Raport z wypożyczeń – cz. 12. Drużyny Polonistów na ostatniej prostej sezonu 2022/2023

Po trzech tygodniach przerwy powracamy z zaległościami dotyczącymi wyników zanotowanych przez kluby, w których występują wiosną wypożyczeni z Polonii Bytom zawodnicy. Już teraz wiadomo, że z 3. ligą żegna się Odra Wodzisław Śląski Kamila Miensopusta, a ciężkie zadanie czeka naszych graczy, którzy wiosnę spędzają w Brzegu czy w Nysie. W niższych klasach rozgrywkowych, ostatnie tygodnie należały do Czarnych Sucha Góra i Dariusza Łuckiego, który w trzech meczach swojej drużyny zdobył osiem bramek!

Stal Brzeg (Dominik Brzozowski, Grzegorz Ochwat, Łukasz Piontek)

Przed zespołem trenera Kamila Rakoczego trudna walka o utrzymanie Stali Brzeg w gronie trzecioligowców. Przez ostatni miesiąc klub z Opolszczyzny przegrał co prawda tylko raz, jednak sytuacja Stali cały czas nie jest pewna. Kluczowym w kontekście walki o utrzymanie było sobotnie zwycięstwo z gorzowską Wartą. Poloniści w ostatnich czterech meczach zaprezentowali się następująco:

Carina Gubin (1:1) – Grzegorz Ochwat (grał do 68′ minuty), Dominik Brzozowski i Łukasz Piontek (ławka rezerwowych).

Pniówek Pawłowice (3:2) – Grzegorz Ochwat (grał od 80′ minuty), Dominik Brzozowski (ławka rezerwowych), Łukasz Piontek (kontuzja).

LKS Goczałkowice-Zdrój (1:3) – Grzegorz Ochwat (grał do 80′ minuty), Dominik Brzozowski (90 minut), Łukasz Piontek (kontuzja).

Warta Gorzów Wlkp. (2:0) – Grzegorz Ochwat (grał od 46′ minuty), Dominik Brzozowski (ławka rezerwowych), Łukasz Piontek (kontuzja).

MKS Kluczbork (Szymon Gniełka)

Klub Szymona Gniełki w minionych czterech meczach zdołał zapewnić sobie utrzymanie na trzecioligowym poziomie i obecnie zajmuje przyzwoite, siódme miejsce. Wypożyczonego do Kluczborka bramkarza widzieliśmy jednak jedynie podczas spotkania w Tarnowskich Górach (pełne 90 minut), gdzie MKS przegrał po wyrównanym spotkaniu 3:4. W kolejnych meczach z Miedzią II Legnica (2:1), Chrobrym II Głogów (2:1) oraz Odrą Wodzisław Śląski (3:1), 21-letniego bramkarza zabrakło nawet na ławce rezerwowych.

Gwarek Tarnowskie Góry (Jakub Trojanowski)

Ligowego utrzymania są już też pewni w Tarnowskich Górach. Do dwóch, ostatnich spotkań w sezonie Gwarek podejdzie z dziesiątego miejsca w tabeli. Jakub Trojanowski w każdym z czterech minionych spotkań pojawiał się na placu gry od pierwszej minuty. 90 minut wypożyczony z Polonii obrońca zagrał w meczach z MKS-em Kluczbork (4:3), Chrobrym II Głogów (3:0) oraz Rakowem II Częstochowa (2:4). 77 minut trwała jedynie boiskowa przygoda Kuby w przegranym, domowym starciu z Górnikiem II Zabrze (1:2). Dodatkowo w tym meczu Trojan został napomniany przez sędziego zawodów żółtą kartką.

Odra Wodzisław Śląski (Kamil Miensopust)

W rozgrywkami 3. ligi żegna się drużyna z Wodzisławia Śląskiego. Kamila Miensopusta po raz ostatni widzieliśmy na placu gry 20 maja, a więc podczas ostatniej, zwycięskiej rywalizacji Odry z Lechią Zielona Góra (2:1). Młodzieżowiec, który wyszedł w wyjściowym składzie na to spotkanie plac gry upuścił już jednak po 11-tu minutach, w wyniku kontuzji, która uniemożliwia mu już występy w tym sezonie. Kolejne porażki z naszą drużyną (0:2), Miedzią II Legnica (2:4) oraz MKS-em Kluczbork (1:3) spowodowały, iż wodzisławski klub nie może już być pewny utrzymania w tym sezonie.

Polonia Nysa (Denis Dudek)

Bardzo trudne zadanie zachowania trzecioligowego bytu ma natomiast Polonia Nysa. W dwóch pierwszych meczach od pojawienia się naszego ostatniego raportu, w wyjściowej składzie nyskiego klubu wyszedł Denis Dudek. Ofensywny gracz w meczu ze Stilonem Gorzów Wielkopolski (1:2) przebywał na boisku przez 65 minut, natomiast podczas meczu z Lechią Zielona Góra (1:1) rozegrał całą pierwszą połowę. W meczach z świętującą awans Polonią Bytom (0:0) oraz kluczowym, lecz przegranym starciu z rezerwami Miedzi Legnica (1:3), Dudka zabrakło w kadrze. Beniaminek zajmuje w ligowej tabeli piętnaste miejsce, jednak przez wzgląd na spadek dwóch drużyn należących terytorialnie do III grupy piłkarskiej 3. ligi, klub z Nysy aby pozostać na tym poziomie rozgrywkowym koniecznie musi wygrać dwa pozostałe spotkania i liczyć na pozytywnych obrót spraw w pozostałych meczach zainteresowanych walką o utrzymanie drużyn.

Drama Zbrosławice (Kamil Wójcik)

Końcówka sezonu to z kolei więcej minut spędzonych na placu gry przez Kamila Wójcika. Wychowanek Polonii Bytom pojawił się w dwóch, wygranych meczach Dramy Zbrosławice od pierwszej minuty. W spotkaniu z Unią Rędziny (4:2) rozegrał 80 minut, z kolei w ostatnim starciu klubu ze Zbrosławic, zagrał pełne 90 minut a jego klub pokonał na wyjeździe rezerwy Zagłębia Sosnowiec (1:0). Wujo przyglądał się jedynie z ławki rezerwowych wyjazdowym, przegranym spotkaniu z aspirującą do awansu Szczakowianką Jaworzno (0:2). Drama przed ostatnią kolejną ligową zajmuje w tabeli I grupy 4. ligi śląskiej wysoką, piątą pozycję.

Polonia Łaziska Górne (Jakub Góralczyk)

Pięć punktów w trzech minionych meczach nie zagwarantowało Polonii Łaziska Górne zwycięstwa w II grupie 4. ligi śląskiej. Pewne już jest, iż zespół, w którym wiosną występował Jakub Góralczyk zajmie na koniec sezonu drugie miejsce. O ile wyjazdowe zwycięstwo nad Gwarkiem Ornontowice (3:1) dawało jeszcze szansę na odwrócenie losów, tak domowy mecz z ROW-em 1964 Rybnik (2:2) oraz wyjazdowy remis, właśnie w Turzy Śląskiej (2:2), nadzieję na pierwsze miejsce rozwiało. W żadnym z wymienionych trzech meczów nie oglądaliśmy wypożyczonego do klubu z Łazisk Górnych Jakuba Góralczyka.

LZS Piotrówka (Denis Sojka, Kamil Szczypiński)

Siódme miejsce i pewne utrzymanie w tabeli 4. ligi opolskiej zajmuje obecnie LZS Piotrówka. W ostatnich trzech spotkaniach klub Denisa Sojki oraz Kamila Szczypińskiego najpierw wygrał w Opolu z rezerwą Odry 1:0 (pełne 90 minut w meczu obu zawodników), aby w następnych meczach przegrać wysoko przed własną publicznością z ligowymi potentatami. Trzy punkty wywieźli z Piotrówki najpierw zawodnicy mistrza ligi, LZS-u Starowice (6:1) a następnie drugiego w tabeli Ruchu Zdzieszowice (6:2). W obu tych spotkaniach pełne 90 minut rozegrał Szczypiński (żółta kartka w meczu ze Starowicami Dolnymi), natomiast Sojka dwukrotnie znalazł się jedynie na ławce rezerwowych.

LKS Porawie Większyce (Filip Ściański)

Jedno “oczko” niżej w tabeli znajduje się drużyna Filipa Ściańskiego, Porawie Większyce. Ofensywny zawodnik dwukrotnie wchodził z ławki rezerwowych w wygranych przez jego zespół wyjazdowym meczu ze Startem Jełowa (4:2) oraz domowym z Odrą II Opole (3:2), spędzając na boisku odpowiednio pięć oraz piętnaście minut. Jedynie w ostatnim, przegranym spotkaniu w Starowicach Dolnych z LZS-em (1:3), Ściański w meczu nie uczestniczył, oglądając go z ławki rezerwowych.

MLKS Woźniki (Dawid Kozicki)

Do gry po wyleczeniu kontuzji w barwach MLKS-u Woźniki powrócił w minioną niedzielę Dawid Kozicki. Wychowanek Polonii Bytom opuścił wcześniejsze spotkania z Orłem Kiedrzyn (1:0) oraz Lotniskiem Kościelec (2:2), jednak rozegrał pełne 90 minut w zwycięskim spotkaniu z Jednością Boronów (4:2). W tabeli częstochowsko-lublinieckiej ligi okręgowej drużyna z Woźnik zajmuje czwarte miejsce.

Górnik Wojkowice (Dominik Wawrzyn)

Jak to wiosną bywało, również i w trzech ostatnich spotkaniach Górnika Wojkowice, jedną z kluczowych postaci był Dominik Wawrzyn. Najpierw boczny obrońca rozegrał pełne zawody w wyjazdowym, zremisowanym 1:1 meczu z RKS-em Grodziec (żółta kartka). W kolejnych dwóch meczach, wypożyczony do Górnika zawodnik rozegrał pełne 90 minut w domowym, wygranym starciu z Siemianowiczanką (5:1) oraz wyjazdowym zwycięstwie nad Slavią Ruda Śląska (3:1). Dodatkowo, w tym drugim spotkaniu po raz trzeci tej wiosny Wawrzyn wpisał się na listę strzelców. W tabeli sosnowiecko-katowickiej ligi okręgowej klub z Wojkowic plasuje się na dziewiątej pozycji.

Sośnica Gliwice (Przemysław Drohobycki)

Kolejny trzy spotkania w pełnym wymiarze czasowym rozegrał pomiędzy słupkami Sośnicy Gliwice Przemysław Drohobycki. Młody golkiper wziął udział w wygranych spotkaniach z Olimpią Boruszowice (4:3) oraz Burzą Borowa Wieś (2:1). Serię czterech, zwycięskich meczów z rządu zakończyła niestety środowa porażka ze Startem Sierakowice (0:1). Drużyna naszego młodego golkipera okupuje jedenastą pozycję w tabeli bytomsko-zabrzańskiej ligi okręgowej.

Czarni Sucha Góra (Bartłomiej Maźniak, Dariusz Łucki)

W grze o udział w meczach barażowych o awans do ligi okręgowej pozostaje drużyna Czarnych Sucha Góra. Od naszego ostatniego wydania raportu, klub partnerski Polonii Bytom zdobył komplet dziewięciu punktów, zdobywając przy tym aż osiemnaście goli! Już podczas wyjazdowego starcia z Sokołem Orzech (6:2), aż pięciokrotnie bramkarza rywali pokonywał grający przez pełne spotkanie Dariusz Łucki. “Od dechy do dechy” zagrał w tym spotkaniu również Bartłomiej Maźniak. Podczas domowego zwycięstwa z Przyszłością Nowe Chechło (9:0), grający znów pełne 90 minut Łucki dodał kolejne dwa trafienia, natomiast występujący od początku spotkania Maźniak zszedł z placu gry w 70′ minucie. Najwięcej emocji było podczas wyjazdowej wygranej z Rodłem Górniki (3:2). Strzelanie rozpoczął – nie kto inny – jak Dariusz Łucki, który mecz zakończył w 86′ minucie gry, “łapiąc” również w meczu żółtą kartkę. Pełne 90 minut spędził na boisku natomiast Bartłomiej Maźniak. W tabeli bytomskiej A-klasy, Czarni Sucha Góra zajmują trzecie miejsce.