Sentymentalna podróż w czasie, czyli zapowiedź meczu Odra – Polonia

W sobotę meczem z Odrą Wodzisław Śląski powracamy do ligowej rywalizacji. Najbliższe starcie dwóch drużyn o niebiesko-czerwonych barwach z pewnością przywołuje wspomnienia, kiedy oba kluby spotykały się ze sobą grając w najwyższej klasie rozgrywkowej w naszym kraju. Trzynaście lat od ostatniego, wspólnego sezonu w rozgrywkach Ekstraklasy, w kolejce numer 13 rozgrywek III grupy piłkarskiej 3. Ligi, drużyny Odry oraz Polonii znów powalczą o ligowe punkty.

 

Jak wszyscy dobrze wiemy, obie drużyny łączy wiele. Jest to historia wspólnych spotkań na poziomie Ekstraklasy, wielu piłkarzy przywdziewających niebiesko-czerwony trykoty, takich jak Marcin Radzewicz, Jacek Kuranty czy Daniel Tanżyna, a także trudna droga odbudowy, którą oba kluby jeszcze nie tak dawno w różnych czasach przechodziły. Zarówno w Wodzisławiu Śląskim, jak i Bytomiu, pracowało wielu trenerów, którzy zapisali jedną z kart historii w jednym, bądź drugim klubie. To właśnie z Bytomia, również później przez Wodzisław Śląski, ruszał w trenerską karierę Marcin Brosz. Przechodząc dalej w czasie, funkcję pierwszego trenera w Odrze pełnili także obecnie związani z Polonią, drugi trener Adam Burek oraz odpowiadający za pion naszej Akademii trener Tomasz Włoka. Jednak niewiele zabrakło, a w sobotę oglądalibyśmy bardzo ciekawą konfrontację po obu stronach ławek trenerskich. Jacka Trzeciaka w Bytomiu nikomu przedstawiać nie trzeba. Jedna z legend Polonii sezon 2022/2023 rozpoczęła jako trener klubu z Wodzisławia Śląskiego. Niestety jednak, słabsza forma naszego rywala odbiła się na niekorzystnych wynikach osiąganych przez Odrę, co skutkowało na przyszłości byłego zawodnika i trenera Polonii, z którym rozwiązano umowę. Dodajmy, iż z początkiem tego tygodnia wodzisławian przejął trener Piotr Hauder. Z kolei postać obecnego szkoleniowca Królowej Śląska Ryszarda Wieczorka, jest w Wodzisławiu Śląskim niezwykle poważana. Trener Wieczorek trzykrotnie w swojej karierze prowadził Odrę, w tym w rozgrywkach Ekstraklasy. Również jako zawodnik reprezentował wodzisławski klub na tym poziomie rozgrywkowym. Nie ulega więc wątpliwościom, że sobotni mecz będzie dla obecnego trenera Niebiesko-Czerwonych bardzo ważny. Na 90 minut sentymenty będą musiały odejść na bok, gdyż w swoje rodzinne strony trener Wieczorek z pewnością wraca po pełną pulę.

 

Przechodząc już do czysto piłkarskiej części naszej zapowiedzi, dla każdej z drużyn sobotnie spotkanie będzie kluczowym w powrocie na zwycięską ścieżkę. Wodzisławianie po trzech kolejnych porażkach z rzędu spadli na 16. pozycję w tabeli. Oznacza to, iż obecnie zajmują oni miejsce w strefie spadkowej. Poloniści z kolei po ubiegłotygodniowej porażce z rezerwami Miedzi Legnica, również musieli się liczyć z opuszczeniem zajmowanego przed poprzednią kolejką miejsca. Zajmowana dziś szósta lokata to z pewnością nie to, na co trenerzy oraz zawodnicy klubu dwukrotnego Mistrza Polski liczą. Dla Odry sobotnia konfrontacja będzie siódmą w tym sezonie w roli gospodarza (2 zwycięstwa, 1 remis, 3 porażki), z kolei dla Polonistów najbliższy mecz będzie szóstym rozgrywanym w delegacji (2 zwycięstwa, 1 remis, 2 porażki). Dla naszej drużyny będzie to zatem kolejne spotkanie rozgrywane z zespołem, w którym dużą rolę odgrywają zagraniczni zawodnicy. Można tu wspomnieć, iż w kadrze trenera Haudera znajduje się aż pięciu zawodników narodowości Ukraińskiej, a także jeden Brazylijczyk. Mimo, iż oba zespoły dzieli w ligowej tabeli dziesięć lokat, a dorobek punktowy Polonii jest obecnie dwukrotnie większy, niż gospodarzy, możemy być pewni, iż w sobotę każda z drużyn zacięcie będzie walczyć o komplet punktów. Zadbają o to także najlepsi strzelcy obu zespołów. Wśród gospodarzy to zaszczytne miano należy do autora siedmiu trafień w tym sezonie, Jakuba Kuczery. Z kolei wśród Polonistów pozycja ta należy do Dawida Wolnego (11 bramek), który po ubiegłej kolejce ligowej stracił miano najlepszego snajpera ligi. Dodatkowego klimatu sobotniej rywalizacji z pewnością doda fakt, iż mecz zostanie rozegrany przy światłach.

 

W roku kalendarzowym będzie to druga podróż Polonii Bytom do Wodzisławia Śląskiego. Czerwcowa wizyta nie zapadła na długo w pamięci sympatyków Królowej Śląska, gdyż nasza drużyna przegrywając 0:1, straciła szansę na tytuł wicemistrzowski. W czerwcu tego roku ówczesny trener Odry Ryszard Wieczorek znalazł skuteczną metodę na pokonanie bytomian, więc liczymy mocno, że tym razem posiada plan na pokonanie swojej byłej drużyny i co najmniej powtórzy się sytuacja, o której pisaliśmy na wstępie. Trzynaście lat temu po bramce Miroslava Barcika pokonaliśmy Odrę 1:0, po raz ostatni wywożąc ze stadionu przy ul. Bogumińskiej komplet punktów.

 

Głównym arbitrem sobotniego meczu będzie Pan Mateusz Bielawski z Katowic, dla którego będzie to piąte spotkanie w tym sezonie na szczeblu 3. Ligi.

 

Niezmienne w porównaniu do poprzednich spotkań Polonii Bytom, to ona zdaniem naszego Sponsora, firmy Superbet, pozostaje faworytem do zwycięstwa w sobotnim meczu. Wygrana gości wyceniana jest po kursie 1.38. Za każdą wpłaconą złotówkę na wygraną gospodarzy, Superbet wypłaci Wam 7.00. Kurs dotyczący remisu w sobotnim meczu derbowym wynosi natomiast 4.75. Więcej zdarzeń dotyczących meczu Odra Wodzisław Śląski – Polonia Bytom, znajdziecie są na stronie internetowej oficjalnego bukmachera Polonii Bytom, firmy Superbet.

 

3. liga grupa III, sezon 2022/2023

13. kolejka (22.10.2022r)

MKS Odra Wodzisław Śląski – BS Polonia Bytom

ul. Bogumińska 8, Wodzisław Śląski

godz. 18:00

Transmisja: Śląski Sport.

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę