Rok pełen pozytywnych doznań. Polonia Bytom na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcu

Rok 2023 z pewnością pozytywnie zapisze się w karty historii Polonii Bytom. Przyniósł on nam wiele radości, zarówno pod kątem sportowym, jak i organizacyjnym. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przed nami jeszcze wiele wyzwań, jednak dziś skupmy się na tym, co zdarzyło się przez minionych 365 dni, podsumowując ten kończący się rok w kilku częściach.

 

Witamy przy Piłkarskiej!

Tym razem rozpocznijmy podsumowanie nie od pierwszych miesięcy 2023 roku, a od jego trzeciego kwartału i wydarzenia, na które wszyscy czekaliśmy w Bytomiu najbardziej. Po ostatnich odbiorach budowlanych oraz otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie, świeżo oddany obiekt sportowy przy ul. Piłkarskiej 8 rozpoczął pisanie swojej nowej historii! Przeprowadzka drużyn Akademii Piłkarskiej Polonii Bytom do nowego domu odbyła się na przełomie sierpnia oraz września i była czymś wyjątkowym, kolejnym ważnym krokiem dla wszystkich wychowanków naszego Klubu. – Jeszcze kilkanaście miesięcy temu w tym miejscu był tylko żwir i piach. Teraz udostępniamy kolejny nowoczesny obiekt sportowy. Priorytetem jest dla nas poprawianie warunków do trenowania młodzieży, dlatego w pierwszej kolejności oddajemy do użytkowania część obiektu stworzoną z myślą o piłkarskiej akademii – mówił podczas uroczystego otwarcia obiektu prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz. Towarzyszyli mu także przedstawiciele spółki Bytomski Sport Polonia Bytom, którą reprezentowali prezes Sławomir Kamiński oraz prokurent Dorota Borecka-Leszczuk. Wraz z otwarciem nowego boiska, rozpoczął się nowy rozdział w historii Niebiesko-Czerwonych. Na Piłkarską zaczęli zjeżdżać sympatycy piłki nożnej z całej Polski. Obiekt gościł rywali występujących na poziomie lig wojewódzkich drużyn młodzieżowych Akademii Piłkarskiej Polonii Bytom, jak i przeciwników pierwszej drużyny Królowej Śląska, która po kilkuletniej przerwie powróciła na piłkarski szczebel centralny w naszym kraju. Nie można zapomnieć również o naszych kibicach. Mecze piłkarskie z ich udziałem znów zaczęły przypominać swoją barwnością i głośnym dopingiem te, które rozgrywane były w poprzednich latach… po drugiej stronie ulicy, a więc na stadionie im. Edwarda Szymkowiaka.

Radość drużyny po pierwszym golu zdobytym na obiekcie przy Piłkarskiej (wrzesień).

 

Wygrali wszystko, co było do wygrania!

W nowy rok pierwsza drużyna Polonii Bytom weszła ze stratą czterech punktów do prowadzących w tabeli 3. ligi grupy III rezerw Rakowa Częstochowa. Pokonać częstochowian, którzy jesienią nie przegrali ani jednego spotkania i zwyciężyć w rozgrywkach sezonu 2022/2023 – to cel, który przedstawiono na początku roku nowemu szkoleniowcowi Polonii Bytom, Adamowi Burkowi. Dotychczasowy asystent trenera Ryszarda Wieczorka samodzielnie objął drużynę wraz ze startem zimowych przygotowań, a na efekty zgranej pracy całego zespołu nie trzeba było długo czekać. Już po pierwszym miesiącu rywalizacji Niebiesko-Czerwoni nie tylko odrobili straty do lidera, ale pokonując go również w meczu rewanżowym na własnym obiekcie oraz odpierając ataki Rekordu Bielsko-Biała, uzyskali przewagę, której nie roztrwonili już do końca sezonu. Niejednokrotnie zespół Polonii pokazał, że nawet w najtrudniejszych momentach potrafił się zjednoczyć i przelać szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Odwracając losy wyjazdowych meczów z Górnikiem II Zabrze czy MKS-em Kluczbork, podopieczni trenera Adama Burka zbudowali sobie autostradę do 2. ligi, której metę udało się osiągnąć jeszcze w maju, podczas zremisowanego 0:0 spotkania z Polonią Nysa. Puchar za mistrzostwo ligi nie był jedynym, który udało się podnieść w geście triumfu w sezonie 2022/2023. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku obroniliśmy tytuł najlepszej drużyny w rozgrywkach Podokręgu Bytom, dzięki czemu wiosną rozgrywaliśmy mecze na poziomie wojewódzkim Pucharu Polski. Do wywalczenia przepustki na poziom centralny trzeba było rozegrać trzy spotkania. Najpierw w Tychach pięć bramek Patryka Stefańskiego pozwoliło nam awansować do półfinału kosztem rezerw GKS-u Tychy (2:5). Tam po emocjonującej walce do ostatnich minut i serii rzutów karnych, pokonaliśmy Unię Turza Śląska (1:1 w regulaminowym czasie gry). W finale rozgrywanym w Kamyku, kosztem Unii Rędziny (3:2), Polonia Bytom po kilkuletniej przerwie znów triumfowała w rozgrywkach wojewódzkiego Pucharu Polski.

Polonia Bytom po triumfie nad Unią Rędziny w finale wojewódzkiego szczebla Pucharu Polski (czerwiec).

 

Powrót na szczebel centralny

Wygrana w rozgrywkach 3. ligi pozwoliła powrócić Polonii Bytom na szczebel centralny. Zespół do nowych rozgrywek przygotowywał się w wyjątkowo krótkim terminie, biorąc pod uwagę szybki start sezonu 2. ligi. Ciężka praca wykonana latem dała jednak pozytywny efekt. Zespół wzmocniony został kilkoma zawodnikami, ogranymi na poziomie centralnym. Niebiesko-czerwony trykot założyli przed sezonem 2023/2024 Daniel Ściślak, Szymon Jopek, Maksymilian Cichocki, Adrian Piekarski czy Michał Szmigiel. W związku z zaawansowanymi pracami przy nowym obiekcie sportowym, beniaminek musiał rozgrywać aż sześć pierwszych spotkań na wyjazdach. Początek dla Niebiesko-Czerwonych był wymarzony, gdyż na przywitanie z nowymi realiami po bramce Dawida Wolnego pokonaliśmy w Kołobrzegu jednego z faworytów rozgrywek, miejscową Kotwicę. Na kolejne zwycięstwo czekaliśmy do wrześniowego, domowego starcia z rezerwami ŁKS-u Łódź. Była to pierwsza wygrana Polonii na nowym obiekcie przy Piłkarskiej, którego debiut dwa tygodnie wcześniej z Pogonią Siedlce zakończył się remisem 1:1. Szczególnie udana końcówka rundy jesiennej sprawiła, że do bezpiecznego miejsca w tabeli przed pierwszym meczem wiosny strata bytomian wynosi zaledwie jeden punkt. Piłkarska 8 w Bytomiu była również świadkiem niesamowitego spotkania Fortuna Pucharu Polski. Po wyeliminowaniu w pierwszej rundzie rezerw Pogoni Szczecin, los złączył w kolejnej fazie rozgrywek Polonię Bytom i Arkę Gdynia. “Mecz przyjaźni” dostarczył wszystkim zebranym na obiekcie przy Piłkarskiej kibicom sporo emocji, a po regulaminowym czasie gry mecz drugoligowca z pierwszoligowcem zakończył się remisem 1:1. O awansie musiała decydować dogrywka, podczas której dwie bramki zdobyli jednak przyjezdni, awansując dalej (KULISY). Co więcej, mecz pokazywany był na antenie Polsatu Sport, ściągając przed ekrany niemałą rzeszę fanów.

Drużyny Polonii Bytom i Arki Gdynia wychodzące na spotkanie Fortuna Pucharu Polski (listopad).

 

Gwiazdka na gwiazdkę, a więc Złota Gwiazdka w programie Certyfikacji Szkółek PZPN!

Wysoko oceniane przez trenerów monitorujących treningi naszej Akademii, ciągła poprawa jakości szkolenia, dbanie o każdy, nawet najdrobniejszy detal w konspekcie treningowym, spełniające wymagania kryteria infrastrukturalne czy personalne, a co za tym idzie kilkuletnie dążenie do celu, który sobie obraliśmy. Do tej pory Akademia Piłkarska Polonii Bytom mogła się szczycić Srebrną Gwiazdką PZPN. Po spełnieniu wszystkich najważniejszych kryteriów dotyczących aplikacji na najwyższą, Złotą Gwiazdkę, mogliśmy w samą Wigilię ogłosić – UDAŁO SIĘ! Złota Gwiazdka jest potwierdzeniem profesjonalnego szkolenia dzieci i młodzieży w naszym Klubie. – Do przyszłorocznego cyklu programu Certyfikacji Szkółek PZPN przygotowywaliśmy się od wielu miesięcy. Nieustannie podnosiliśmy standardy sportowe i organizacyjne w Akademii Piłkarskiej, pracowaliśmy nad ewaluacją Autorskiego Programu Szkolenia naszej Akademii – przyznaje Tomasz Stefankiewicz, dyrektor sportowy sekcji piłkarskiej. Wieloletnia praca pracujących przy programie Certyfikacji PZPN osób stworzyła wszystkim członkom Akademii Piłkarskiej Polonii Bytom dodatkowe możliwości. – Jako kadra szkoleniowa w całym okresie objętym certyfikacją uczyliśmy się zasad ustalonych przez związek, nasza kadra szkoleniowa rozwijała swoje kompetencje i przygotowywała się do wskoczenia na wyższy poziom oznaczony kolorem złotym – mówi Daniel Sroka, koordynator Akademii.

Udało się! Akademia Piłkarska Polonii Bytom ze Złotą Gwiazdką PZPN! (grudzień)

 

Nie tylko na boisku

Przez cały 2023 rok bardzo aktywnie włączaliśmy się w organizowane nie tylko przez miasto Bytom, ale również ogólnopolskie wydarzenia, mające na swoim celu promocję zdrowego i aktywnego trybu życia czy pomoc najbardziej potrzebującym. Standardowo już w styczniu razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zadbaliśmy o to, aby zachęcić naszych kibiców do wspólnej zabawy. Pod hasłem “Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!” można było wylicytować spotkanie z napastnikiem piłkarskiej Polonii Bytom, Dawidem Wolnym, wygrać koszulkę meczową z podpisami całej drużyny czy wystąpić w jedynym w swoim rodzaju meczu piłkarskim z pierwszym zespołem Królowej Śląska. Wystąpiliśmy w VII Bytomskim Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych czy VI edycji Bytomskiego Biegu Charytatywnego “GONItwa”. Delegacja piłkarskiej Polonii Bytom obecna była również podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które w naszym mieście uroczyście obchodziliśmy jak co roku przy pomniku Wolności.

Trenerzy naszej Akademii Piłkarskiej wraz z klubową maskotką Olimpiokiem odwiedzili również Park im. Franciszka Kachla w Bytomiu podczas organizowanych przez Urząd Miasta wydarzeń sportowych i kulturalnych z okazji Dnia Dziecka. Święta Bożego Narodzenia bez niebiesko-czerwonych akcentów nie mogły mieć miejsca, dlatego klubowa delegacja wzięła udział w Bytomskim Jarmarku Świątecznym, a także z olbrzymią radością wsparła w tym roku Szlachetną Paczkę. Na boisko, lecz te wirtualne, Polonia Bytom powróciła z racji występów w tegorocznej edycji Orlen ePucharu Polski. Polonistów w ogólnopolskich rozgrywkach reprezentował Adam “Neerven” Marczak i w nie tak dawno zakończonym turnieju zajął świetne, trzecie miejsce.

Piłkarska sekcja Polonii Bytom podczas 31. akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (styczeń).

 

Polonia Bytom = przyszłość dla wychowanków

O sukcesie naszej Akademii Piłkarskiej, jakiej było przyznanie Złotej Gwiazdki PZPN pisaliśmy już wcześniej. W przeciągu zakończonego roku jednak młodzi adepci szkółki piłkarskiej brali czynny udział w życiu Polonii Bytom. Klub w lutym zorganizował zimowe ferie nie tylko dla swoich wychowanków, ale również dla wszystkich chętnych sportowych doznań dzieci z Bytomia i okolic. Podczas zajęć piłkarskich dzieci mogły za darmo brać udział w zajęciach sportowych. Podczas treningu kończącego ferie, młodych zawodników odwiedziła pierwsza drużyna Polonii Bytom, przyłączając się do wspólnych gier i zabaw piłkarskich. Również i podczas wakacji najmłodsi bytomianie nie mogli narzekać na nudę. W lipcu oraz sierpniu w ramach Akademii Przedszkolaka nasi trenerzy organizowali darmowe jednostki treningowe, a w Artium Plejadzie cyklicznie miały miejsca “Niebiesko-Czerwone soboty w Strefie Bajtla”, gdzie oprócz piłkarskiej sekcji Polonii Bytom do Waszej dyspozycji byli również nasi przedstawiciele w pozostałych dziedzinach sportu, a więc hokeju na lodzie oraz koszykówce. Przez cały rok trenerzy Akademii Piłkarskiej odwiedzali także miejskie przedszkola, prowadząc zajęcia sportowe i przybliżając młodym mieszkańcom Bytomia i okolic struktury działania naszego Klubu oraz zachęcając przedszkolaków do zdrowego i aktywnego trybu życia.

Dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową Mistrzostwa Sportowego przy ul. Tarnogórskiej oraz Szkołą Podstawową nr 26 w Bytomiu, byliśmy obecni również podczas szkolnych Dni Otwartych, służąc pomocą i swoim doświadczeniem dla przyszłych uczniów tychże placówek. Zorganizowaliśmy wiele turniejów dla drużyn Akademii, ale także byliśmy patronem wydarzenia, które odbyło się w czerwcu na bytomskim Torkacie. Była to kontynuacja cyklu turniejów z udziałem Specjalnych Ośrodków Wychowawczych z terenów województwa śląskiego, pod patronatem Ministerstwa Sportu.

Ważnym wydarzeniem były również bytomskie mistrza szkół w piłce nożnej. W tym roku zarówno drużyny Polonii Bytom w klasach podstawowych 1-4, jak i 5-6, a także zespół naszej młodzieży reprezentującej V LO im. Kamili Skolimowskiej w Bytomiu, okazały się najlepsze. Uczniowie tejże szkoły, a więc: Łukasz Piontek, Mateusz Anklewicz, Piotr Topolewski, Daniel Zieliński, Kamil Hajduk, Miłosz Pryga, Bartosz Maśnica, Marcin Lazaj, Paweł Zagórski, Dominik Śliwa, Kamil Siudak, Jakub Spendel oraz Dorian Olejniczak, zostali nagrodzeni przez dyrekcję szkoły za osiągnięcia sportowe. Uroczysta gala, podsumowująca ostatnie dwanaście miesięcy zmagań uczniów, odbyła się w Bytomskim Centrum Kultury.

Sezon ligowy 2022/2023 zakończył w czerwcu tradycyjny festyn Akademii, który po raz pierwszy odbył się zarówno dla piłkarskiej, jak i hokejowej sekcji Polonii Bytom. Braliśmy udział w wielu piknikach rodzinnych bytomskich placówek oświatowych, a także jak co roku aktywnie dbaliśmy o najdrobniejsze detale przy naborach szkolnych. Zarówno akcja “Postaw na sport od najmłodszych lat”, jak i wprowadzona w życie podczas drugiej połowy 2023 roku “Motoryka na start”, mająca na celu coraz większe uświadamianie młodych zawodników na temat zajęć z zakresu motoryki, spotkały się z pozytywnym odbiorem nie tylko zawodników, ale również ich rodziców. Wraz ze startem nowego sezonu powstała dziewczęca sekcja piłkarska Polonii Bytom. Zespół “Lwic” skupia młode zawodniczki z roczników 2014-2017. Rok tradycyjnie zakończyła organizacja klubowych Mikołajek, które tym razem odbyły się w Hali na Skarpie.

Inauguracyjny trening jednej z grup dziewczęcej sekcji Polonii Bytom (wrzesień).

 

Piłkarska 8 tętni życiem!

Wiosną ogłosiliśmy specjalny konkurs, w którym wygraną była możliwość odwiedzenia obiektu Akademii Piłkarskiej w jej końcowych fazach budowy. Spośród wielu nadesłanych zgłoszeń, wylosowani szczęśliwcy mogli jako jedni z pierwszych postawić swoje stopy na nowej murawie piłkarskiej czy poznać struktury klubowych pomieszczeń w budynku. Awans do 2. ligi, a co za tym idzie pojawienie się Polonii Bytom na antenach telewizyjnych miały swoje odzwierciedlenie we wskaźnikach frekwencyjnych, dotyczących oglądalności meczów ligowych Królowej Śląska. Dzięki obecności naszego Klubu na antenach TVP Sport czy PilotWP, dzięki konkursom organizowanym przez drugą z wymienionych telewizji, do wygrania były darmowe pakiety na wszystkie mecze Polonii Bytom. Tęsknota za meczami wśród nie tylko bytomskiej społeczności spotkała się z pozytywnym odbiorem wprowadzonych w drugiej połowie roku przez nas Kart Kibica, które zyskały blisko 500. nowych właścicieli. Kibice z kolei swoje ogromne serce pokazali przy organizowanym przez Polonię Bytom meczu charytatywnym dla Marka Nowaka. Były zawodnik drużyny Orła Białego Brzeziny Śląskie, który prywatnie od wielu lat jest sympatykiem Królowej Śląska, doznał w czerwcu koszmarnego wypadku, w wyniku czego koniecznością była amputacja większości prawej nogi. Mimo zimnego, październikowego wieczoru, obiekt przy Piłkarskiej zapełnił się chętną do pomocy Markowi publicznością, która wzięła udział w wielu licytacjach klubowych pamiątek, z których dochód został przekazany na dalszą rehabilitację Marka Nowaka. Na boisku zespół Polonii Bytom rywalizował towarzysko z Orłem Białym Brzeziny Śląskie, a do pomocy włączyli się również zawodnicy pierwszej drużyny Niebiesko-Czerwonych.

Sektor rodzinny z wychowankami naszej Akademii Piłkarskiej podczas jednego z meczów ligowych (wrzesień).

 

Współpraca to gwarancja sukcesu

Podczas ostatnich dwunastu miesięcy podpisaliśmy wiele umów sponsorskich z firmami, którym bardzo dziękujemy za wsparcie i mamy nadzieję, że 2024 rok będzie owocny dla każdej ze stron. Efektem podpisanej w lipcu współpracy z marką NO10, produkującą stroje marki Adidas, była kampania promocyjna nowych koszulek meczowych, które bardzo przypadły do gustu naszym sympatykom. Uruchomiliśmy fanshop (TUTAJ), który do tej pory jest niezwykle często odwiedzany przez kibiców, którzy niezależnie od wieku licznie zamawiają nowe stroje meczowe, jeszcze bardziej utożsamiając się z Klubem. Zespół Polonii Bytom podczas pamiętnego meczu Fortuna Pucharu Polski z Arką Gdynia wystąpił w trykotach, które ufundowała firma Biogeneza z Tarnowskich Gór. Tamex Obiekty Sportowe S.A., a więc generalny wykonawca obiektu przy ul. Piłkarskiej przekazał drużynom naszej Akademii Piłkarskiej zestawy piłek meczowych. Do grona naszych Sponsorów dołączył także pan Stanisław Czesak, franczyzobiorca McDonald’s Polska, który od 11 lat prowadzi restauracje pod złotymi łukami w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Chrzanowie, Jaworznie i Aleksandrowicach.

Prezes spółki BS Polonia Bytom Sławomir Kamiński (z lewej) oraz Piotr Jaroszek (z prawej), przedstawiciel firmy NO10 podczas podpisania umowy (lipiec).

 

To był niesamowity rok dla Polonii Bytom. Dziękujemy, że byliście z nami i towarzyszyliście nam w wymienionych wcześniej akcjach i wydarzeniach. Wierzymy, że będziecie z nami również i w 2024 roku, bo… z pewnością będzie się działo!

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę