365 dni w pigułce, czyli podsumowanie roku 2022 w wykonaniu Polonii Bytom

Ledwo rozpoczęliśmy 2022 rok, a już za chwilę przywitamy kolejny. Dwanaście miesięcy upłynęło nam znów bardzo szybko. Dziś, w ostatnim dniu starego roku przypomnimy Wam to wszystko, co działo się wokół naszego Klubu przez ten czas i o co warto zapamiętać.

 

Jedna Polonia

Wraz z nadejściem 2022 roku, przywitaliśmy w rodzinie Polonii Bytom sekcję hokeja na lodzie, stając się tym samym Spółką trójsekcyjną. Wraz z nadejściem męskiej oraz żeńskiej sekcji, do struktur Polonii Bytom dołączyło również blisko dwustu młodych adeptów hokejowej Akademii. Tym samym grono niebiesko-czerwonych zawodników reprezentujących Polonię Bytom powiększyło się jeszcze bardziej a do przybycia na Lodowisko im. Braci Nikodemowiczów oraz kibicowania zdolnej hokejowej młodzieży, niejednokrotnie zapraszała na łamach swoich social mediowych kanałów nasza Akademia Piłkarska. Młodzi piłkarze byli obecni m.in. na zakończonych niedawno w Bytomiu mistrzostw świata U20 dywizji I B, gdzie w składzie reprezentacji Polski mogliśmy oglądać kilku zawodników Królowej Śląska.

 

Lepiej atakować, niż się bronić 

Z tym znanym, piłkarskim powiedzeniem pewnie zgodzi się większość futbolowych ekspertów. Runda jesienna w wykonaniu Polonii Bytom znów dała możliwość do ataków na pierwsze miejsce podczas fazy meczów rewanżowych. Zanim jednak o dokonaniach niebiesko-czerwonych w drugiej części roku, najpierw przytoczmy to, co działo się w Klubie zimą a później latem. Ważnym wydarzeniem z perspektywy całego roku było przyjście na początku lutego z Sandecji Nowy Sącz Dawida Wolnego. Super strzelec okazał się trafieniem w dziesiątkę i jeszcze wiosną zdobył 10 bramek dla swojego Klubu. Jesień w wykonaniu Wolniaka była jeszcze lepsza i z dorobkiem 19 bramek nasz napastnik zdecydowanie prowadzi w ligowej klasyfikacji strzelców. W międzyczasie, po trzech latach nastąpiła zmiana na stanowisku trenera pierwszej drużyny Polonii. Kamila Rakoczego zastąpił trener Ryszard Wieczorek, który w rozgrywkach Ekstraklasy prowadził m.in. Odrę Wodzisław Śląski, Górnika Zabrze czy Koronę Kielce. Transfery w postaciach Tomasza Gajdy, Ruslana Zubkova, Łukasza Zejdlera czy Lucjana Zielińskiego pokazały boiskową wartość tych zawodników w kolejnych meczach. Efektem tego jest zajmowana obecnie pozycja wicelidera tabeli z czteropunktową stratą do rezerw Rakowa Częstochowa. Warto również zaznaczyć, iż sukcesem zakończyła się tegoroczna edycja okręgowego Pucharu Polski. Zespół Niebiesko-Czerwonych po zwycięstwie w finałowym meczu z Szombierkami Bytom obronił trofeum i wiosną powalczy na szczeblu wojewódzkiego Pucharu Polski.

 

Obiekt rośnie jak na drożdżach!

Kształtów nabiera natomiast przyszły obiekt i zarazem dom Polonii Bytom. Kompleks sportowy przy ul. Piłkarskiej z miesiąca na miesiąc pięknieje w oczach. Przyszły dom prawie 600 wychowanków Akademii Piłkarskiej Polonii Bytom już dziś wywołuje wśród wszystkich oglądających postępy prac na placu budowy radość z faktu, iż już za kilka miesięcy zielona, syntetyczna murawa zapełni się młodymi zawodnikami naszej Akademii. Prace związane z układaniem murawy zostały już zakończone wraz z wykonaniem głównych linii pola gry, z częściowym zasypaniem piaskiem kwarcowym i granulatem ułożonej nawierzchni. Na dachu trzypiętrowego budynku wykonano warstwy izolacji cieplnej oraz przeciwwodnej. W minionym miesiącu rozpoczęto także ziemne roboty przygotowawcze pod posadowienie trybuny, drogi oraz pasaże pieszo-jezdne. Na wszystko spoglądają już z góry cztery maszty oświetleniowe. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się 7 lutego a pieczę w miejscu najważniejszej inwestycji ostatnich lat sprawuje Tamex Obiekty Sportowe S.A. Comiesięczne raporty z budowy można przeczytać w na stronie internetowej Spółki Bytomski Sport Polonia Bytom Sp. z o.o.

 

 

Kolejny krok do przodu naszej Akademii Piłkarskiej

Przez ostatni rok rozwinęliśmy się również w strukturach naszej Akademii. Jeszcze pod koniec rundy wiosennej ubiegłego sezonu, dzięki bardzo dobrej komunikacji na linii Pierwsza Drużyna – Akademia, czterem zawodnikom naszej najstarszej grupy młodzieżowej przyszło zadebiutować na poziomie 3. ligi. Wyróżniający się w zespole Juniora Starszego 19-latkowie Kamil Szczypiński, Dawid Kozicki oraz Damian Dudek, a także 17-letni Piotr Topolewski dzięki systematycznej pracy pod okiem trenerów Tomasza Włoki, Wojciecha Mroza, Aleksandra Mużyłowskiego oraz Daniela Sroki, mogli zaliczyć swoje pierwsze występy na szczeblu centralnym. Warto również zaznaczyć, iż nasza młodzież otrzymywała także solidną dawkę minut podczas występów Polonii w rozgrywkach Pucharu Polski. Wspomniany już wcześniej Piotr Topolewski, który latem podpisał swoją pierwszą, profesjonalną umowę z seniorskim zespołem Królowej Śląska, był również wyróżniającą się postacią w drużynie Juniora Młodszego, która pod wodzą duetu trenerskiego Mużyłowski – Sroka zdobyła mistrzostwo II Ligi Wojewódzkiej i jesienią jako beniaminek reprezentowała nasz Klub w rozgrywkach I Ligi Wojewódzkiej. Wielu młodych mieszkańców Bytomia i okolic miało w ostatnim roku możliwość bycia częścią rozwoju naszej Akademii. Blisko 200 młodych zawodników uczęszczających na treningi Grup Popołudniowych oraz Akademii Przedszkolaka ma możliwość nauki piłkarskiego rzemiosła pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej dwukrotnego Mistrza Polski, dumnie reprezentując barwy Polonii Bytom. Ostatnim sukcesem naszej Akademii jest publikowana na łamach klubowych mediów informacja o celującej wręcz ocenie treningów przez trenerów wizytujących nasz Klub w ramach Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN. To dla nas wielka zasługa, która motywuje nas do jeszcze lepszej pracy z myślą o prawidłowej przyszłości naszych wychowanków!

 

Jesteśmy dla Was

Ponownie zaufało nam grono sponsorów, którzy zdecydowali się przez kolejny rok wspólnie przeżywać z nami sportowe emocje. Między innymi dlatego w nowy, 2023 rok wchodzimy ponownie ze współpracą z naszymi Partnerami takimi jak Stowarzyszeniem Olimp, Radex Stal, Niedax Kleinhuis Polska, Fabryką Formy, Restauracją Olimpijską, kawiarnią Po Drodze, Crazy Food, Lechbud, Bulitrans, Weron czy legalnymi polskimi zakładami bukmacherskimi Superbet, w której szeregu akcji promocyjnych nasz Klub ma przyjemność uczestniczyć. Kolejny rok byli z nami również firma Termo Garbacki czy Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Bytomiu. Latem grono sponsorów Polonii zasiliła natomiast bytomska firma Eplomby.PL, którą reklamę sympatycy Niebiesko-Czerwonych mogą oglądać na tylnej części koszulek meczowych pierwszej drużyny naszej piłkarskiej sekcji. Nowym Partnerem wielosekcyjnej Polonii Bytom z początkiem roku stała się również firma ProTrainUp, jeden z liderów tworzenia systemów zarządzania klubem sportowym nie tylko w naszym kraju, ale i w Europie, z której korzystają nie tylko pracownicy Klubu, ale i wychowankowie wraz z ich rodzicami. Usprawnia to komunikację na linii Klub – Rodzic.

 

Nasz Klub wziął w tym roku również udział w wielu wydarzeniach organizowanych przez Urząd Miasta czy inne placówki oświatowe. Nasze sekcje sportowe brały udział w VI Bytomskim Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, V edycji Bytomskiego Biegu Charytatywnego “GONItwa” czy towarzysząc w otwarciu nowego rolkowiska przy lodowisku im. Braci Nikodemowiczów. Dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową Mistrzostwa Sportowego przy ul. Tarnogórskiej, byliśmy obecni również podczas Dni Otwartych, służąc pomocą i swoim doświadczeniem dla przyszłych uczniów tejże szkoły. Przedstawiciele pierwszej drużyny Polonii Bytom oraz trenerzy Akademii Piłkarskiej odwiedzając Miejskie Przedszkole nr 51 w Bytomiu-Stroszku oraz Miejskie Przedszkolu nr 5, przybliżyli młodym mieszkańcom Bytomia i okolic struktury działania naszego Klubu oraz zachęcali przedszkolaków do uprawiania sportu. Zorganizowaliśmy wiele turniejów dla drużyn Akademii, ale także byliśmy patronem wydarzenia, które odbyło się w czerwcu na bytomskim Torkacie. Była to kontynuacja cyklu turniejów z udziałem Specjalnych Ośrodków Wychowawczych z terenów województwa śląskiego, pod patronatem Ministerstwa Sportu. Z myślą o naszych wychowankach oraz w podziękowaniach za trud w piłkarski sezon 2021/2022, na bocznym boisku stadionu przy ul. Olimpijskiej po raz kolejny zorganizowaliśmy coroczny festyn. Przy rodzinnej atmosferze i gorących słonecznych płomieniach, znów udało się radosnym akcentem zakończyć z uśmiechem na twarzach sezon, aby nasi młodzi piłkarze mogli spokojnie udać się na zasłużone wakacje. Oficjalnego otwarcia festynu dokonał Prezydent Miasta, pan Mariusz Wołosz.

 

Biorąc pod uwagę sytuację za nasza wschodnią granicą, Polonia Bytom nie mogła zostać obojętna wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dzięki wsparciu zawodnika Polonii Oresta Tkaczuka, przy współpracy z organami miejskimi zorganizowaliśmy specjalną akcję pod tytułem „Nie dla wojny, tak dla sportu – pomoc ukraińskim sportowcom”, mającą na celu wyciągnięcie pomocnej dłoni do młodych uchodźców z targanej wojną Ukrainy, znalezieniu im schronienia oraz umożliwienia kontynuacji piłkarskiego rozwoju. Słowo “pomoc” dotyczyło również szeregu akcji, które nasz Klub zorganizował z myślą o 30. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Piłkarskie pamiątki czy możliwość wspólnego treningu z pierwszą drużyną Polonii Bytom spotkało się z bardzo dobrym odpowiedzią ze strony zainteresowanych pomocą ludzi. Cieszymy się, że możemy w ten sposób dołożyć swoją cegiełkę w tej corocznej, szlachetnej akcji. Ważnym wydarzeniem było również zainicjowanie idei programu partnerskiego Klubu. W czerwcu tego roku podpisana została umowa o współpracy z klubem STS Czarni Sucha Góra. Polonia Bytom została również zauważona na arenach międzynarodowych, bowiem bierze udział w europejskim projekcie szkolnym o nazwie “Football Makes History”.

 

Niestety, rok 2022 był także rokiem pożegnań. Na przestrzeni ostatnich miesięcy pożegnaliśmy dwie osoby od lat związane z Polonią. Pod koniec lipca odszedł od nas Marek Wójcik – wieloletni kierownik ds. bezpieczeństwa Polonii Bytom, który związany był z nią od 2004 roku. Pracował w niej blisko 18 lat, na wszystkich szczeblach rozgrywkowych w tym okresie. Był osobą cenioną i znaną w środowisku piłkarskim, sumiennie wykonującą swoje obowiązki, za co wielokrotnie nagradzany był przez piłkarską centralę. W 2020 roku, podczas gali 100-lecia Polonii Bytom, odznaczony został Złotą Odznaką Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Zmarł mając 64 lata. Wrzesień “przywitał” nas niestety równie przykrą informacją. W wieku 89 lat odszedł Wacław Kruczkowski – były zawodnik, działacz, wieloletni kierownik drużyny Polonii Bytom oraz sędzia piłkarski. W ostatnich latach można go było spotkać w Klubie Seniora Polonii Bytom przy ul. Kolejowej 6.

 

Dziękujemy, że byliście z nami przez ostatnie dwanaście miesięcy. Mamy nadzieję, że najbliższy rok będzie niemniej udany dla całej naszej społeczności. Wszak 103. urodziny Polonii Bytom tuż tuż…

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę