Pierwsza drużyna, czyli skarbnica doświadczeń dla trenerów naszej Akademii

Awans na szczebel centralny pierwszej drużyny Polonii Bytom to szansa na rozwinięcie skrzydeł dla wielu płaszczyzn naszego Klubu. Jednym z nich jest sztab szkoleniowy Niebiesko-Czerwonych, który już od dawna pozostaje otwarty dla młodych trenerów naszej Akademii Piłkarskiej. Dzięki temu mogą oni poszerzyć zakres swojej wiedzy o niezbędne doświadczenia związane z piłką seniorską.

 

Jest już niejako tradycją, że trenerzy pierwszej drużyny Polonii Bytom pozostają zawsze do dyspozycji swoich młodszych kolegów z Akademii. Służą pomocą podczas jednostek treningowych, w których dzielą się wiedzą z trenerami, którzy prowadząc drużyny młodzieżowe Polonii Bytom mogą wprowadzać w swojej pracy pewne modyfikacje, z myślą o dalszym, piłkarskim dojrzewaniu młodych piłkarzy. Dziś chcemy naszym sympatykom przybliżyć sylwetki dwóch młodych trenerów, których sumienna praca w Akademii dała możliwość odbycia stażu w pierwszej drużynie klubu dwukrotnego mistrza Polski.

 

Paweł Leksy (trener analityk):

Przede wszystkim moja wcześniejsza obecność przy Polonii Bytom jeszcze w rozgrywkach 3. ligi oraz teraz, na poziomie centralnym, to w tak młodym wieku dla mnie niezwykła szansa na dalszy rozwój. Jestem wdzięczny każdej osobie, która dała mi szansę, umożliwiła i obecnie pomaga mi tak naprawdę jeszcze się uczyć zawodu.

W sztabie pierwszej drużyny odpowiadam za organizację treningu, obsługę drona podczas zajęć  i meczów oraz stawiam swoje pierwsze kroki w analizie rywala. Chcę, aby było to moim fundamentem pracy. Ważne jest dla mnie, ze mam się od kogo uczyć i po prostu rozwijać jako prawdopodobnie najmłodszy członek sztabu szkoleniowego w całej 2. lidze.

Pomimo pracy w drużynie seniorów, cieszy mnie fakt kontynuowania pracy w Akademii, mogąc dokładać się do całego procesu szkolenia w Polonii. Nowa baza, wysoko wyszkolona kadra trenerska czy coraz większa ilość dzieci uczęszczające na treningi powodują, ze Akademia jest i będzie fundamentem drużyny seniorów. Fakt mojej pracy czy swobodnego przepływu zawodników z drużyn juniorskich do seniorów, pokazuje ze klub stawia na młodych.

 

Marcin Ślusarczyk (trener przygotowania motorycznego):

Podczas cennego, półrocznego stażu w pierwszej drużynie Polonii Bytom miałem okazję doświadczyć, jak działa drużyna piłkarska od podszewki. Przede wszystkim dowiedziałem się, jak działa drużyna w kontekście organizacyjnym, a więc jak zaplanowana jest każda jednostka treningowa, każda odprawa meczowa i czas poświęcony na regenerację. Struktura treningu, odpowiedni coaching, odpowiednie środki treningowe, które zawierały zaplanowany rozmiar boiska, czas pracy oraz przerwy wypoczynkowej. Żadna z powyższych nie mogła zostać pominięta. Poznałem działanie drużyny w kontekście periodyzacji taktycznej oraz treningu motorycznym. Jak pracować z zawodnikami w okresie przygotowawczym, startowym oraz przejściowym, co w szczególności będzie miało znaczenie w piłce jedenastoosobowej w strukturach Akademii.

W piłce nożnej motoryka nie jest osobną dziedziną lecz łączy się ze składowymi taktycznymi, technicznymi oraz mentalnymi tworząc synergie. Takie podejście z pewnością mogłem zaobserwować w pierwszej drużynie. Jak łączyć trening siłowy z piłkarskim i jak ważne ma to znaczenie dla zawodników w kontekście wydajności i prewencji urazów. Jak ważne ma znaczenie odpowiednie przygotowanie do treningu czy to w formie automasażu czy mobilizacji.

Obserwując i rozmawiając z zawodnikami dowiedziałem się, co im pomaga w trakcie całego tygodnia przygotować się odpowiednio do każdego treningu oraz do meczu. Ważna jest również rola odżywiania i suplementacji, która zapewnia im samopoczucie na najwyższym poziomie. Odpowiednia wiedza jak jeść, dbać o nawodnienie, jak dbać o regenerację dla młodych adeptów piłki nożnej z Akademii na pewno będzie korzystna. Ćwiczenia prewencyjne na najbardziej narażone na kontuzje mięśnie z łatwością mogłem przeprowadzić w treningach i z pierwszą drużyna oraz z Akademią.

 

Orędownikiem współpracy na linii pierwsza drużyna – Akademia jest pierwszy trener Niebiesko-Czerwonych Adam Burek, który docenia wkład włożony w rozwój sztabu szkoleniowego przez obu trenerów:

Jednym z celów sportowych, który przyświecał nam w Polonii Bytom, było stworzenie silnego merytorycznie sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny, opartego na trenerach z Akademii Piłkarskiej. Otwartość na Akademię oraz synergia szkoleniowa z trenerami wpasowują się w moją filozofię pracy, czego efektem była maksymalna realizacja celów wynikowych w poprzednim sezonie.

Trenerzy Marcin Ślusarczyk i Paweł Leksy są ze mną od początku mojej pracy w charakterze pierwszego trenera w Polonii Bytom. Ci młodzi trenerzy poświęcają się w znaczący sposób, są zaangażowani i pomocni, mają swoje cele w sporcie, a my wraz z pozostałymi członkami sztabu robimy co w naszej mocy, aby rozwijali się jak najszybciej. Otrzymują sporą dawkę wiedzy, zbierają cenne doświadczenie praktyczne i z bliska dotykają wszystkich obszarów pracy szkoleniowej, co będzie procentować w ich dalszej karierze.

Trener Marcin Ślusarczyk funkcjonuje w obszarze przygotowania motorycznego zespołu. Działa w środkach treningowych bez piłki, w częściach wstępnych sesji treningowych, w rozgrzewkach przedmeczowych, w treningu indywidualnym, wspiera zawodników w sesjach powracających po urazach oraz w treningu siłowym. Bierze również czynny udział w protokołach regeneracyjnych zespołu.

Trener Paweł Leksy funkcjonuje w obszarze przygotowania analitycznego zespołu. Uczestniczy w środkach treningowych z piłką, odpowiada za nagrywanie meczów oraz sesji treningowych dronem, za analizę nagrań oraz wycięcie wyznaczonych klipów video. Wydatnie wspiera sztab szkoleniowy w platformie ProTrainUp, na której opieramy wiele naszej codziennej pracy. Paweł jest również zaangażowany w proces statystyczny dotyczący naszej gry oraz analizę gry rywala.

Przed nami nowe cele sportowe oraz wynikowe, w których obaj trenerzy dalej uczestniczą. Wszyscy mamy nadzieję, że cały zespół da powody do radości w nowym sezonie.

 

Mamy nadzieję, że współpraca na linii pierwsza drużyna – Akademia dalej będzie kierować się w dobrym kierunku, a wyniki meczowe przełożą się na sukcesy zarówno naszych seniorów, jak i ich młodszych, niebiesko-czerwonych kolegów z boiska!

Wszystkie filmy

 Polonia Bytom Fanshop

Miejsce na twoją reklamę