Olimpijska po raz czwarty. Przed meczem z Foto-Higieną Gać

Do rozegrania w sezonie 2021/2022 pozostały już naszej drużynie jedynie trzy mecze ligowe. Pierwszy z nich niebiesko-czerwoni rozegrają z ostatnią w tabeli Foto-Higieną Gać. Mecz ze względu nałożenia się na kolizję dwóch imprez, został przeniesiony ze stadionu przy ul. Frycza-Modrzewskiego na obiekt przy ul. Olimpijskiej. Miejsce, które widziało szereg historycznych spotkań z udziałem bytomskiej Polonii ugości gospodarzy w tym sezonie po raz czwarty.

 

Podobny scenariusz spotkał na początku zeszłego miesiąca Polonię, która podejmowała w derbowym meczu Gwarka Tarnowskie Góry. Gola na wagę zwycięstwa zdobył wtedy w doliczonym czasie gry Orest Tkaczuk. Jeszcze wcześniej, bo w marcu, drużyna trenera Kamila Rakoczego zwyciężyła w okręgowej edycji Pucharu Polski, pokonując Orła Miedary. W rundzie wiosennej zeszłego roku, stadion przy ul. Olimpijskiej ugościł Polonię oraz jeleniogórskie Karkonosze. Także i w tym spotkaniu górą okazali się miejscowi. Łatwo więc policzyć, że w sezonie 2021/2022 drużyna Polonii odnosiła na Olimpie same zwycięstwa. Zainkasowanie kolejnych trzech punktów w starciu z Foto-Higieną Gać jest niezbędne w kontekście walki o drugie miejsce w tabeli. Tutaj walka będzie trwała z pewnością do ostatnich minut sezonu, bowiem zainteresowane pozycją wicelidera oprócz Polonistów są również drużyny aktualnego wicelidera, a więc Ślęzy Wrocław, czy znajdujących się tuż za plecami bytomian, Rekordzistów z Bielska-Białej. W uprzywilejowanej sytuacji znajdują się ostatni pogromcy Królowej Śląska, a więc wrocławska Ślęza, która aktualnie dzierży pozycję wicelidera rozgrywek. Podopieczni trenera Kamila Rakoczego obecnie uzbierali 59 punktów i do żółto-czerwonych tracą jedno “oczko”. W sobotę klub dwukrotnych mistrzów Polski, niestety bez obecności na trybunach kibiców, powalczy o swoje dziesiąte zwycięstwo w roli gospodarza, a dziewiętnaste w tym sezonie. Ważnym kluczem do zwycięstwa oprócz poprawy skuteczności pod bramką rywala będzie również solidna postawa w defensywnie. Mimo kontuzji Dominika Brzozowskiego, bramka Polonistów w dalszym ciągu pozostaje tą, do której w tym sezonie najtrudniej jest przeciwnikom trafić. Gospodarze stracili do tej pory 33 bramki, co jest najlepszym wynikiem w naszej lidze. Blisko połowę, bo 15 bramek, zespół z Bytomia stracił w meczach domowych. Mniej goli przed własną publicznością straciły jedynie rezerwy Górnika Zabrze (13 bramek). Mówiąc o defensywnie, warto wspomnieć powrót do meczowej osiemnastki jej dwóch podstawowych zawodników. Nieobecni w meczu ze Ślęzą Krzysztof Hałgas (kartki) oraz Norbert Radkiewicz (kontuzja) powinni w sobotę znów pojawić się na boisku i dołożyć swoją “cegiełkę” w końcowy sukces. Swoje “trzy grosze” będą chcieli również dołożyć najlepsi strzelcy w zespole z Bytomia. Tutaj w porównaniu z ubiegłym tygodniem nie zaszły żadne zmiany. W dalszym ciągu w wewnętrznej klasyfikacji prowadzą Dawidowie: Krzemień (8 bramek) przed Wolnym (7 bramek).

 

Swój ostatni miesiąc gry na poziomie 3. ligi rozpoczęli właśnie zawodnicy drużyny z Gaci, którzy po czterech sezonach gry opuszczają ten szczebel rozgrywkowy. Można tutaj znaleźć swojego rodzaju analogię z sezonów 2012/2013 – 2015/2016, kiedy to również Foto-Higiena przez cztery sezony z rzędu występowała na poziomie 3. ligi. Co ciekawe, drużyna z Gaci w sezonie 2015/2016 opuszczała 3. ligę w wyniku reorganizacji tego poziomu rozgrywkowego, zajmując wtedy 11. miejsce. Los Foto-Higieny podzieliła wtedy również drużyna… Zagłębia II Lubin, która w tym sezonie okazała się niekwestionowanym zwycięzcą rozgrywek. Sezon 2015/2016 rozpoczął na ławce rezerwowych… obecny szkoleniowiec naszych rywali, Krystian Pikaus, który powrócił do wielu latach do pracy ze swoim byłym zespołem. To właśnie były trener Stali Brzeg, Orła Marszowice czy Moto-Jelcza Oławy przebył drogę z Foto-Higieną od ligi okręgowej, po 3. ligę. W grudniu zeszłego roku podjął się natomiast próby utrzymania swojego zespołu na tym poziomie rozgrywkowym. Już teraz wiemy, że przynajmniej na rok, jego drużyna z tymi rozgrywkami będzie musiała się pożegnać. Zanim jednak to zrobi, z pewnością będzie chciała godnie zaprezentować się na tle klubu dwukrotnego mistrza Polski. Zajmujący obecnie osiemnaste, ostatnie miejsce w ligowej tabeli goście, mieli wiosną ogromne problemy ze zdobywaniem punktów. W tym roku kalendarzowym zdobyli jedynie dwa punkty za wyjazdowy remis w Goczałkowicach-Zdroju oraz domowy podział punktów w starciu z Pniówkiem Pawłowice. Dorobek piętnastu zdobytych łącznie punktów wyraźnie wskazuje, że los naszego najbliższego przeciwnika był już znany od dawna. Podopieczni trenerów Waldemara Tęsiorowskiego (jesień 2021) oraz Krystiana Pikausa (wiosna 2022) wygrali do tej pory w sezonie zaledwie trzykrotnie i co ciekawe, wszystkie zwycięstwa odniesione zostały na wyjazdach. Na dodatek trzeba przyznać, że nie były to tereny łatwe, bowiem Foto-Higiena wywoziła komplety punktów z obiektów Ślęzy Wrocław, Lechii Zielona Góra oraz Warty Gorzów Wielkopolski. Najlepszym strzelcem naszego rywala jest Łukasz Orzechowski, który do tej pory ośmiokrotnie wpisywał się na listę strzelców.

 

O tym, że gra z tym rywalem nie należy do spraw łatwych, Poloniści wiedzą doskonale. To właśnie po powrocie na poziomi 3. ligi, w inauguracyjnym meczu w sezonie 2019/2020, bytomianie ulegli w Bytomiu-Szombierkach rywalowi 1:2. Także ostatni mecz, choć wygrany przez Polonię 1:0 na boisku rywala po bramce Daniela Iwanka, nie był wcale łatwy i przyjemny. Podsumowując bezpośrednie mecze z udziałem Polonii Bytom oraz Foto-Higieny Gać, jednak wyraźnie statystyki przemawiają na korzyść niebiesko-czerwonych. Na pięć spotkań aż cztery zakończyło się po myśli bytomian. Bilans bramkowy wynosi 15-6, oczywiście na korzyść sobotnich gospodarzy.

 

Rozjemcą sobotniego starcia przy ul. Olimpijskiej będzie pan Mateusz Czerwień z Krakowa. Sympatykom Polonii ta postać kojarzy się dobrze, bowiem prowadził marcowy, wygrany mecz z udziałem naszej drużyny z LKS-em Goczałkowice-Zdrój. Gościom z Gaci reprezentujący Małopolskie Kolegium Sędziów arbiter “posędziuje” w tym sezonie po raz pierwszy. Sobotni mecz będzie natomiast jego trzynastym meczem w obecnych rozgrywkach 3. ligi. Do tej pory w prowadzonych przez niego meczach padły 44 gole, a sam arbiter 60 razy sięgał do swojej kieszonki, karząc zawodników żółtymi, bądź czerwonymi kartkami. Co warte podkreślenia, jedynym spotkaniem w tym sezonie, w którym pan Czerwień nie pokazał żadnej w meczu kartki było… spotkanie Polonii z Goczałami.

 

Według Oficjalnego Bukmachera Polonii Bytom, firmy Superbet, zdecydowanym faworytem do zwycięstwa są gospodarze. Za zwycięstwo Polonii, Superbet wypłaci Wam 1.15 za każdą wpłaconą złotówkę. Zwycięstwo gości z Dolnego Śląska wyceniane jest po kursie 14.60. Remis wyceniany jest przez Superbet po kursie 7.00. Więcej zdarzeń dotyczących tego spotkania, tradycyjnie odsyłamy Was na stronę internetową oficjalnego bukmachera Polonii Bytom, firmy Superbet.

 

3. liga grupa III, sezon 2021/2022

32. kolejka (04.06.2022r)

BS Polonia Bytom – LKS Foto-Higiena “Błyskawica” Gać

ul. Olimpijska 2, Bytom

godz. 17:00

Transmisja: PBTV

Wszystkie filmy

bydziehaja.pl

Miejsce na twoją reklamę