniowy udział Polonii Bytom w esportowych rozgrywkach Lotosu ePucharu Polski. Polonię Bytom reprezentował duet Marcin “mRN” Sczes i Dominik “bogyys” Boguś. Nasi reprezentanci po fantastycznej walce przechodzili do kolejnych etapów, aż znaleźli się w finałowym gronie czterech najlepszych drużyn w kraju! Ostatecznie niebiesko-czerwoni zajęli najniższy stopień podium. Panowie, raz jeszcze gratulujemy wyniku i dziękujemy za fantastyczny wynik!

 

Jak widzicie, 2021 rok przyniósł Polonii Bytom sporo sukcesów. Mamy nadzieję, że najbliższe dwanaście miesięcy będzie niemniej obfite w sukcesy dla całej naszej społeczności!

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę